Gürcistan Asgari Ücret 2024 – Ne Kadar? – Yaşam Maliyeti

Gürcistan Asgari Ücret içeriğinde Gürcistan Hayat Ucuz Mu sorusuyla birlikte son günlerde turizm açısından Türkiye’den oldukça fazla ziyaretçi çeken Gürcistan ülkesinin yaşam standartları ve ülkenin ekonomik modeli gibi konular üzerinde duracağız.

Gürcistan, 1990 yıllarında SSCB’den ayrılarak Batı ile kültürel ve coğrafi anlamda ilişkiler kurabilmiş bir Güney Kafkasya ülkesidir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında ise batı sınırını belirleyen Karadeniz ile birlikte Türkiye yer alır.

Kafkas Cenneti olarak da bilinen Gürcistan’da asgari ücretten yaşam standartlarına kadar ele alınan konular hakkında bilgi almak için içeriği okumaya devam edin.

Gürcistan Asgari ÜcretPin
Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Askeri Ücret 2024 Ne Kadar?

Gürcistan, SSCB’den ayrıldıktan sonra ekonomik olarak çok hızlı büyümüştür ve özellikle son yıllarda da gerek işsizlik oranı gerekse de turizm açısından ortalaması Avrupa’dan daha iyidir. Doğa güzellikleri, yöresel yiyecekleri ve turistlik mekânlarıyla Gürcistan kendi kendine yetebilecek bir ülke olsa da dünya standartlarının altında bir yaşam kalitesine sahiptir.

Gürcistan Askeri Ücret 2024 yılı için yaş, sektör ve deneyim gibi unsurlara bağlı olmakla birlikte en düşük ücret 750 Lari (Gel) olarak belirlenmiştir. Güncel olarak Gürcistan’da belirlenen asgari ücretin Türk Lirası karşılığı 4.908, Dolar karşılığı 264,15 ve Euro karşılığı ise 249,55’dir. Hesaplamalara göre dünyanın geçim bakımından en ekonomik ülkesi olarak nitelendirilen Gürcistan, geçirmiş olduğu ekonomik krizlerin izlerini taşısa da ülke vatandaşlarının belirli ölçülerde refah seviyesini korumayı başarmıştır.

Gürcistan Yaşam Maliyeti

Gürcistan ekonomisini ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık, sanayi, madencilik, taşımacılık hizmetleri ve haberleşme, enerji, bankacılık ve finans, turizm ve müteahhitlik hizmetleri oluşturur. Gürcistan Asgari Ücret saptaması, ülke içerisindeki mesleklerin önemi, yaş ve sektöre bağlı olarak değişirken alınan ücretin Euro veya Dolar olması da mümkündür.

Ayrıca Gürcistan; 9 bölge, 1 şehir ve 2 özerk bölge olmakla birlikte toplamda 12 bölge, yaklaşık 67 bölgeye ve kendi kendini yöneten şehre dağılmıştır. Hal böyle olunca, bölgeler arasında asgari ücret ve yaşam maliyetleri arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin Gürcistan’ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Tiflis’te yaşam maliyetleri ev üzerinden asgari hesaplanırsa ortalama olarak 1+1 ev 500 Lari, 2+1 ev 700-750 Lari ve 3+1 ev kirası aylık olarak 1000-1200 Lari’dir.

Gürcistan Hayat Ucuz Mu?Pin
Gürcistan Hayat Ucuz Mu?

Gürcistan Hayat Ucuz Mu?

Kafkas Cenneti olarak da bilinen Gürcistan’ın en kalabalık ve en işlek şehirleri Tiflis ve Batum’dur. Bir Avrupa ülkesine kıyasla Gürcistan oldukça ekonomiktir ve bununla birlikte yaşam maliyetleri oldukça normaldir. Ülke genel itibariyle alt yapı ve kültürel açıdan geri olsa da Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam standartları, Gürcistan vatandaşları için uygundur. Özellikle Avrupa ülkesinden gelerek Dolar veya Euro harcayan birey için Gürcistan bulunmaz bir cevher olabilir.

Türkiye’den de oldukça fazla ziyaretçi alan Gürcistan’da, Lari (Gel); güncel olarak Türk Lirasından daha değerli olduğu için Türk vatandaşına pahalı gelebilmektedir. Birim üzerinden daha iyi anlatabilmek için market ve restaurant ürünlerinin fiyatlarına daha yakından bakalım.

Gürcistan Market Fiyatları 2024

Ülke içerisinde bulunan 12 bölgede gerek market gerekse de restaurantta fiyatlarında değişkenlikler görülse de en fazla ziyaretçi çeken ve kalabalık olan Tiflis ve Batum şehirlerinde fiyatlar nispeten normaldir. Üstelik birim olarak bakıldığında ve Türkiye ile kıyaslandığında çok daha uygun olduğu görülebilir.

Gürcistan Market Fiyatları 2024

Gürcistan Restaurant ÜrünleriLari (Gel)Gürcistan Market ÜrünleriLari (Gel)
2 kişilik yemek (orta/lüks sınıf)70-150Somun Ekmek1.62-3.0
McDonald ve eşdeğeri20-24Süt (1 Litre)4.57
Yerli Bira (0.5 Litre Fıçı)5-8Pirinç (Beyaz)5.95
İthal Bira (0.5 Litre Şişe)7-1112’li Yumurta6.47
Kola2.29Yöresel Peynir (1 Kg)20.43
Su (0.33 Litre)1.25Tavuk (1 Kg)17.21
1 Litre Şarap (Orta Sınıf)15-23Kırmızı Et (1 Kg)25.57
Soğan (1 Kg)1.81
Patates (1 Kg)2.6
Marul (1 Baş)2.84
Domates (1 Kg)1.87
Marlboro Sigara (20l’i)8.10
Su (1.5 Litre)1.68

Birim olarak karşılaştırma yapıldığında Türk Lirası karşısında Lari (Gel) daha değerli olduğu ve Gürcistan içerisinde yaşayan vatandaşların daha uyguna yaşadığı anlaşılabilir. Yukarıda yer alan tutarları, ülke içerisinde meslek sahiplerinin maaşları ile karşılaştırıldığında, nispeten uygun bir yaşam sürdükleri söylenebilir.

Gürcistan Meslek Maaşları

Gürcistan’da meslekler; yaş, sektör ve deneyime bağlı olarak 4500 Lari’den 1050 Lari arasında değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte aynı mesleği yapan vatandaşlar arasında da büyük farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Hal böyle olunca, içeriğimizde kamu ve özel olmak üzere Gürcistan’da mesleklerin ortalama maaşlarına yer vermekteyiz.

Gürcistan Meslek Maaşları

Yapılan Meslek Alınan Maaş Lari (Gel)
Doktor4500 Lari (Gel)
Hemşire3750 Lari (Gel)
Diş Hekimi4200 Lari (Gel)
Avukat2850 Lari (Gel)
Mühendis3500 Lari (Gel)
Öğretmen3900 Lari (Gel)
Kuaför1800 Lari (Gel)
Aşçı2300 Lari (Gel)
Sekreter1050 Lari (Gel)

Daha fazlasını görmek için blog konularımızı okuyabilir ve benzer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Gürcistan Asgari Ücret 2024 içeriğinde Gürcistan Hayat Ucuz Mu sorusuyla birlikte asgari ücreti, yaşam maliyetleri, market ve restaurant fiyatları gibi pek çok sorunun cevabını içeriğimizde paylaştık.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın

1