Güneş Paneli Nedir? – Güneş Paneli Nasıl Seçilir?

Güneş Paneli Nedir?; Güneş Paneli, güneş ışığından gelen enerjiyi elektriğe dönüştürerek güneş ışığını emen sisteme denir. Buna ek olarak, güneş panellerinin kurulumu da oldukça kolaydır. Güneş panelleri kurulumundan kısaca bahsedecek olursak, öncelikle panellerin kullanılacağı yere göre kurulum çeşidi belirlenir. Örnek verecek olursak, bazı güneş panelleri taban bölgesine kurulurken bazıları ise çatı bölgesine kurulabilmektedir.

Çiftlik, endüstriyel fabrika veya ev tipi yerlerde güneş panelleri üst bölgeye inşa edilir. Buna ek olarak, güneş panelleri inşa edilirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Öncelikle, kurulum yapılacak yer oldukça önemlidir. Yumuşak zeminde farklı bir yöntem ile kurulum sağlanırken sert zeminde ise farklı bir yöntem ile güneş panelleri kurulumu gerçekleştirilir. Örnek verecek olursak, yumuşak zemine genellikle çakma yöntemi tercih edilmektedir. Yumuşak zeminde çakma yöntemi tercih edilir fakat sert zeminde beton yöntemi ile kurulum sağlanır.

Güneş PanelleriPin
Güneş Panelleri

Güneş Panelleri Çeşitleri

Güneş enerji sistemi içerisinden faydalanmak için birçok güneş paneli çeşidi bulunmaktadır. Güneş panelleri çeşitlerinden ilki poliktisral solar hücre güneş panelleridir. Oldukça yaygın olan bu güneş panellerinin yanı sıra monokristal solar hücre güneş panelleri de bulunmaktadır. İki farklı güneş panellerinin birçok farklı özelliği bulunur. Örnek verecek olursak, poliktisral güneş panelinin mokristal güneş paneline göre daha ekonomik olduğundan bahsedebiliriz. Fakat, poliktisral güneş paneli çok daha az verimliliğe sahiptir. Fakat, dünyada ve ülkemizde çok daha yaygın kullanıma ve kullanım alanına sahiptir.

Güneş Paneli Nasıl Seçerim?

Güneş panellerini seçerken panellerden elde etmek istediğiniz enerji ve kurulum yapacağınız yer oldukça önemlidir. Yer ve enerji miktarına göre en uygun güneş panellerini seçmenizde fayda vardır. Güneş panelli satın alırken ekonomik bir panel arıyosanız yukarıda bahsettiğimiz üzere poliktisral solar hücreli güneş panelini seçmenizde fayda vardır. Fakat, 25 yıl boyunca dayanan ve yüksek elektrik üretimini sağlayan bir güneş paneli satın almam gerek diyorsanız kesinlikle monokristal solor hücre güneş panellerini öneriyoruz. Aynı zamanda, güneş panellerini kuracağınız yere göre yumuşak ve ya sert zemine en uygun şekilde kurulum çeşidini seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle güneş panellerini daha verimli kullanabilir, ömrünü uzatabilirsiniz.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerji sistemleri, güneşten aldığı ısıdan faydalanarak enerji yaratan sistemlerdir. Buna ek olarak, güneş enerji sistemleri oldukça sağlıklıdır. Güneş enerji sistemleri yenilenebilir enerji türü olmasının yanı sıra doğaya karbon yayılımı bulunmaz ve oldukça çevre dostudur. Güneş enerji sistemlerinden, yaklaşık %30 seviyesinde elektrik enerjisi alımı sağlanabilir.

Güneş Enerji Sistemleri Avantajları

Günümüzde güneş enerji sistemlerin kullanılabileceği birçok elektrikli alet bulunmaktadır. Aynı zamanda, ticari birçok teknolojik alet de güneş enerji sistemlerinden faydalanarak üretilebilmektedir. Güneş enerji sistemlerinin birçok olumlu avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan kısaca bahsedelim. Öncelikle, yeryüzünde en temiz enerji kaynağı güneş enerjisidir. Bu sebeple, hem yaşadığımız çevreyi temiz tutmak ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için güneş enerji sistemlerini tercih etmek oldukça mantıklıdır.

Ek olarak, diğer enerji çeşitlerine göre çok daha geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz enerji alanına her anlamda elverişli bir sistemdir. Güneş enerji sistemlerinin bir diğer avantajı ise oldukça ekonomik olmasıdır. Kurulumu, işletme maliyeti diğer enerji çeşitleri ile kıyaslandığı oldukça cüzi bir rakamdır. Aynı zamanda, güneş enerji sistemleri diğer enerji üreten sistemler gibi  dış ülkelerden alınan malzeme veya sistem türü değildir.

Güneş Paneli ÇeşitleriPin
Güneş Paneli Çeşitleri

Güneş Enerji Sistemleri Kullanım Alanları

Güneş enerji sistemleri son zamanlarda hem insanların bilinçlenmesi hem de çevrenin değişimi ile birlikte kişilerin en çok tercih ettiği sistemlerdendir. Günden güne güneş enerji sistemleri özellikle arazilerde ve fabrikalarda tercih edilebilmektedir. Ülkemizin coğrafi konumu sebebi ile de güneş enerjisi ve güneş panellerinin kullanımına oldukça uygundur. Güneş enerji sistemlerinin çalışma sistemi genellikle güneşin en tepede olduğu saatlerde verimlilik göstermektedir. Güneş, öğle vakti gökyüzünde en tepede olduğu vakitte fazla solar enerjisini dönüşümlü kullanmak adına elektrik sistemine iletir. İletilen bu enerji ile de ihtiyacınız olan elektrik enerjini buradan karşılamış olacaksınız.

Güneş enerji sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Öncelikle, ülkemizde ve dünya çapında genelde endüstriyel alanda tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda, birçok depolama alanlarda ve alışveriş merkezlerinde, tarım alanlarında da güneş enerji sistemleri ekonomiktir.

Devlet Destekli Güneş Panelleri

Güneş paneli almak istiyorsunuz fakat bütçeniz yetmiyor mu? Devletten yardım alarak güneş enerji sistemlerinden faydalanarak güneş paneli sahibi olmak istiyorsanız devletin destek verdiği güneş panel alımı imkanları bulunmaktadır. Ülkemizde hepimizin bildiği KOSGEB adlı kredi yardımı sağlayan kuruluş bulunur. KOSGEB güneş enerjisi üretmek için güneş paneli sağlamak isteyen kişilere hibe kredi imkanı sunar. Fakat, KOSGEB güneş paneli için hibe kredisi vermeden evvel birtakım şartları vardır. Bu şartlardan kısaca bahsedelim. Öncelikle, ülkemizde güneş paneli sahibi olmak için faaliyetlerinizi güneş enerjisinden faydalanabileceğiniz bir bölgede olmanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak, ülkemizde birçok bölgede güneş ışınlarının bir yıl boyunca güneş alan yerler bulunmaktadır. Bu bölgede faaliyet gösteren bir fabrika, kuruluş vb. varsa eğer daha kolay bir şekilde KOSGEB güneş enerjisi hibe kredisinden faydalanabilirsiniz.

Ülkemizde KOSGEB başvurusu yapmanız için bulunduğunuz illerin KOSGEB binasına giderek müracaata bulunmanız gerekir. Ülkemizde Bursa, Eskişehir, Ankara, Eskişehir, Antalya, İstanbul Muğla şehirlerine daha çok güneş enerjisi desteği verilmektedir. Aynı zamanda, Konya, Kırklareli, Isparta, Yalova, Tekirdağ, Adana, Çanakkale, Kayseri, Yalova, Denizli, Bolu gibi şehirler ise güneş enerjisi desteği verilen ikinci kategorideki şehirlerdendir.

KOSGEB’e gittiğiniz esnasında başvuru yapmak için yanınızda mutlaka bazı belgeler bulunmalıdır. Bu belgelerden kısaca bahsedelim. Bu belgeler; kimlik belgeniz ve fotokopisi, şirketinizin kayıt belgesi, yetki yönetim kurulu raporu, imza beyanı, tapu belgesi. Tüm bu belgeleriniz ile gitmeniz halinde herhangi bir aksaklık yaşamazsınız. Aksi halde başvuru süreciniz daha uzun ve yorucu bir hal alacaktır. Ek olarak, tüm belgeleriniz ve yerler incelendikten sonra KOSGEB size olumlu dönüş yapar. Bu sayede, güneş enerji paneli için hibe kredisinden faydalanabilirsiniz.

Güneş Enerji Panelinin Maliyeti

Ülkemizde ve dünyada oldukça popüler bir enerji üretim aracı olan güneş enerji panelinin maliyeti yaklaşık 300.000 Dolar civarındadır. Panellerin içerisinde bulunan malzemelerden bahsedelim. Öncelikle, içerisinde güneş ışınlarını elektriğe çeviren paneller, solar inverterleri bağlamını sağlayan elektrik kabloları, N2XH halojen free kablolar, güneş ışığını hesaplayan sensörler, güneş pilleri, konstrüksiyon sistemi vb.

Yorum yapın