Gram Altın Yükseliyor Mu?

Gram Altın Yükseliyor Mu?; sorusu son zamanlarda gram altında yaşanan haraketlilik nedeni ile yatırımcılar tarafından merak edilip araştırılmakta. Gelin yazımızda gram altın yükseliyor mu, altın fiyatları neye göre artıyor sorularına cevap bulalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRFED Nedir?

Gram Altın Nedir?

Gram Altın Nedir?; Gram Altın, İstanbul Altın Rafinerisi tarafından üretmekte olan 0.5, 1, 2.5 ,5 ,10, 20, 50, 100 gram şeklinde olan sertfikalı külçe altınlara verilen isimdir. Gram altın iki farklı çeşit altın saflığında üretilmektedir, bunlar 22 ayar ve 24 ayardır. 24 ayar altın 0.995 saflığında has altından oluşurken, 22 ayar altın ise 0.916 saflığında has altından oluşmaktadır.

Gram AltınPin
Gram Altın

Gram Altın Ne Kadar?

Ons altın fiyatları Amerika Birleşik Devletleri enflasyon kararları sonrasından dar bantta hareketini sürdürüyor. Haftanın ilk gününde gram altın haftaya 1035 Türk Lirası olarak başlarken ons altın ise gün içerisinde en yüksek 1802 dolar seviyesini, en düşük 1785 dolar seviyesini gördü. Gram altının seyrini takip edenler gözlerini çarşamba günü açıklanacak olan Fed tutanaklarına çevirdi. “Altın fiyatları ne olacak, düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşanacak?” Sorularına cevap arayan yatırımcılar için iki yeni tahmin yapıldı. Piyasa uzmanı İslam Memiş tarafından yapılan açıklamada gram altın fiyatına ilişkin “Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün” diyerek yüzde 60 bir artış gerçekleşebileceğini söyledi ve “Artık, doların uluslararası piyasalardaki değer artışı kaçınılmaz. Ufak bir operasyon yaptılar. Altını çıkardılar. Biz de elimizdeki altını sattık. Tabii ki yine alacağız. Bekleriz birkaç hafta. Acelemiz yok. Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün” ifadelerini kullandı.

CY Securities Baş Ekonomisti Clifford Bennett’te ons altın için yaptığı değerlendirme sonucunda “2.000 dolara doğru yükseliş yürüyüşüne devam etmeden önce bir veya iki hafta bu seviyede beklemede gibi görünüyor” açıklamasında bulundu. Bu bölgede kar alımlarının gelebileceğini söyleyen Clifford Bennett “Altın muhtemelen 1.785 dolar civarında desteklenecek. 1.760 dolara kayma göz ardı edilemez. Ancak bu uzun vadeli harika bir satın alma fırsatını temsil eder” açıklamasında bulundu.

Gram Altın Yükseliyor Mu?

Gram altın son zamanlarsa 1025 Türk Lirası seviyelerinde seyir göstermekte. Haftanın ilk işlem gününe düşüş ile başlayan gram altın piyasasında gözler Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü yayımlanacak olan temmuz ayı toplantısında olacak. Bu toplantı sonrasında altının yükselişe mi yoksa düşüşe mi geçeceği yatırımcıların takibinde.

Gram altın geçtiğimiz haftayı 1030 Türk Lirası seviyelerinde tamamlarken yeni haftanın ilk işlem gününe 1035 Türk Lirası olarak başladı. Gram altın ons altın fiyatında yaşanan düşüşün etkisi ile aşağı yönlü hareket etti. Haftanın ilk gününde aynı dakikalarda da çeyrek altın 1697 lira, Cumhuriyet altını da 7 bin 42 liradan satıldı. Ons altın ise gün içerisinde en yüksek 1802 dolar seviyesini, en düşük 1785 dolar seviyesini gördü.

Gram Altın Fiyatları Neye Göre Artar?

Gram altının fiyatında yaşanan düşüş ya da çıkışlar dünyada yaşanan gelişmelerden etkilense de ons altın fiyatlarının doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra piyasalardaki oluşan beklentilerde belirleyici olmaktadır. Günümüz dünyasında özellikle yüksek nüfusa sahip olan ülkelerdeki (Çin ve Hindistan gibi) ekonomi kararları, piyasa etkileri altın fiyatları üzerinde bir etkiye sahiptir. Bunların haricin de de özellikle petrol ve döviz değerleri gibi unsurlarda altın fiyatlarının şekillenmesinde etki sahibidir.

Yorum yapın