Google Chrome mu, Opera mı?

Milyonlarca kullanıcının vazgeçilmezi olan Google Chrome için onlarca şikayet okudum. Bir Opera Browser kullanıcısı olarak Chrome ve Opera’nın karşılaştırmasını yapacağım bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için olmazsa olmaz şeylerden biri internet tarayıcılarıdır. İnternetle alakalı olan her şeyi bu tür programlar üzerinden sağlarız.

Hepimizin yolundan geçtiğimiz bir tarayıcı olan Internet Explorer artık rafa kaldırıldı. Öyle bir kaldırıldı ki; insanlar Internet Explorer’ı sadece diğer tarayıcıları indirmek için kullanıyor. Internet Explorer’ın boşluğundan en verimli şekilde faydalanan tarayıcı ise şüphesiz ki Google Chrome. İnternet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı bu tarayıcı kullanıyor.

Google Chrome mu Opera mı?Pin
Google Chrome mu Opera mı?

Google Chrome mu, Opera mı?

Birçok kişi için Google Chrome en iyi olarak kabul edilse de, benim kullanmaktan daha çok mutluluk duyduğum tarayıcı Opera’dır. Bu düşüncemin de bazı temel dayanıkları vardır. Mesela Opera’nın Chrome kadar fazla RAM tüketmemesi. Hatta Opera’ya Chrome’un yanında kuş kadar hafif demek daha doğru olacaktır. Zaten en önemli tercih sebebim de budur. Bir diğer olayı ise kendinden VPN özelliğine sahip olmasıdır. Chrome’da bunu yapmak için illa ki bir eklenti ya da bir program indirmek gerekir. Opera’da bunlara gerek yoktur. Tarayıcının kendine has bir özelliği VPN’li internet bağlantısıdır. Öyle sadece olsun diye de koymamışlar, VPN programlarının premium sürümlerine yakın bir hizmet sağlar. En önemli tercih sebeplerimden biri de Opera’da yine kendiliğinden reklam engelleyici bulunmasıdır. Chrome’da yine bir şey indirmeden yapılamayan bir olaydır. Ancak Opera’da istediğiniz sitelerin reklamlarını açıp, kapatabilirsiniz. İsterseniz tüm sitelerde kapalı olarak bırakabilirsiniz.

Chrome

Chrome dışında yaygın kullanılan başka tarayıcılar da var. Mozilla ve Opera bunların arasında sayılabilir. Mozilla’ya şu anda hiç değinmeyeceğim ancak bahsetmem gereken bir tarayıcımız var; Opera!

Chrome’un çok fazla RAM ve güç tüketmesi sizin de başınıza gelen ya da bir yerde okuduğunuz, bir arkadaşınızdan duyduğunuz bir şikayettir. Hızlı olduğu için tercih edilse de sağladığı hızı bilgisayarınızın ömründen fazlasıyla çalıyor. Bir de en yaygın arama motoru Google’ın bir ürünü olması da tercih sebepleri arasında. Fazla RAM tüketimi çoğu zaman fark edilmese bile, pek çok kullanıcının en büyük şikayetidir. Örneğin arkaplanda Chrome’dan bir müzik açıp oyun oynamak isteyen kullanıcılar, oyundan istediği performansı alamayabilirler. Bunun sonucunda ya oyundan ya da müzikten vazgeçmek zorunda kalırlar.

Opera

Opera iyi bir tarayıcı olsa da, eksiklikleri de yok değildir. Örneğin uzun satırlardan oluşan kodlama sayfalarında kasmalar meydana gelebiliyor. Kişiselleştirme alanında başarılı bulsam da eklenti desteği Chrome kadar yok. Ben çok eklenti kullanmadığım için beni çok etkilemese de etkileyecek kullanıcılar illa ki mevcuttur.

Tüm bu detayları göz önünde bulundurduğumda Opera bana göre Chrome’dan daha iyidir. Ancak yapılan testler ve bazı araştırmalar Chrome’un daha iyi olduğunu işaret eder. Yani bu görüşüm özneldir. Herkesin tarayıcısından beklediği özellikler farklıdır. Chrome genel olarak en çok özellik sağlayan tarayıcı olsa da, bence Opera’ya da bir şans vermeniz iyi olacaktır. Ayrıca benzer blog konularını okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın