Golden Cross Nedir? 

Golden Cross Nedir?; finansal piyasalarla alakalı ‘Teknik Analiz’ yapan yatırımcıların yakından bildiği bir kavramdır. Yatırımlara yön vermek ve işlem gerçekleştirmek adına çok önemli bir alternatif olan ‘Altın Kesişim’ pek çok yatırımcı için önemli bir indikatör olarak çalışır.

Bu İçeriği Okuyanlar “Emtia Nedir?” İçeriğini de Okudu!

Siz de finansal piyasalarda yatırımlarınıza yön vermek istediğinizde bu kavramı kullanarak kazançlı çıkmak istemez misiniz? O halde ‘Golden Cross Nedir?’ sorusuna cevap vererek kusursuz bir yatırımın ilk adımlarını atmaya başlayabilirsiniz.

Golden Cross Ne Demek?

Türkçede ‘Altın Kesişim’ anlamına gelen bu kavram finansal piyasalarda bir yükseliş sinyali olarak değerlendirilmektedir. ‘MA’ ibaresiyle ifade edilen Hareketli Ortalamalar birbiri ile kesiştiklerinde Altın Kesişim gerçekleşmiş kabul edilmektedir. MA50 ve MA200 olarak bilinen 50 ve 200 günlük ortalamalara ait çizgilerin birbirini kesmesi fiyatın bulunduğu noktadan yukarı doğru hareketleneceğini göstermektedir.

Kısa, orta ve uzun vadeli ortalamaların kesişmesiyle gündeme gelen golden cross genellikle güvenilir sonuçlar vermektedir. Ancak bu kavramı anlamak için daha net değerlendirmelere de göz atmakta fayda vardır.

Golden Cross Formasyonu Nasıl Oluşur?

Altın Kesişim formasyonunun oluşması konusunda 3 farklı göstergeyi dikkate almak gerekmektedir. Bu göstergeler aslında kesişimin gerçekleşmesi ile ortaya çıkması sonuçlardır aynı zamanda.

  • Düşüş trendi esnasında kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altına inmiştir.
  • Trend değişerek kısa vadeli hareketli ortalama kesişimle birlikte uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkar.
  • Kısa vadede hareketli ortalama uzun vadede hareketli ortalamayı aştığından bir yükseliş trendinin başladığı kabul edilmektedir.

Altın Kesişim gerçekleştiğinde uzun süredir yatay ya da düşüşte olan piyasada bir dönüş sinyali alınmış demektir. Finansal piyasaların tamamında gözlemlenen bu durum yatırımcıların yeniden piyasaya yönelmelerine olanak sağlar. Özellikle de güven vermeyen piyasalarda ortaya çıkan bu dönüşümün artık yeni yatırımcılar için bir fırsat yaratacağı düşüncesini ortaya çıkarır.

Golden Cross Nedir?Pin
Golden Cross Nedir?

Altın Kesişim Ne Anlama Gelir?

Golden Cross gerçekleştiğinde yatırımcıların deneyimsiz olanları için ‘şimdi ne olacak?’ sorusu akla gelir. Fiyatların yönünün ‘Boğa’ olduğu düşüncesini gündeme getirse de Golden Cross trend değişim sinyali olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de kesişme gerçekleştiğinde artık hareketin yönünün değişeceği ve buna göre hareket edilmesi gerektiği düşüncesi ortaya çıkar.

Golden Cross zaman zaman hatalı sinyaller de verebilmektedir. Kısa vadeli ve uzun vadeli hareketli ortalamaların yönü değişerek kesişim gerçekleşse de trendde bir değişim ortaya çıkmaz. Bu da aslında ‘Sahte Golden Cross’ ortaya çıktığına dair ciddi işaretlerden bir tanesidir.

Death Cross Nedir? Golden Cross ile İlişkisi Var mı?

Finansal piyasalarda trend ve fiyat hareketine dair önemli bir gösterge olarak kabul edilen Golden Cross’a karşılık Death Cross kavramı bulunmaktadır. Death Cross, Altın Kesişim’den farklı olarak kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına inmesi durumudur. Piyasalarda satış baskısının yükselmesine neden olur.

Death Cross, piyasalarda ‘Ayı’ yönlü bir değişime işaret etmektedir. Bu nedenle de söz konusu kesişimi gören pek çok yatırımcı piyasadan hızlı bir şekilde çıkarak sermayesini korumayı amaçlar. Çünkü Death Cross, doji benzeri kısa vadeli göstergelerden ziyade uzun vadeli bir düşüş hareketinin de habercisidir.

Golden Cross ve Death Cross trendlerle alakalı önemli bir gösterge olsa da kesişim gerçekleştiğinde daima boğa ya da ayı geliyor demek doğru olmaz. Çünkü finansal piyasalarda gözlemlenen bazı kesişimler sonrasında yükselişler ya da düşüşler olmuştur. Bu da söz konusu indikatörlerin tek başına belirleyici olmaması gerektiğine işaret eder.

Yorum yapın