Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç Girişimci Desteği Nedir?; Genç Girişimci Desteği, 29 yaş altı genç girişimcileri destekleyen, yerli ve milli üretime gençleri teşvik eden, ülkenin cari açığının azaltılmasını sağlayan ve teknoloji alanında gelişmeler elde edilmesine olanak tanıyan bir devlet teşvikidir: Türkiye’de genç nüfusun kolay bir şekilde iş bulabilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bu teşvikin öncelikli hedefleri arasındadır.

Kendi şirketini kurmak isteyen pek çok kişi genç girişimci desteği hakkında detaylı bir araştırma yapmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destek, iş hayatına yeni atılan kişilerin ülkenin ekonomisine katkı sunması amacıyla gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Anonim Şirket Nedir? Anonim Şirket Ne İşe Yarar?

Genç Girişimci Desteğinden Hangi Yaş Aralığındaki Gençler Faydalanabilir?

Kendi şirketini kurmak isteyen pek çok genç girişimci maddi imkansızlıklar nedeniyle hayallerinden vazgeçmektedir. Fakat KOSGEB genç girişimci desteği ile gençler daha kolay bir şekilde şirketlerini açabilmektedir. Bu destekten yararlanan yaş grubu ise 18-29 yaş grubudur. Hayatında dönüm noktası yakalamak ve hayalini kurduğu şirkete sahip olmak isteyen gençlerin pek çoğu devletin vermiş olduğu bu desteği kullanarak hedeflerine ulaşmaktadır.

Genç Girişimci Desteği Avantajları Nelerdir?

Ülkemizdeki genç nüfusunun hızla artması, iş bulamama, yaşam koşullarının gitgide zorlaşması veya konforlu bir hayat yaşama isteği gençleri kendi şirketlerini kurmaya teşvik etmektedir. Fakat bu noktada gençlerin karşısına vergi maliyetleri ve sigorta maliyetleri çıkmaktadır. Bu durum nedeniyle pek çok genç, kendi şirketini kurma hayalini daha başlamadan noktalamaktadır.

Genç girişimci desteği ise tam bu noktada gençlere bir umut kaynağı olmaktadır. 18-29 yaşındaki her bireyin faydalanabileceği bu destek genç girişimcilere büyük avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar ise 3 vergilendirme döneminden ve 1 yıl boyunca SGK primlerinden muaf tutulmalarıdır. Devlet desteğinin sunduğu bu avantajları değerlendirmek isteyen kişiler hayalini kurduğu şirketi daha düşük maliyetler ile açabilmektedir.

Genç Girişimci Pin
Genç Girişimci

Genç Girişimci Desteği İstisnaları Nelerdir?

Genç girişimci desteği için bazı istisnalar mevcuttur. Bunlar;

 • Şirketin faaliyete başlamasından itibaren 3 vergi dönemi sürecinde elde edilen gelirin 75.000 TL’si yıllık gelir vergisinden istisna olarak kabul edilir.
 • 01/06/2018 tarihinden itibaren sigortasını 4b kapsamında yapmış olan kişilerin Bağ – Kur primleri ilk sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenmektedir.
 • Genç girişimci desteği almak isteyen kişiler 18-29 yaş aralığında olmalıdır. Bu genç girişimciler, gerekli şartları sağladıkları takdirde pek çok avantajdan yararlanabilmektedir.
 • Kendi işini kurmak isteyen kişiler faaliyete geçtikten sonra ilk etaplarda biraz zorluk yaşamaktadır. Gelir, stopaj vergileri ve Bağ – Kur primleri bunlardan bazılarıdır.

İlgili içerik: “Türkiye’de Sosyal Destek ve Yardım

Kimler Genç Girişimci Desteği İstisnalarından Yararlanabilir?

Devletin kendi işini kurmak isteyen kişilere verdiği genç girişimci desteğini alabilmek için bazı şartların karşılanması gerekir.

Genç Girişimci Desteği Şartları;

 • Belirlenen yasal süre içerisinde faaliyete geçilmiş ve bu başlangıcın bildirilmiş olması,
 • Limited ve Anonim şirketler haricindeki ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerde ilk kez gelir vergisi mükellefiyetinin olması,
 • 18 – 29 yaş aralığında olmak (18 yaşının altındaki ve 29 yaşının üstündeki bireyler katılamaz),
 • Şirketi açacak kişinin bu işte kendisinin çalışması veya yönetiminde söz sahibi olması,
 • Kurulacak olan işin adi ortaklık veya şahıs şirketi olması halinde işe başlama tarihinden itibaren tüm şartların sağlanmış olması,
 • Bir işe veya ortaklığa sonradan dahil olmamak,
 • Çalışması durdurulmuş veya çalışmaya devam eden işletmenin yakın akrabalar tarafından devrinin alınmaması (Ölüm nedeniyle eş veya çocuklardan devir alınması istisnadır.)
 • Yabancı uyruklu ve tam mükellef olan kişiler genç girişimciler desteğinden faydalanabilmektedir.
Yorum yapın