Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar? – Gaviscon Şurup Yan Etkileri

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar ve Gaviscon Şurup Yan Etkileri Nelerdir içeriğinde mide problemlerinden muzdarip bireyler için özenle bu içerik hazırlanmıştır. İçerikte yan etkileri, ilacın güncel fiyatları, nasıl kullanılacağı ve ne gibi faydalar sağladığı konuları üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Mide rahatsızlıklarında sıklıkla tercih edilen Gaviscon’un etkili olması için doğru kullanılması gereklidir: peki sizler tablet veya şurup formunda olan bu ilacı doğru kullanıyor musunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRElla İlaç Nedir? – Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Gaviscon Şurup: reflü belirtileri olan hastalarda veya gebelik/hamilelik sırasında ve yemek sonrası oluşan mide yanmasında doktorlar tarafından reçetelendirilen gastroözofageal reflüye bağlı belirtileri gidermeye yarayan bir ilaçtır.

Halk arasında mide koruyucu olarak bilinen ilaç, tablet veya şurup formunda doktorlar tarafından hazımsızlık ve reflü belirtilerinde sıklıkla reçetelendirilir. İlaç alındıktan sonra insan vücudunda mideye ulaşarak yüzeysel bir koruma tabakası oluşturur ve 4 saat boyunca gastro-özofageal reflüyü baskılar. İlaç tablet formuna göre 1 bardak su ile 1 adet yutulur veya şurup formunda ise yemekten sonra 5-10ml likit (1-2 tatlı kaşığı) içilir. Başka bir kullanım şekli olmayan bu ilacın kullanımı ve reçetelendirilmesi sadece doktorlar önerisiyle yapılmalıdır.

Gaviscon Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçlar, prospektüsleri okunmadan kullanılmamalıdır ve prospektüs okunması alışkanlık haline getirilmelidir. Prospektüsler düzenli olarak güncellenir ve ilaç hakkında detaylı bilgiler içerir: akılcı ilaç kullanımı için prospektüs okunmasına önem verilmelidir. Her ilacın olduğu gibi bu şurubunda etken ve yardımcı maddelerine bağlı olarak ciddi tıbbi sorunlara yol açabildiği bilinmektedir.

Gaviscon Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

  • Anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar yapar.
  • Ürtiker gibi hipersensitivite reaksiyonlar gösterir.
  • Bronkospazm gibi solunum ile ilgili belirtiler oluşur.
  • Deride kızarıklık, nefes almada zorluk, dilde ve dudak bölgesinde herhangi bir kızarıklık oluşur.

İlacın alınmasıyla birlikte yukarıdaki belirtilerin biri veya birkaçı hastada gözlemlenirse, derhal bir uzmana görünmesi şiddetle tavsiye edilir. Bazen kişinin önemsemediği bir bulgu, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir: dolayısıyla bulgularla birlikte bir doktora görünmek hayati öneme sahiptir.

Gaviscon Şurup Kullananlar

İlacın fazla alınması veya çok düşük dozlarda alınması Gaviscon Yan Etkileri oluşmasına sebebiyet verir: düşük doz alındığında ishal ve kabızlık yapar. Yüksek doz alınmasında ise yukarıda yer alan belirtileri gösterir.

Gaviscon Şurup Kullananlar, mide sorunlarında ilacın iyi geldiğini belirtmektedir: doğru miktar ve doğru dozla kullanıldığında 5 ila 7 günde reflü ve hazımsızlık sorunlarının hafiflediğini öne sürmektedirler. Ağızda oluşan kötü tadın, mide yanmasının ve yemeklerde hazımsızlık sorunu çekenlerin sorunlarını giderdiğini belirtmektedirler. Tadının limon aromalı olduğunu ve mide asidi ile tepkimeye girerek mide kaynaklı şikayetleri azalttığını söylemektedirler. Tablet formunun ağızda çiğnenmesi gerektiği ve kötü bir tat bıraktığı nedeniyle şurup formunun tercih edildiği de belirtilmektedir.

Gaviscon Şurup Fiyatı 2022

Gaviscon Şurup Fiyatı 2022 yılı için perakende satış fiyatı 40,64 TL olarak belirlenmiştir ve ilaç sadece eczanelerde satılmaktadır. Gaviscon Şurup Fiyatı bölgesel olarak değişiklik gösterse de reçetesiz olarak aile hekimlerinden de tedarik edilebilmektedir.

Gaviscon Şurup Günde Kaç Defa İçilir?

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için dozaj; yemeklerden sonra ve yatarken
10-20 ml (2-4 tatlı kaşığı) günde 4 doz şeklinde alınır.

Gaviscon Şurup Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Şurup, mide rahatsızlıklarından kaynaklanan reflü ve yanma, ekşime veya hazımsızlık gibi sorunları gidermek için kullanılır ancak mide ağrısına iyi gelmez.

Gaviscon Şurup Reflüye İyi Gelir Mi?

Gaviscon Şurup; reflü belirtileri olan hastalarda veya gebelik/hamilelik sırasında ve yemek sonrası oluşan mide yanmasında doktorlar tarafından reçetelendirilen gastroözofageal reflüye bağlı rahatsızlıklara iyi gelir.

Gaviscon Şurup Gaza İyi Gelir Mi?

İlaç, mideye ulaşarak yüzeysel bir koruma tabakası oluşturur ve 4 saat boyunca gastro-özofageal reflüyü hafifletir: mide gazını anında keserek mide bulantısı, yanma ve ekşime şikayetlerini giderir.

Gaviscon Şurup Yemekten Önce Mi Sonra Mı?

Şurup, yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar için yemeklerden sonra ve yatarken günde 4 doz olarak alınır.

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar içeriğinde ilacın prospektüsünden faydalanarak yan etkileri, kullanım şartları ve ilacın ne olduğu gibi pek çok bilgiye yer verilmiştir. İlaçlar hakkında daha fazla bilgi almak için Sağlık kategorisinde göz atabilirsiniz. Ayrıca Brufen ilacı da benzer içerik olmasıyla ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

1