Furacin Merhem Ne İşe Yarar? | Ne İçin Kullanılır?

Furacin Merhem Ne İşe Yarar içeriğimizde Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır gibi çeşitli sorulara yanıt vererek Furacin 0 2 Merhem hakkında yan etkilerine, kullanım şartlarına ve güncel fiyatına yer vereceğiz.

Halk arasında “Sarı Krem” olarak da bilinen Furacin, cilt üzerine uygulanır ve kendine has karakteristik kokusu bulunur. Akılcı ilaç kullanımıyla birlikte yan etkileri, faydaları ve zararlarını öğrenmek için içeriği okumaya devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRNimokain Jel Ne İşe Yarar? – 7 Nimokain Jel Faydası

Furacin Merhem Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı krem,  opak ve yarı şeffaf olarak 56 gramlık ambalajlarda muhafaza edilir: ruhsat sahibi Sanofi İlaç San. ve Tic. A.Şdir.  Furacin Merhem içerisinde her 100 gramında 0,2 oranında etken madde olarak Furacin Nitrofurazon bulunduran bir antiseptik kremdir, ciltte bakteri ve mikropların üremesini veya gelişmesini engellemeye yarar.

Furacin 0 2 Merhem olarak da bilinen sarı krem, dermatoz (deride oluşan hastalık) gibi cilt enfeksiyonlarında, kesik, yara, yanık ve ülser (derideki bir tür yara) enfeksiyonların ve otitis eksterna (dış kulak iltihabı) gibi sorunları giderir. Cilt yaralanmaları ve üzerinde meydana gelen enfeksiyon veya bakterileri gideren farmakokinetik ve farmakodinamik özellikler açısından markalı bir ilaca biyoeşdeğer olan bir ilaçtır. Bu nedenle Türkiye genelinde en fazla kullanılan ve doktorlar tarafından hastalara reçetelendirilen bir kremdir.

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Merhem, ciltte meydana gelen yaralanmalar üzerinde üreyen ve gelişen bakterilerin giderilmesi için tercih edilmektedir. Bu yönüyle aynı zamanda antiseptik özellikler taşıyan ilaç, doktorlar tarafından reçetelendirilir ve sadece eczanelerden temin edilir.

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

  • Cilt üzerinde bakterilerin üremesine engel olur.
  • Ciltteki irin ve sivilceleri geçirir.
  • Ameliyat sonrası enfeksiyona karşı koruma gücü vardır.
  • Duş kulak enfeksiyonlarıyla mücadele eder.
  • Mikropların neden olduğu yara, enfeksiyon veya yaralanmaları geçirir.

İlaç içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden dolayı doktor gözetiminde kullanılmalıdır ve arkadaş tavsiyesi üzerine başlanılmamalıdır. İlaçlar, kişinin rahatsızlığı veya hassasiyeti sonucunda farklı etkiler gösterebilir. Dolayısıyla doktor önermediği sürece sarı kremin kullanılması, önerilmesi veya temin edilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?Pin
Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Furacin Merhem Nasıl Kullanılır?

Sarı krem sadece doktorun önerdiği bölgeye hafifçe sürülerek kullanılır: sürülen bölgede krem dağıtılır ve iyice yedirilir. Gazlı bir bez yardımıyla doktorun önerdiği bölgeye, sadece bölgesel olarak sürülür. Kremin başka bir kullanım şekli bulunmamaktadır: ağız, burun, dil ve göz gibi bölgelere temas halinde bol su ile yıkanması tavsiye edilir.

Krem, gazlı bir bez yardımı ile ortalama 5 ila 7 gün boyunca her gün veya birkaç günde bir enfeksiyonlu bölgeye kullanılır. 5 ila 7 gün içerisinde krem bakterilerin veya mikropların üremesini, gelişmesini ve çoğalmasını engelleyerek bölgesel olarak etki edecektir.

Furacin Merhem Yan Etkileri Nelerdir?

Merhemin her ilaçta olduğu gibi, etken ve yardımcı maddeleri bulunmaktadır: kullanan kişinin etken ve yardımcı maddelere hassasiyeti bulunması halinde yan etki gözlemlenebilir. İlacı ilk defa kullananların bir doktor gözetiminde olması veya sürekli kendisini gözlemlemesi şiddetle tavsiye edilir. Akılcı ilaç kullanımı için kişi, ilacı sadece doktor tarafından reçetelendirilmesi halinde kullanması gereklidir aksi halde ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

Furacin Merhem Yan Etkileri:

  1. Cilt döküntüsü, kaşıntı ve bölgesel kızarıklar oluşur.
  2. Lokal ödem (şişlik) gibi değişik derecelerde kontakt dermatit (temasla ortaya çıkan deri hastalıkları) reaksiyonlar görülür.
  3. Deride süperenfeksiyon (nitrofurazon kullanımına bağlı mantar) ortaya çıkar.
  4. Bazı mikroorganizmaların (Pseudomonas da dahil olmak üzere) çoğalması ile birlikte mevcut enfeksiyonun dışında yeni enfeksiyonlar oluşur.

Yukarıda yer alan yan etkilerden birisi veya birden fazlası kişide görülüyorsa derhal bir uzaman görünmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde kişi bakteri veya mikroplardan kurtulmak isterken daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir.

Furacin Merhem Fiyat

Halk arasında sarı krem olarak bilinen ve ilaç kategorisi içerisinde Furacin %0.2 56 Gr Pomad olarak sınıflandırılan krem, normal reçeteli bir ilaçtır. Yerli ve beşeri bir krem olarak sadece eczane raflarında satılır: haricen bulundurulması ve satılması yasal değildir.

Furacin Merhem Fiyat:

Ürünün Raflardaki AdıPerakende Satış Fiyatı
FURACİN Merhem %0.2 56 g’lık tüp22.57 TL
Furacin Merhem Fiyatı

Furacin Merhem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Krem, ciltte meydana gelen yaralanmalar üzerinde üreyen ve gelişen bakterilere karşı etkilidir. Ancak kullanım alanları konusunda kafa karıştırıcı olabilmektedir: dolayısıyla krem hakkında sıkça sorulan ve merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik.

Furacin Merhem Antibiyotik Mi?

Furacin Merhem antibiyotik değildir: enfeksiyon veya bakterileri gideren farmakokinetik ve farmakodinamik özellikler gösteren antiseptik bir ilaçtır.

Furacin Merhem Nerelere Sürülür?

Krem, ameliyat sonrası yaralanmalar ve, kulak iltihaplanması gibi şikayetlerle birlikte oluşan bakteri ve enfeksiyonların oluştuğu bölgelere doktor tavsiyesi üzerine sürülür. Göz, burun, ağız ve dil gibi hassas bölgelere kremin temas etmesinden kaçınılması tavsiye edilir.

Furacin Merhem Yüze Sürülür Mü?

Sarı krem, doktor önerisi ile yüze sürülebilir: cilt yüzeyine göz, ağız ve buruna temas ettirilmeden dağıtılabilir.

Furacin Merhem Kaşıntıya İyi Gelir Mi?

Merhem kaşıntıya iyi gelmez, kullanıldıktan sonra kaşıntı veya cilt döküntüsü meydana gelirse derhal doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sonuç olarak krem, ameliyat yaralarının enfeksiyondan korunmasında; duyarlı mikroorganizmaların oluşturduğu piyoderma (ciltteki sivilceli durum) gibi cilt enfeksiyonlarında etkilidir. Bununla birlikte kesik, yara, yanık ve ülser enfeksiyonların ve otitis eksterna (dış kulak iltihabı) üzerinde giderici etki gösterir. Furacin Merhem Ne İşe Yarar içeriğinde de ilacın kullanım şartlarından yan etkilerine kadar pek çok bilgiye yer vermiştir. Daha fazlası için Sağlık kategorisine ve benzer içerik olarak Zalain Krem içeriğine göz atabilirsiniz.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın