Fransız Araba Markaları

Fransız Araba Markaları içerisinde Fransız Arabalar dünyanın en popüler markalarından bazılarıdır: Renault, Peugeot ve Citroën, uzun bir geçmişe ve sadık bir takipçi kitlesine sahip üst klasman arabalardır.

Renault

Renault, 1899 yılında kurulmuş çok uluslu bir Fransız Araba Markaları’ndan biridir. Şirket bir dizi otomobil ve kamyonet üretir ve geçmişte kamyon, traktör, tank, otobüs/otobüs ve otoray araçları üretmiştir. Organizasyon Internationale des Constructeurs d’Automobiles’e göre Renault, 2016 yılında 2.298.700 araç üreterek dünyanın en büyük dokuzuncu otomobil üreticisi oldu. Grup, başta Formula 1 olmak üzere motor yarışlarındaki rolü ve spor otomobillerdeki başarılı rekoru ile tanınmaktadır. Renault’nun Japon Nissan’da %43.4, Rus AvtoVAZ’da %25 ve Almanya’dan Daimler AG’de %1.55 hissesi bulunuyor. Renault’nun ayrıca RCI Banque (otomotiv finansmanı), Renault Retail Group (otomotiv dağıtımı) ve Motrio (otomotiv parçaları) yan kuruluşları da bulunmaktadır.

İlgili İçerik: “İtalyan Araba Markaları

Renault’nun, Oyak-Renault (Türkiye), Renault Pars (İran) ve Tofaş ile Nissan (Türkiye) dahil olmak üzere çeşitli ortak girişimleri bulunmaktadır. Carlos Ghosn şu anki başkan ve CEO’dur. Fransız hükümeti, Nisan 2015 itibarıyla Renault’nun %19,73 hissesine sahiptir. Önceden Volvo Trucks olarak bilinen Renault Trucks, şimdi tamamen Volvo’nun bir yan kuruluşudur. Renault Tarım, 2008 yılında %100 Alman tarım ekipmanı üreticisi CLAAS’ın mülkiyetine geçti. Renault ve Nissan, 2011’den başlayarak üç ila dört yıl içinde sekiz elektrikli araca 4 milyar Euro (5.16 milyar ABD Doları) yatırım yaptı. Renault, motor yarışlarındaki rolüyle tanınıyor. ve yıllar boyunca Formula 1’deki başarısı. Dünya Ralli Şampiyonası’nın birkaç yarışında yarıştı ve Renault Clio’nun İngiliz Binek Araç Şampiyonası’ndaki başarısıyla anılıyor. Şirket, Formula E’de yer almıştır ve şampiyonanın 12 kurucusundan biridir. Renault, Nissan ile bir ittifaka sahiptir ve her iki şirket, iki şirketin ürün hatlarının entegrasyonu ve ortak ürün üretimi ile kapsamlı bir işbirliği yapmıştır.

Peugeot

Peugeot, 1800’lerin sonlarından beri var olan bir Fransız araba markalarından biridir. En çok arabaları ve motosikletleri ile tanınır, ancak aynı zamanda bisiklet ve ticari araçlar gibi başka araçlar da üretir. Şirketin uzun bir yarış geçmişi vardır ve bir dizi farklı motor sporları disiplininde başarılı olmuştur. Peugeot şu anda Avrupa’nın Volkswagen Grubu’nun ardından en büyük ikinci otomobil üreticisi konumunda.

İlgili İçerik: “Japon Araba Markaları

Şirket, 1810 yılında testere ve kahve değirmeni üreticisi Jean-Pierre Peugeot tarafından kuruldu. İlk Peugeot arabası 1889’da yapıldı. Daimler motoruyla çalışan üç tekerlekli bir araçtı. Şirket, 1896’da dört tekerlekli araba üretmeye başladı.

Peugeot, dizel motorlu bir otomobili seri üreten ilk şirket oldu. Arabaya 504 adı verildi ve 1968’de tanıtıldı. 504 aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan ilk Peugeot oldu.

Peugeot, ürün gamında birçok farklı modele sahiptir. En popüler Peugeot modelleri 208, 301 ve 508’dir.

Peugeot, şirketin ilk günlerinden beri motor sporlarıyla ilgileniyor. Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası ve Le Mans dahil olmak üzere bir dizi farklı disiplinde yarıştı. Peugeot, 24 Saat Le Mans’ı üç kez kazandı.

Peugeot logosu bir aslandır. Şirketin merkezi Paris, Fransa’dadır.

Fransız Araba Markaları Nedir?Pin
Fransız Araba Markaları Nedir?

Citroën

Citroën, 1919’da Fransız sanayici André-Gustave Citroën (1878–1935) tarafından kurulan, 1976’dan beri PSA Peugeot Citroën grubunun bir parçası olan bir Fransız araba markalarından biridir. 1934 yılında firma, Traction Avant ile yenilikçi teknoloji konusundaki itibarını oluşturdu. Bunu, her ikisi de radikal tasarımlara sahip olan ünlü 2CV ve DS de dahil olmak üzere bir dizi seri üretim aracı izledi.

Citroën, 1974’ten bu yana Volkswagen Group, PSA Peugeot Citroën ve Renault’dan sonra dünyanın dördüncü en büyük Avrupalı ​​otomobil üreticisidir. 2015 yılında 1.206.000 araç üretti ve dünya çapındaki satışları 2016’da art arda yedinci kez arttı. Marka, çok sayıda otomobil üretti. 2CV, DS ve SM dahil olmak üzere ikonik arabalar.

Citroën otomobilleri, konfor ve pratikliğe odaklanan şık ve sofistikedir. Marka tuhaflığıyla tanınır ve arabaları genellikle olağandışı ve yenilikçi özelliklere sahiptir. Citroën aynı zamanda bir dizi elektrikli ve hibrit araçla çevresel sorumluluğa olan bağlılığıyla da tanınır.

Şık, pratik ve uygun fiyatlı bir araba arıyorsanız Citroën kesinlikle göz önünde bulundurmaya değer. Aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir model yelpazesi ile sizin için mükemmel bir Citroën mutlaka vardır.

Yorum yapın