Ford Araba Şirketi Nedir? – Hangi Arabayı Üretir?

Ford Araba Şirketi, 40 milyar doları aşan piyasa değeri ile dünyanın dördüncü en büyük otomotiv şirketidir, amerikan şirketi, otomobiller, kamyonlar, SUV’ler ve kamyonetler dahil olmak üzere çok çeşitli araçlar üretmektedir. Ford Motor Company, ana merkezi Detroit’in bir banliyösü olan Michigan, Dearborn’da bulunan çok uluslu bir Amerikan otomobil üreticisidir. Henry Ford tarafından kurulmuş ve 16 Haziran 1903’te şirketleşmiştir. Şirket, Ford markası altında otomobil ve ticari araçlar ve Lincoln markası altında çoğu lüks otomobil satmaktadır. Ford ayrıca Brezilyalı SUV üreticisi Troller’a, Birleşik Krallık’taki Aston Martin’de %8 ve Jiangling Motors’da %32 hisseye sahiptir. Ayrıca Çin, Tayvan, Tayland, Türkiye ve Rusya’da ortak girişimleri bulunmaktadır. Şirket New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir ve Ford ailesi tarafından kontrol edilmektedir; azınlık mülkiyetine sahipler, ancak oy gücünün çoğunluğuna sahipler.

Ayrıca oku: “General Motor Araba Şirketi Nedir?

Ford Araba Şirketi, Henry Ford tarafından 16 Haziran 1903’te Dearborn, Michigan’da kuruldu. Ford, 1896’dan beri otomobil üretimiyle ilgili deneyler yapıyordu. Henry Ford Company adlı bir şirketteki ilk girişimi başarılı olmadı ve Ocak 1901’de feshedildi. Daha sonra, Ağustos 1899’da Detroit Automobile Company’yi kurmaya devam etti. ayrıca sonunda başarısız.

Ford ArabaPin
Ford Araba

Ford Araba Şirketi

1903 yılında, bazı yatırımcıların yardımıyla Ford, Ford Motor Company’yi kurdu. Şirket tarafından üretilen ilk otomobil modeli Model A idi. Şirketin ilk fabrikası Detroit, Michigan’da bulunuyordu. Ford Motor Company, yıllar boyunca birçok değişiklik geçirdi. Birkaç mülkiyet değişikliği, isim değişikliği geçirdi ve hatta iflas başvurusunda bulundu. 2000’li yılların başında, şirket finansal olarak mücadele ediyordu. Ancak, o zamandan beri toparlandı ve şu anda dünyanın en büyük ve en başarılı otomobil üreticilerinden biri. Ayrıca Toyota firmasının ürettiği arabalar hakkında bilgi sahibi olmak için “Toyota Araba Şirketi Hangileridir?” içeriğini okuyabilirsiniz.

Şirket, araçlarını dünya çapında 200’den fazla pazarda satıyor. Ürünleri arasında arabalar, kamyonlar, SUV’ler, geçitler ve minibüsler bulunur. Şirket ayrıca Ford Motor Credit Company aracılığıyla finansal hizmetler de sunmaktadır. Ford Araba Şirketi halka açık bir şirkettir. Hisse senetleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda F koduyla işlem görmektedir. Şirketin piyasa değeri 40 milyar doların üzerindedir.

Ford Motor Company, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biridir. Dünya çapında 200.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Şirketin merkezi Dearborn, Michigan’dadır.

Yorum yapın