Fatih İşbecer Kimdir

Fatih İşbecer, 1976 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi‘nde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Fatih İşbecer 1993 yılında Galatasaray Lisesi’nde öğrenciliğini sürdürürken AFS bursu ile öğrenci değişim programına katılmıştır. Bu program sayesinde Florida’ya giderek eğitimine devam etmiştir. Florida’da kaldığı süre boyunca gördüğü teknolojik gelişimin Türkiye’ye de gelmesinin an meselesi olduğunu fark etti. Bu durumdan dolayı 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrenciyken girişimciliğe başlama kararı alarak 5 arkadaşıyla teknoloji odaklı projeler tasarlamaya başladı. İlk girişimi Pentagraph’ı kurarak şirketlere web çözümleri satmaya başladı.

Bir Girişimcilik Hikayesi de Sen Yazmak İstersen “Wordpress vs Wix vs Ticimax” İçeriğini Oku!

Teknoloji sektöründe geleceği şirketlere yazılım odaklı çözümlerde gören Fatih İşbecer, bu yolda kendisinin de kurumsallaşması gerektiği kanaatine vardı. Aldığı karar doğrultusunda 2000 yılında Pozitron’u kurdu. Önceden tasarladığı donanım ve network güvenlik projeleri ile sesini duyuran Pozitron, 2005 yılından itibaren teknolojide daha da odaklanmak için mobil yazılımlara yönelme kararı aldı. 2005 yılında Fırat İşbecer ve Mete Balcı’nın ortak olmasıyla birlikte bir mobil teknoloji şirketine dönüştü.

Türkiye ve dünyada birçok projelerle ilklere imza atmıştır. Dünyanın ilk mobil spor bahis uygulaması olan Cepte Bilyoner, Türkiye’nin ilk ve dünyanın en kapsamlı mobil bankacılık uygulaması İŞCEP, Türk Hava Yolları’nın Fly Turkish projeleri hem Pozitron’a hem de Fatih İşbecer’e birçok dalda ödül kazandırmıştır.

2007 yılında, Türkiye’nin ilk mobil bankacılık uygulaması İŞCEP’İ Türkiye İş Bankası için tasarlamıştır. Yapmış olduğu bu proje ile uluslararası alanda da sesini duyuran Fatih İşbecer, 2007 yılında Endeavor derneği tarafından Türkiye’de yılın girişimcilerinden seçildi.

Fatih İşbecer ve Pozitron

Fatih İşbecer’in kurduğu Pozitron şirketi, Türk Hava Yolları, ING, eBay, BNP Paribas altında çalışan TEB, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, GlaxoSmithKline, Hepsiburada, Bankalararası Kart Merkezi gibi büyük müşterileri portföyüne eklemiştir. Ayrıca Pozitron’un portföyünde, Ortadoğunun en büyük 15 bankası arasında yer alan ANB ve Katar’ın en büyük katılım bankası olan QIB da bulunmaktadır.

2010  Yılında dönemin ABD başkanı Barack Obama tarafından düzenlenen Girişimcilik etkinliğine Türkiye’den davet edilen 5 girişimci arasında bulunmayı başarmıştır.

MIT ve Stanford gibi dünyanın en gözde üniversitelerinde girişimcilik ve mobil teknolojiler alanında konuşmalar yapmıştır. Pozitron ise mobil bankacılık ürünü ile 2008 yılında Harvard Business School’un düzenlediği Küresel İş Planı yarışmasını kazanarak, Avrupa’nın dördüncü en büyük havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları için mobil bilet uygulamasını da hayata geçirmiştir.

Pozitron’un Kurucu Genel Müdürlüğü görevini icra eden Fatih İşbecer, Türkiye’nin mobil uygulama geleceğini geliştirmek için yeni projeler tasarlamaya devam ediyor. Fatih İşbecer, aynı zamanda Endeavor Derneği danışma kurulu ve TÜBİSAD yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Fatih İşbecer, 2014 yılında Kurucu Genel Müdürlüğünü yaptığı Pozitron şirketini 100 milyon dolarlık bir anlaşmayla mobil para alanında dünyanın en büyükleri arasında bulunan Monitise şirketine satmıştır. Fatih İşbecer, 23 Mayıs 2015 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısı ile Başkan olarak seçilen Dursun Aydın Özbek’in listesinde seçilerek Galatasaray Futbol Kulübü genel sekreteri olarak görev almıştır. 8 Haziran 2016 yılında Galatasaray Kulübü yönetim kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevinden istifa etmiştir.

Yorum yapın