Faiz Nedir? Faiz Oranları Nedir?

Faiz Nedir?; ve Faiz Oranları Nedir içeriğimizde Faiz, borç para almak için ödediğiniz bedeldir. Bir borç veren bir kredi sağladığında, orijinal kredi tutarının üzerine ödenen faizden kar elde eder.

Faiz oranları, ev, araba ve kredi ile yapılan diğer alışverişler için ödediğiniz gerçek tutarı etkiler. Faiz oranının nasıl belirleneceği, kredinin türüne bağlıdır. Bu bilgi grafiğini, her bir faiz oranı türünün nasıl çalıştığına dair bir kılavuz olarak kullanın.

Faiz Oranları Nedir?

Faiz oranları finansal hayatımızda merkezi bir rol oynar, ancak bazen hepsini sıralamak kafa karıştırıcı olabilir. Taşıt kredinize %3,5, ev kredinize %4,5, kredi kartlarınıza faiz ödeyebilirsiniz, ancak birikimlerinizden yalnızca %0,5 kazanabilirsiniz.

Faiz Nasıl Çalışır?

Faiz, krediniz tamamen ödendikten sonra ödediğiniz toplam fiyatı etkiler. Örneğin, yüzde 5 faiz oranıyla 100 ₺ borç alırsanız, ödünç aldığınız borç verene 105₺ geri ödersiniz. Borç veren 5 ₺ kar elde edecek.

Hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz çeşitli ilgi türleri vardır. Her kredinin, borçlu olduğunuz gerçek tutarı belirleyecek kendi faiz oranı vardır. Borçlanmadan önce, faiz oranının günün sonunda ne kadar borcunuzu etkileyeceğini tam olarak anladığınızdan emin olun.

Yüksek Faiz Oranı Nedir?

Her kredi türünün kendi ortalama faiz tutarı vardır. Oran, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre hesaplanır:

  • Anapara tutarı
  • Kredi vadesinin uzunluğu
  • Geri ödeme planı
  • Aylık ödeme tutarı
  • Piyasa faktörleri
  • Borçlunun kredibilitesi

Hiçbir kredi birbirine benzemediğinden, iyi bir faiz oranının ne olduğunu belirlemek zor olabilir. Kredi kartlarınız, otomobil kredileriniz, kişisel kredileriniz ve ipoteklerinizin tümü, faiz oranınızı belirlemek için kullanılan benzersiz faktörlere sahiptir.

Kredi Kartı Faizi Nasıl Çalışır?

Otomobil ve ev kredilerinden farklı olarak, bankaların ve borç verenlerin, borçlunun temerrüde düşmesi veya kredi kartıyla ödeme yapmayı durdurması durumunda tahsil edecek bir teminatı yoktur. Sonuç olarak, kredi kartları, genel kayıpları dengelemek için diğer kredi türlerinden daha yüksek bir faiz oranına sahip olacaktır. Ortalama kredi kartı faiz oranı 24 aralığındadır.

Kredi kartı bakiyeleri sınırlıdır. Bunları doğru bir şekilde ele alırsanız, önemli miktarda faiz ödemekten kurtulabilirsiniz. Kredi kartları, onları nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız harika bir araçtır, ancak bakiyeleri yönetemeyeceğiniz çok fazla kredi kartıyla sonuçlanmak istemezsiniz.

Faiz OranlarıPin
Faiz Oranları

Federal Rezerv Faiz Oranları nedir?

Federal Rezerv Bankası (FED) , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki merkez bankasıdır. Bu banka, “federal fon oranı” olarak adlandırılan, bir bankanın başka bir bankadan yasal rezerv görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyulan hızlı, gecelik krediler için talep edeceği oranı belirler.

Fed ayrıca, Fed’in bankalardan Federal Rezerv’den borç aldıklarında talep ettiği faiz olan “federal iskonto oranını” belirler.

Bu Federal Rezerv oranları, bankaların kredi ürünleri için talep ettiği oranları etkiler.

Genel olarak, Federal Rezerv, iyi ekonomik zamanlarda faiz oranlarını yükseltecek ve ülke durgunlukla karşı karşıya kaldığında düşürecektir. Düşük oranlar tüketicileri tasarruf etmek yerine harcamaya teşvik eder ve böylece gerileyen bir ekonomiyi yeniden canlandırır. Oranlar enflasyonu kontrol etmeye yardımcı olmak içindir.

Tasarruf Hesabı Faizi Nasıl Çalışır?

Tipik olarak, tasarruf hesapları borç almaktan ziyade bir kredinin zıttı olarak görülür, diğer insanlara borç vermesi için bankaya para sağlıyorsunuz. Tasarruflarınızı bir bankada tutmanız için bir teşvik olarak, genellikle birikimlerinize faiz verilecektir.

Banka, faizinizden para kazanmak yerine size ödeme yapacağından, oranlar çok daha düşük olacaktır. Ortalama yıllık faiz oranı %1-2 aralığındadır.

Tasarruf hesapları ayrıca çeşitli şartlarla birlikte gelir. Asgari bakiyeler gibi, hesabı nasıl kullanacağınız konusunda sınırlamalarınız olabilir. Daha az sınırlamaya sahip hesaplar daha düşük faiz oranları ödeyebilir.

Tasarruf hesapları, acil durum fonları için en iyisidir. Tasarruflarınızdan daha fazlasını elde etmek için, size daha fazla kazandıracak bir tasarruf aracına yatırım yapmayı düşünün. Getiri oranınızı artıracak diğer tasarruf hesapları şunlardır:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 6 Mayıs 2021’de beklendiği gibi bir hafta vadeli repo faizini yüzde 19’da tutarak parasal sıkılaştırmanın kredi ve iç talep üzerindeki yavaşlayışı etkisinin görülmeye başladığını söyledi. Türkiye’de tüketici fiyat enflasyonu Nisan ayında yüzde 17.14 ile 2 yılın zirvesine çıktı ve geçen hafta merkez bankası yıl sonuna kadar yüzde 12,2’ye düşmesini beklediğini söyledi. Politika yapıcılar, yurtiçi ekonomik aktivitenin güçlü olduğunu ancak pandeminin ilerlemesine ve aşılama sürecine bağlı olarak ekonomik aktivite için risklerin her iki yönde de mevcut olduğunu belirtti. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşılana kadar güçlü bir dezenflasyonist etkiyi sürdürmek için politika faizi enflasyonun üzerinde bir seviyede belirlenmeye devam edecektir.

Borsa ve Faiz

BİST Tüm Paylar, BİST 100 ve BİST 30 pay fiyatları için doğrusal çok değişkenli modellerin kısa ve uzun dönemli tahmin sonuçlarını raporlamaktadır. Sonuçlar, BİST Tüm, BİST100 ve BİST30 olmak üzere tüm piyasaların döviz kuru değişimlerinden olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Bu piyasalar ise sanayi üretim endeksi ile pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahiptir ve bu da Türkiye’deki ekonomik aktivitenin kısa vadede hisse senedi piyasalarını önemli ölçüde olumlu etkilediğini göstermektedir.

Ancak, yüksek faiz oranlarının ülkedeki yatırım düzeyinin düşmesine ve dolayısıyla ekonomik aktivitenin azalmasına neden olduğu anlamına gelen faiz oranlarındaki artıştan tüm piyasalar olumsuz etkilenmiştir. Benzer şekilde, oynaklık endeksi (VIX) tüm borsa endeksleri ile negatif bir ilişkiye sahiptir, bu da belirsizlikteki artışın firmanın karlılığını azalttığını ve dolayısıyla kısa vadede hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olduğunu ima etmektedir.

Yorum yapın