Ethereum Merge ile İlgili Merak Edilen Her Şey 

Ethereum Merge, en basit ifade ile Ethereum güncellemesidir, güncelleme ile birlikte kripto dünyasında çok önemli değişiklikler olacaktır, her ne kadar direkt olarak sadece Ethereum ağını ilgilendiren bir güncelleme gibi görünse de, dolaylı olarak kripto dünyasının tamamını etkileyeceği kabul edilmektedir.

Yazımızın devamında Ethereum Merge Nedir sorusunun cevabını ve yapılacak olan bu güncellemeye dair diğer detayları bulabilirsiniz. 

Ethereum Merge Nedir? 

Ethereum Merge Güncellemesi Nedir?; Ethereum Merge, Ethereum blok zinciri veya ağı, günümüzde kripto projeleri, NFT ve Web3 uygulamalarının geliştirilmesine imkan sunan bir yapıdır, yapı kullanarak geliştirilmiş olan birçok kripto, NFT ve Web3 projesi vardır.

Ancak söz konusu ağ proje geliştirilmesine imkan verse de, işlem hızının yavaş olması ve işlem ücretlerinin yüksekliği nedeniyle sürekli olarak eleştirilmektedir. İşte bu tür problemlerin giderilmesi için Ethereum Merge güncellemesi yapılacak. Daha teknik açıdan bakıldığında Merge; günümüzde kullanılan yürütme katmanı olan Mainnet’in yeni hisse kanıtı konsensüs katmanı olan Beacon zinciriyle birleştirilmesidir. Bu güncellemeye birleştirme (merge) isminin verilmesinin de temelinde bu olay vardır.  

Ayrıca oku: “En Çok Kripto Para Kullanan Ülkeler – En Popüler Kripto Para

Merge, yani birleştirme, Ethereum tarihindeki en önemli güncellemedir. Bu güncelleme ile birlikte ağın çevresel olumsuz etkileri azaltılacak, güvenlik arttırılacak ve geliştiricilerin ihtiyaçları daha etkili bir şekilde karşılanacaktır. Ağın ölçeklenebilirliğinin artacak olması, en önemli hususlar arasında yer almaktadır. 

EthereumPin
Ethereum

Ethereum Merge ile Neler Değişecek? 

Ethereum Merge, ağın iş ispatı (PoW) mekanizmasından hisse ispatı (PoS) mekanizmasına geçiş yapmasıdır. Uzun zamandır beklenen bu geçiş ile birlikte ağın enerji ihtiyacının %99,95 azalması beklenmektedir. Buna ek olarak ETH yakımları devam edecek ve böylece dolaşımdaki ETH arz seviyesi düşecek. ETH arzının azalması, enflasyon etkisinin azalmasını da sağlayacaktır. 

Yapılacak olan yükseltme ile birlikte Etherum blok zinciri için gerekli olan enerji miktarının çok büyük bir oranda düşeceği tahmin edilmektedir. Böylece kripto dünyasına yönelik en önemli eleştirilerden biri olan yüksek enerji kullanımı ve buna bağlı olumsuz çevresel etkilerin önemli ölçüde giderilmesi hedeflenmektedir. Ethereum Merge, bu yönü ile yeni bir dönemin başlaması olarak kabul edilmektedir. 

Geçmişte ağın güvenliği için pahalı donanımlardan oluşan sistemlerin kullanması gerekirdi. Ağa yönelik eleştirilerden biri de bu idi. PoS mekanizmasına geçilmesi ile birlikte bu problemin de önemli ölçüde ortadan kalkacağı tahmin edilmektedir. 

Genel olarak toparlanacak olursa Ethereum Merge, geçmişten günümüze kadar Ethereum ağına ilişkin yapılan olumsuz yorumlardan hareketle geliştirilmiştir. Bu yükseltmeyle ağın sorunları ortadan kaldırılacak ve geçmişe kıyasla çok daha fazla tercih edilmesi sağlanacaktır. 

İlgili İçerik: “Altcoin Al Sat Taktikleri Nelerdir? – Nasıl Yapılır?

Ethereum Merge Güncellemesi Ne Zaman Yapılacak? 

Ethereum Merge, çok uzun süredir beklenen bir güncellemedir. PoW mekanizmasından PoS mekanizmasına geçiş, 15 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Bu tarihten sonra ağın yeni özellikleri hem kullanıcılar hem de geliştiriciler tarafından fark edilecektir. Ethereum Merge ile ilgili güncel detaylara sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Ethereum Merge ile Madencilik Bitiyor Mu? 

Ethereum Merge ile ilgili merak edilen hususlardan birisi de madenciliği nasıl etkileyeceğidir. Bilindiği gibi günümüzde Ethereum madenciliği pahalı ekran kartları ile yapılmaktadır. Yapılacak yükseltme ile birlikte bu durumun önemli oranda değişmesi bekleniyor. Artık çok pahalı donanımlara ihtiyaç duyulmayacak. Ethereum Merge, enerji verimliliği, ekipman bariyeri ve enflasyon olumsuzluklarını ortadan kaldıracak bir güncellemedir. 

Ayrıca oku: “Contentos Coin (COS) Nedir?

Yapılacak güncelleme sonucunda madencilik ciddi anlamda etkilenecektir. Ancak hangi oranda etkileneceğini söylemek ve günümüzde yapılan madenciliğin tamamen kaybolup kaybolmayacağını ifade etmek şimdiden çok zordur. İlgili değişimlerin ne ölçüde ve nasıl olacağını zaman gösterecektir. 

Yorum yapın