Erol Sabancı Kimdir?

Erol Sabancı Kimdir?; Erol Sabancı, Türk bankacılık sektörünün önemli isimlerinden biridir. Gerek ailesi gerekse de kişisel başarıları ile Türkiye’de öne çıkan bir isimdir. Bu makalemizde, Erol Sabancı kimdir sorusunun cevabını detaylı olarak bulacak ve Erol Sabancı’nın hayatına dair önemli ayrıntıları öğrenme fırsatı yakalayacaksınız.

Erol Sabancı Kimdir?

Erol Sabancı Nedir?; Erol Sabancı, 12 Haziran 1938’de Kayseri’de dünyaya gelmiştir, Annesinin ismi Sadıka, babasının ismi ise Hacı Ömer’dir ve ailenin beşinci çocuğudur, dört tane ağabeyi vardır ve bunlar; İhsan Sabancı, Sakıp Sabancı, Hacı Sabancı ve Şevket Sabancı’dır. Bir tane kardeşi vardır; Özdemir Sabancı.

Erol Sabancı, Sabancı ailesinin kaliteli eğitim alan isimlerinden biridir. İlk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde almıştır. Buradaki eğitim sonrasında ise yükseköğrenim için İngiltere’ye gitmeyi tercih etmiştir. İngiltere’nin saygın üniversitelerinden olan Manchester College of Commerce’de yükseköğrenimini tamamlamış ve daha sonra Türkiye’ye dönmüştür.

Erol Sabancı, 1964 yılında Belkıs Onay ile evlenmiştir. Bu evlilikten Çiğdem ve Suzan isminde iki kızı olmuştur. Sabancı ailesinin ikinci kuşak üyesi olan Erol Sabancı, ayrıca bu kuşaktan hayatta kalan iki kişiden biridir. Bu bakımdan ailenin en önemli üyelerinden biri olarak kabul edilir.

Kızlarından Suzan Sabancı Dinçer, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas üyesidir. Bunun yanında Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır. Babasının izinden giden, başarılı bir iş insanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKerim Sabancı Kimdir?

Erol SabancıPin
Erol Sabancı

Erol Sabancı İş Hayatı

Erol Sabancı, soyadının getirdiği avantaj ile iş hayatına girmiş bir isimdir. Sabancı Topluluğu’nun temelleri, babası olan Hacı Ömer Sabancı tarafından atılmıştır. Babaları, kardeşlerin kurulan işi birlikte yürütmesini vasiyet etmiştir. Altı kardeş, babalarının vasiyetlerine uygun olarak hareket etmiş ve iş yaşamında hiç ayrılmamışlardır. Erol Sabancı da kardeşi ve ağabeyleri ile yaptıkları plan ve program dahilinde iş yaşamını şekillendirmiştir.

Kardeşlerin bir arada kalmasıyla Türkiye’nin en büyük holdinglerinden olan Sabancı Holding ortaya çıkmıştır. Erol Sabancı, ağabeyleri ve kardeşi ile birlikte 1960’lı yıllardan itibaren Atlı Köşk içerisinde kalmıştır. İkinci kuşağın tüm üyeleri, babaların vasiyetlerine sonuna kadar sadık kalmışlardır. Hatta üçüncü kuşağın büyük kısmının da iş yaşamlarını bu şekilde devam ettirdiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Yükseköğrenim sonrasında 1960 yılında askerlik görevini yapmış ve sonrasında iş hayatına girmiştir. İlk olarak Bossa Un Fabrikası’nda iş hayatına başlamıştır. Buranın aynı zamanda bir aile şirketi olması, onun açısından önemli bir avantaj olmuştur. Bu avantaj sayesinde hem un fabrikasındaki görevini üstlenmiş hem de Bossa Tekstil Fabrikası’nda finans müdürü olmuştur.

Erol Sabancı, 1967 yılında Akbank yönetim kurulu üyesi olmuştur. Türkiye’nin en büyük özel bankalarından olan Akbank’ın başarısında önemli bir payı vardır. 1998 yılında ise yönetim kurulu başkanlığı görevine getirilmiş ve bu görevi 10 yıl boyunca başarılı bir şekilde sürdürmüştür. 2008 yılında Akbank Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Yönetim Kurulu Danışmanı olmuştur. Yaşı nedeniyle yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığı Akbank’ı sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli bankalarından biri haline getirmeyi başarmıştır.

Erol Sabancı hayatı içerisinde, birçok sosyal proje de yer almaktadır. Bu sosyal projeler ve diğer hayır işleri, Sabancı ailesi tarafından bireysel olarak yapılmamaktadır. Genel olarak bu müesseseyi de kurumsallaştırdıkları ifade edilebilir. Sabancı Vakfı üzerinden sosyal projeler gerçekleştirilmekte ve hayır işleri yapılmaktadır. Erol Sabancı, bu hayır ve sosyal projelere de önemli katkılar vermektedir.

Erol Sabancı kimdir sorusunun yanıtı genel olarak bu şekildedir. Yaşamına birçok başarıyı sığdırmış özel bir insandır.

Yorum yapın