Ereğli Hisse Forum, Ereğli Hisse Nedir?

Ereğli hisse forum, yatırımcıların yakından takip ettikleri EREGL hisse senedine ilişkin değerlendirme ve analizlerin yapıldığı alanlardır. Borsa yatırımcılarının her dönem ilgisini çeken bu hisse senedi, Türkiye’nin en büyük ve en stratejik kurumlarından birine aittir. Peki, Ereğli hisse nedir? 10 yıllık getirisi ne kadardır? Bu soruların yanıtlarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Ereğli Hisse Nedir?

Ereğli Hisse Nedir?; Ereğli hisse, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) ait olan borsa hisseleridir, 1986 yılından beri borsada işlem gören bu hisse senedi, yatırımcılar açısından güvenli limanlardan biridir.

Ereğli hisse fiyat, 30,14 TL’dir. Ancak söz konusu rakam, bu makalenin kaleme alındığı sıradaki güncel rakamdır. Zamana bağlı olarak verilen bu rakamın değişebileceği unutulmamalıdır. Haftanın son günündeki rakamlara bakıldığında, EREGL hisse senedinin %2,52 oranında değer kaybettiği görülür. Aylık en düşük değeri 27,78 TL iken, en yüksek değeri ise 34,22 TL olmuştur. İşlem hacmi ise 1.369.567.474 TL olmuştur.

Sene başından itibaren olan fiyat değişimlerine bakıldığında, ilgili hisse senedinin inişli çıkışlı bir grafik izlediği görülecektir. Sene başında fiyatının 29 TL civarında olduğu, 2022 içinde 36 TL’nin üzerine çıktığı, en düşük 25 TL seviyesini gördüğü dikkate alındığında, fiyat noktasında bir istikrarsızlık olduğu ifade edilebilir. Ancak 1 yıllık verilere bakıldığında Ereğli hisse fiyatının ciddi anlamda arttığı görülecektir. 12 ay önce fiyatı 15 TL civarındayken, günümüzde ise 30 TL’nin üzerindedir. Dolayısıyla %100’den daha fazla bir artış durumu söz konusudur. Ereğli hisse forum üzerinde yapılan değerlendirme ve analizlerde, söz konusu veriler ciddi anlamda dikkate alınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREreğli Hisse Forum | Nedir? | Ereğli Hisse Fiyatları Ne Kadar?

Ereğli Hisse ForumPin
Ereğli Hisse Forum

Ereğli Hisse

Ereğli hisse, borsa yatırımcılarının EREGL ismiyle bildikleri hisse senedidir. Yassı haddeli çelik üretimi yapan Erdemir şirketine ait hisselerdir. İlk olarak 1986 yılında halka açılan bu şirketin hisseleri, o yıldan günümüze kadar borsada işlem görmektedir.

Erdemir, ülkemizin en önemli kurumlarından biridir. 1950’li yıllarda ağır sanayiye olan ihtiyacın artık gün yüzüne çıkması, bu alana yapılacak olan yatırımları adeta zorunlu kılmıştır. Sümerbank öncülüğündeki bir grup, 1954 yılına gelindiğinde ulusal demir çelik sanayinin gerekliliğini gündeme getirmiştir. Bunun üzerine ABD’li Koppers şirketinin kurulacak şirket için yapılabilirlik etüdü yapması sağlandı.

Etüt çalışmalarının ardından Koppers Associates SA, Ankara Ticaret ve Sanayi Odası, Demir Çelik İşletmeleri Umum Müdürlüğü ve İş Bankası tarafından bu üretimi yapacak şirketin kurulması aşamasına geçilmiştir. Bu kurumlarla yapılan protokol sonrasında gerekli yasal süreçlerin başlaması için bir heyet oluşturulmuştur.

Gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından 11 Mayıs 1960 tarihinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) kurulmuş oldu. Üretim tesislerinin ilk etabı 42 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve tesis üretime başlamıştır. İlk dönemlerinde söz konusu tesis 0,5 milyon ton ham çelik ve 0,4 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Ereğli hisse, işte geçmişi çok uzun yıllara giden bu köklü şirkete ait olan hisselerdir. Borsa yatırımcılarının hemen her dönemde güvendiği nadir kağıtlardan biri olarak dikkat çekmektedir.

Ereğli Hisse Net

Ereğli hisse net, Türkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan Erdemir’in hisselerine yönelik değerlendirmeleri içerir. Bu hisse senedine yatırım yapacaklar açısından yorumlar ve grafik değerlendirmeleri büyük bir öneme sahiptir.

Bir yıllık veriler incelendiğinde, yükselen trendinin devam ettiği net şekilde gözükmektedir. Bu trendin devam etmesi durumunda ilgili hisse senedinin fiyatı bir anda 40 TL üzerine çıkabilir. Ancak bahsedilen yükselişin çok hızlı olmayacağı ve zamana yayılacağı da ihtimaller dahilindedir.

Son dönemlerde Borsa İstanbul, yüksek volatiliteye sahip olarak dikkat çekmektedir. Birçok yatırımcının bu durumdan şikayet ettiği bilinmektedir. Bu türden olaylara bağlı olarak zaman zaman yükselen trendi bozuluyor gibi gözükebilir. Örneğin; 2022’in Ocak ve Haziran aylarında yaşanan sert düşüşler, yükselişin bittiğini akıllara getirebilir. Ancak daha sonraki süreçte yükselişler devam etmiştir.

Ereğli hisse forum ile ilgili en önemli hususlardan birisi, borsaya yönelik genel bakıştır. Genel bakış olumlu olduğunda, borsaya giren para miktarı artmaktadır. Giren paradan en önemli payı ise büyük ve güvenilir şirketler almaktadır. EREGL de bunlardan biridir. Bu tür dönemlerde fiyatının arttığı ve artış hızının yüksek olduğu, Ereğli hisse grafik üzerinden kolaylıkla görülebilir.

İlgili içerik:  En Yüksek Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

Ereğli Hisse Yorumları

Ereğli hisse yorumları, her dönem farklılık göstermektedir. Nihayetinde borsa, farklı sektörlerdeki gelişmelerden etkilenen bir alandır. Buna bağlı olarak lokomotif alanlardan birinde yaşanacak krizler, farklı alanlardaki hisseleri de etkilemektedir. Örneğin; bankacılık sektöründe yaşanan sert düşüşler nedeniyle EREGL hisse de bir miktar değer kaybetmiştir.

Şuanda 30 TL seviyesinde bulunan EREGL için üç farklı alt direnç bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla 28,98 TL, 27,12 TL ve 25,78 TL’dir. İlgili dirençlerin en güçlüsü 25,78 TL’dir. Son dönemlerde diğer direnç noktaları kırılmasına rağmen 25,78 TL seviyesi kırılamamıştır. Buna bağlı olarak da düşüş sonlanmış ve hisse senedi toparlanmıştır.

Son dönemlerde fiyatı ortalamaya göre yüksek olan Erdemir hissenin fiyatında yaklaşık %25’lik bir düşüş yaşanmıştı. O düşüş sonrasında yeniden toparlanan EREGL, gerekli düzeltmeleri yaptı. Ancak banka ve vadeli işlemler nedeniyle tekrar düşüş yaşanmış ve bunun üzerine de yeni bir düzeltme gelmiştir. Geçmişte yaşananların kısa özeti bu şekildeyken, bundan sonrasında ne olacak sorusunun cevabında 29,60 TL önemli bir destek noktası olacaktır. Bu desteğin üzerinde kalması durumunda önce 32 TL, sonrasında ise 36 TL test edilecektir.

Ereğli hisse forum için teknik analizlere bakıldığında nötr bir tablo olduğu görülmektedir. Ancak analist derecelendirmesi, yatırımcılara alım yapılacak seviyede olduğunu işaret eder. yapılan bu değerlendirmelerin yatırım tavsiyesi olmadığı unutulmamalıdır.

Ereğli Hisse Nedir?Pin
Ereğli Hisse Nedir?

Ereğli Hisse Temettü

Ereğli hisse temettü, yatırımcıların önemli kazanç seçeneklerinden biridir. Erdemir, yüksek temettü geliri sunan önemli şirketlerden biridir. 2019 yılında %15,49 oranında temettü dağıtarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ancak 2020 yılında sadece %2,56 oranında temettü dağıtarak adeta hayal kırıklığına neden olmuştu. Bir sonraki yıl ise %12’nin üzerinde temettü dağıtmıştır. 2022 yılı içinse %12,27 oranında temettü dağıtımı yapılmış ve hisse başına 4,45 TL ödenmiştir. 2022 yılının temettü dağıtımı 22 Mart 2022 tarihinde gerçekleşmiştir. Ereğli hisse forum içerisinde temettüye yönelik farklı analiz ve değerlendirmeler yer almaktadır.

Temettü, şirket tarafından her hisse için ödenen para (veya verilen hisse senedi) demektir. Yatırımcılar açısından ilk bakışta önemli bir kazanç seçeneği olarak görülebilir. Fakat temettü dağıtımı sonrasında ilgili hissenin değerinin aynı oranda azalması, yatırımcılar açısından sanıldığı kadar büyük bir avantaj olmadığını göstermektedir.

Ereğli Hisse 10 Yıllık Getiri

Ereğli hisse 10 yıllık getiri hesaplaması yapılırken hem hisse fiyatındaki değişimin hem de dağıtılan temettünün dikkate alınması gerekir. 2012 yılında EREGL fiyat 2,1 TL iken, 2022 yılında 30 TL’dir. Dolayısıyla burada yaklaşık olarak %1500 seviyesinde bir artış vardır. Temettü bölümünde ise yıllık ortalama %8’lik bir dağıtım vardır. Buradan da gelecek miktar dikkate alındığında 10 yıllık getiri hesaplanabilir. Yıllık etki de dikkate alındığında 10 yıl önce 100 TL’lik EREGL alan bir yatırımcının bugün 1.750 TL’ vardır (ortalama olarak hesaplanmıştır). Eregli forum üzerinde benzer hesaplama örnekleri bulunabilir.

Yorum yapın