Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Sektörü Nedir?

Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği, başlıca Endüstriyel Kenevir Cannabis bitkisinin familyasından gelmektedir. Genelde, Cannabis bitkisi kenevir bitkisi olarak görülür fakat endüstriyel alanda kullanılan kenevir Cannabis familyasının soyundan gelen bitkilerden elde edilmektedir. Genel olarak değerlendirecek olursak, yüzde 0.3 miktarından daha az tetrahydrocannabinol bulunan Canavis familyasından gelen bitkilerde ve her bir parçası endüstriyel kenevir olarak bilinmektedir. Endüstriyel kenevir alanında kenevirin miktarına dikkat edilerek uygun olan kökünden, yaprağından her bir köşesinden yararlanılır. 

Endüstiyel Kenevirin Kullanım Alanı

Endüstriyel kenevir alanı, günümüzde çok iyi bilinmese de yüzlerce kullanım alanı olan bir sektördür. Endüstriyel kenevir bugün tekstil, plastik, gıda, kozmetik, ilaç, tekstil, kağıt olmaz üzere birçok alanda kullanılmaktadır. 

Buna ek olarak, endüstriyel kenevir türleri oldukça çeşitlidir. Fakat, üç ana başlıkta inceleyecek olursak, en çok üretim sağlanan endüstriyel kenevir türü, kanabidiol üretimi için kullanılan türdür. Sadece dişi bitkilerden elde edilen bu türü elde etmek için profesyonelce dikim ve hasat gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bu bitkinin satılmasıyla gelir elde etmek istiyorsanız “Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği İle Para Nasıl Kazanılır?” içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinde en çok kullanılan bir başka tür ise lif üretimi için kullanılan türdür. Lif için kullanılan endüstriyel kenevirler diğer endüstriyel kenevir boylarından daha uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda, lif üretimi için kullanılan kenevir yetiştiriciliği sektörü oldukça büyüktür. Yüzlerce alanda kullanılır. 

Kenevir Nedir?Pin
Kenevir Nedir?

Kenevir Endüstrisi

Endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinde kullanılan bir başka tür ise tahıl ve tohum üretimi için kullanılan endüstriyel kenevir türüdür. Bu türün bitkisi ise diğer türlere nazaran daha kısa boyludur ve en yüksek besin değerine sahip kenevirdir. Buna ek olarak, protein değerinin de yüksek olması sebebi ile birçok gıda üretiminde ve bakım alanlarında üretilen malzemeler için de tercih edilebilir. Aynı zamanda, hasatı ve depolaması oldukça hassasiyet gerektiren bir türdür. Lif ve yüksek protein gerektiren besinlerde en çok tercih edilen endüstriyel kenevir türüdür. 

Türkiye’de Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Sektörü

Ülkemizde ve dünyada kenevir yetiştiriciliği kısıtlı veya yasak olsa da endüstriyel kenevir yetiştiriciliği sektörü için üretim ve çalışma izinleri çok daha esnek bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle, ülkemizde 29/09/2016 tarihli 29842 sayılı Resmi Gazetede endüstriyel kenevir yetiştiriciliği şartları izinleri belirtilmiştir. İzinlerden sonra da endüstriyel kenevir yetiştiriciliği sektörü oldukça büyümüştür. 

Yorum yapın