Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği İle Para Nasıl Kazanılır?

Kenevir Bitkisi, genel olarak bilinen şekilde yalnızca uyuşturucu yetiştiriciliğinde kullanılmamaktadır. Endüstriyel alanda Kenevir Yetiştiriciliği de günümüzde dünyada ve ülkemizde oldukça yaygındır. Ülkemizde ve birçok ülkede kenevir yetiştiriciliği yasak olsa da Endüstriyel Kenevir Üreticiliği alanında çalışan birçok insan bulunmaktadır. Buna ek olarak, endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinden birçok alanda yararlanılabildiği için maddi geliri de oldukça yüksektir.

Hangi Alanlarda Endüstriyel Kenevirden Maddi Gelir Sağlanır?

Endüstriyel kenevirin yaprağından, sapından yararlanılarak tohum ve lif özelliği taşıyan kısımları ayrılarak birçok alanda bu bitkiyi kullanırlar.  Kenevir yetiştiriciliği‘nin en çok maddi gelir elde edilen alanların başında petrol sanayi gelmektedir. Petrol sanayide endüstriyel kenevirin lif özelliğinden faydalanılır ve oldukça yüksek gelirler elde edilebilmektedir.

Endüstriyel kenevir yetiştiriciliğin en çok gelir getirdiği bir diğer alan ise otomotiv sektörü ve ilaç sektörüdür. Tohum özelliği sayesinde bu iki alanda da yüksek kazanç imkanı yaratılabilmektedir. Bunların yanı sıra, endüstriyel kenevir bitkisinin kullanıldığı diğer alanlar ise bakım ürünleri, çeşitli yağ, inşaat malzemeleri, plastik malzemeler, kağıt, hayvan besinleri vb.

Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliğinin Kazancı Nedir?

Endüstriyel kenevir yetiştiriciliği alanında belirli bir kazanç belirtmemiz zordur. Fakat, son 5 yıldır kenevir yetiştiricilerine verilen endüstri alanındaki izinler çiftçilerin daha çok gelir elde etmesini sağlamıştır. Buna ek olarak, profesyonel kenevir yetiştiricileri kenevirin üretimi, hasadının zorlu bir iş olmasından dolayı mutlaka tedbirli davranmaları gerekmektedir. Kenevir bitkisinin tohumları, birçok ülkede yasaklı olmasından ötürü yasal olmayan yollarla tedarik edilmesi durumunda cezaları da bulunmaktadır.

Zorlu bir şekilde yapılan endüstriyel kenevir üretimi, hasadından elde edilen kazançların ceza yoluyla gitmesini istemezsiniz. Fakat, ortalama olarak endüstriyel kenevir yetiştiricilerinin geçtiğimiz yıl elde ettiği kar lif ve tohum kenevirlerinden elde edilen toplam kazanç 165.000 TL civarlarındadır. Aynı zamanda, ülkemizde çiftçilere birçok alanda destekler verilmektedir. Bu destekleri de araştırarak endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinden oldukça fazla kazancı elde edebilirsiniz. Buna ek olarak, ülkemizde yasal yolla elde edilen kenevir tohumu ve bitkisini almamanızı öneririz. Aksi taktirde, üretim ve hasadınızı riske atabilirsiniz.

 

Yorum yapın