En Yüksek Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

Yüksek Temettü Veren Hisseler, borsa yatırımcılarının en önemli yatırım seçeneklerinden biridir, yatırımcıların ek kazanç sağlamasına imkan veren temettüler içeriğimizin konusunu oluşturmaktadır: Temettünün ne olduğu gibi soruların detaylı cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?; Temettü, şirketin elde ettiği karın bir bölümünü hissedarlarına dağıtmasıdır, dağıtım işlemi için yıllık bilanço üzerinden belirlenmiş olan yedek akçe veya net kar kullanılabilir: bu işlemin yapılması noktasında gerekli olan kararı anonim şirketleri‘nde genel kurul verir, bunun dışında sözleşmeye eklenecek madde ile de dağıtım gerçekleştirilebilir.

Şirketin temettüleri ne zaman dağıtacağı ile kesin bir kural yoktur, buna karşın günümüzde şirketlerin çok büyük bir kısmı kâr dağıtımı döneminin ikinci çeyrekte yapmaktadır: yatırımcıların dağıtılacak temettüden pay alabilmek için ilgili hisse senetlerine sahip olması ve böylece temettü hakkı kazanması gerekir. Daha açık bir ifade ile şirket tarafından duyurulan temettü dağıtım tarihinden önce ilgili hisseye sahip olunması gerekir. Böylesine önemli bir avantajdan en üst seviyede yararlanmak için yüksek temettü veren hisseler, yatırımcılar tarafından sürekli takip edilir.

Şirketler Neden Temettü Verir?

Şirketlerin temettü vermesi veya dağıtması, yatırımcılar açısından oldukça kazançlı bir durumdur. Ancak şirketler açısından böylesine bir işlemin anlamsız olduğunu düşünenler de vardır. Şirketlerin temettü dağıtmalarındaki temel neden, yatırımcıların ilgisini çekmek olduğu ifade edilebilir.

İlgili içerik: “Temettü Veren 5 Şirket

Dağıtılan temettü ile birlikte şirket hisselerine olan talep artacak ve böylece şirketin hem popülaritesi hem de güvenirliği yükselecektir. Bu tür nedenlerden dolayı şirketler temettü dağıtır. Şirket politikaları için söz konusu dağıtım büyük bir öneme sahiptir.

Yüksek Temettü Veren HisselerPin
Yüksek Temettü Veren Hisseler

Temettü Nasıl Dağıtılır?

Temettü dağıtımı için öncelikle net karın tespit edilmesi gerekir. Şirketin giderleri ve yıllık vergileri, elde edilen gelirden çıkarılarak net karı tespit edilir. Sonrasında ise bu kısmın en az %20’sinin hissedarlara dağıtımı yapılır.

Dağıtım, tamamen nakit olarak yapılabileceği gibi, hisse senedi olarak da yapılabilir. Hatta bazı şirketler dağıtımın bir kısmını nakit, diğer kısmını ise hisse senedi olarak yapmayı tercih edebilir. Bedelsiz sermaye artışına giden şirketler, dağıtımı hisse senedi olarak yapmaktadır.

Ayrıca oku: “Temettü Emekliliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların alacakları temettü miktarı, ellerindeki hisse senedi miktarı ile şirketin dağıtım politikasına bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin; hisse başına 5 TL veren bir şirketin 500 hissesine sahip olan yatırımcılara 2.500 TL verilir. Bu para nakit olarak verildiğinde, temettü tarihinden birkaç gün sonra hesaba yatırılır. Hisse senedi olarak verildiğinde ise kişinin elindeki hisse sayısı artar.

Temettü dağıtımı sonrasında hisse senetlerinin değeri, dağıtılan miktar kadar geriler. Yatırımcılar, yatırımlarını bu hususu da dikkate alarak şekillendirmesi gerekir.

Yüksek Temettü Veren Hisseler

Yüksek temettü veren hisseler, yatırımcıların ilgisini çeken bir konudur. Şirketlerin yüksek temettü vermesi, tamamen kendi politikaları ile ilgili bir durumdur. Dolayısıyla sizlerle paylaşacağımız listenin her yıl değişebileceği unutulmamalıdır.

Bu noktada dikkate alınması gereken en önemli hususlardan birisi de temettü verimliliğidir. Yani önemli olan dağıtılan miktar değil, orandır. Bu yüzden yüksek temettü veren hisseler denildiğinde, genellikle yüksek verimliliği olan şirketler akla gelir.

İlgili içerik: “Para Girişi Olan Hisseler

Yüksek temettü veren hisseler, bunların verimlilikleri ve hisse başına dağıtılan temettü miktarları şu şekildedir:

Hisse Adı            Hisse Başı Temettü        Verimlilik

EREGL                  4,45 TL                               %14,36

TTKOM                1,42 TL                               %12,28

ISDMR                 4,50 TL                               %11,22

TBORG                 2,48 TL                               %11,02

KOZAL                  17,55                                  %10,77

TTRAK                  22,48 TL                             %9,09

Buradaki liste, şirketlerin hisse fiyatları ve politikalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yüksek temettü veren hisseler ile ilgili güncel bilgiler için sitemizi takip edebilirsiniz.

“En Yüksek Temettü Veren Hisseler Hangileridir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın