En Çok Kazanan Sporcular Hangileridir? | İşte Maaşları

 En Çok Kazanan Sporcular, Forbes dergisinin, geçtiğimiz sayısında 2022 yılında saha içinde ve saha dışında yaptığı analizlere göre belirli oldu. Gelin bu listeye beraber bakalım ve ilk beş sporcuyu inceleyelim. İşte En Çok Kazanan Sporcular:

1-  Lionel Messi

Ünlü futbolcu Lionel Messi saha içi 75 milyon dolar gelire, saha dışı 55 milyon dolar ve totaldeyse 130 milyon dolar gelire sahip. En Çok Kazanan Sporcular listesinde 1. sırada.

İlgili İçerik: “En Çok Kazanan F1 Pilotları Hangileridir? – F1 Pilot Maaşları

Ballon d’Or‘u 7. kez kazanarak rekor geliştiren Messi, ödüllerin yanı sıra sponsorluk anlaşmalarını almaya da hız kesmeden devam ediyor. Profesyonel futbolcu; Pepsi, Adidas, Budweiser gibi dünyaca ünlü markaların da içinde bulunduğu portföyüne, Socios ile yaptığı senelik 20 milyon dolar kazanç sağlayacak olan yeni bir anlaşmayı da ekledi. Messi, geçtiğimiz sene haziran ayında Hard Rock International’ın ilk spor elçisi oldu ve saha dışı gelir açısından 2013 senesinden bu yana ilk kez Cristiano Ronaldo’ya yetişti. Aynı zamanda Messi’nin, Paris Saint-Germain’e transferi ile sponsorluk gelirlerini arttı ama sahada beklenen başarılara tamamen ulaşamadı. PSG forması ile 32 maçta sadece dokuz gol atabilen ünlü futbolcu, takımının Şampiyonlar Ligi son 16 etabında Real Madrid’e elenmesinin önüne geçemedi.

Lebron JamesPin
Lebron James

2-  LeBron James

LeBron James, saha içi 41.2 milyon dolar gelire, saha dışı ise 80 milyon dolar totaldeyse 121.2 milyon dolar gelire sahip. Ünlü basketbolcu forma giydiği Los Angeles Lakers takımı bu sezon NBA’de playoff resminin dışında kalmış durumda. James, saha dışında ise kariyerinin en verimli dönemlerinden birinde. Geçen sen Space Jam: A New Legacy filminde başrolde yer alıp, The Shop isimli talk Show’unu da Home Box Office’den, Youtube platformuna taşıdı. SpringHill’de sahip olduğu hisselerinin bir kısmını satan LeBron James’in toplam servetinin yaklaşık olarak 850 milyon dolar olduğu biliniyor. Ocak’ta Crypto.com isimli şirketle sponsorluk anlaşması imzaladı ve tonal ve sanal gerçekliği spor ile birleştiren StatusPRO şirketlerine yatırım yaptı.

Cristiano RonaldoPin
Cristiano Ronaldo

3-Cristiano Ronaldo

Saha içi geliri 60 milyon dolar, saha dışı geliri 55 milyon dolar, totalde ise 115 milyon dolar
gelire sahip. Ünlü futbolcu Messi gibi Ronaldo’da takım değişikliğinin ardından futbol sahasında başarı konusunda beklenen performansı gösteremedi. Premier Lig’de şimdiye kadar ki en kötü sezonunu yaşayan, Manchester United 6. sırada yer alıyor. Gelecek sezon ise takım Şampiyonlar Ligi’nde yer almayacak.

Ronaldo’nun sponsorluk gelirlerinin bu kadar yüksek olmasındaki önemli bir etken ise, Instagram, Facebook ve Twitter’da toplam 690 milyon takipçisinin bulunması. Herbalife, Clear ve Nike gibi ünlü firmalarla iş birliği yapan Ronaldo, ZujuGP isimli uygulamanın da yüzü olduktan sonra gelirlerini daha da arttırdı. En Çok Kazanan Sporcular listesinde 3. sırada olan Ronaldo, her geçen gün servetine servet katıyor.

4-Neymar

Saha içi 70 milyon dolar, Saha dışı 25 milyon dolar, totalde 95 milyon dolar gelire sahip. En Çok Kazanan Sporcular listemizde 4. sırada yer almakta.
Paris Saint-Germain’in yıldız oyuncularından biri olan Neymar, eleştirildiği bir sezonu geride bıraktı. Brezilyalı futbolcunun hedefininde kasım ayında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası var. Açıklamasına göre bu yüksek ihtimalle Neymar’ın son Dünya Kupası olacak. Fakat Neymar ile Messi karşı karşıya gelebilir çünkü Messi koleksiyonundaki tek eksiği tamamlamak istiyor.

Futbolda ünlenen ve sevilen oyuncu global markalar ile iş birlikleri içerisinde. Puma ve Red Bull’un başını çektiği bir çok sponsorluk anlaşmaları ile en çok kazanan sporcular arasında yer alıyor. Dizi-film izleme platformu Netflix’te, Neymar: The Perfect Chaos isimli bir belgesel yayımlanacak. Teknolojik gelişmelerden de geri kalmayan Neymar, son zamanlarda sıklıkla duyulan NFT dünyasına da giriş yaptı. Kasım ayında NFTSTAR ile bir anlaşma imzaladı.

5-Stephen Curry

Stephen Curry, saha içi geliri: 45.8 milyon dolar, saha dışı: 47 milyon dolar totalde ise 92.8 milyon dolar gelire sahip olarak NBA’in en fazla kazanan oyuncusudur. Bu gelirinin büyük bir kısmını Golden State Warriors’la dört senelik 215 milyon dolarlık imzaladığı anlaşmadan alıyor. Ünlü basketbolcu, önümüzdeki sezon, 48 milyon dolar kazanacak, 2025-2026 sezonundaysa bu kazanç, 60 milyon dolarlara kadar gelecek.
Listede kendisinden bir önce gelen isim Neymar gibi Stephen Curry’de teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Geçtiğimiz zamanlarda kripto varlık platformu FTX ile gerçekleştirdiği anlaşmayla, şirketin reklam yüzü olmuş ve aynı zamanda hissedarları arasına katılmıştı. En Çok Kazanan Sporcular listesinin 5. sırasında olan Curry, henüz servetinin son noktasına ulaşmış sayılmaz.

Yorum yapın