Emin Gün Sirer Kimdir?

Emin Gün Sirer Kimdir?; Emin Gün Sirer içeriğimizde kripto dünyasını da yakından ilgilendiren yenilikler yapmış ve Avrupa da aldığı eğitimlerle birlikte kripto üzerine çalışmalar yürüten bir bilim insanıdır.

Emin Gün Sirer Kimdir?

Emin Gün Sirer Kimdir?; Emin Gür Sirer, 1971 yılında doğan ve Ülkemizin yetiştirmiş olduğu en önemli bilim insanlarından biridir, mesleği bilgisayar bilişimidir: lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamlayan ünlü bilim insanı, lisans eğitimi için ABD’ye gitmiş ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Princeton Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Türk girişimcilerden bir diğeri olan Sertaç Taşdelen’in hayatını da “Sertaç Taşdelen Kimdir?” içeriğimizden okuyabilirsiniz.

Yüksek lisansını yine ABD’de bulunan Washington Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktorasını ise 2002’de, Brian N. Bershad önderliğinde bilgisayar bilimi ve mühendisliği üzerine yapmıştır. Emin Gün Sirer, günümüzde IC3 direktörü olarak görev yapmaktadır, IC3, Cornell Üniversitesi’nde bulunan Initiative for Cryptocurrencies and Contracts bölümünün kısaltmasıdır.

Emin Gün Sirer Başarıları

Emin Gün Sirer, başarılı bir eğitim hayatından sonra kariyerine AT&T Bell Laboratuvarında başlamıştır. Burada farklı çalışmalar gerçekleştiren ünlü isim, NEC ve DEC SRC’de de çalışmıştır. Sonrasında ise profesör olmuştur. Profesör olarak Cornell Üniversitesi’nde çalışmaya devam etmektedir.

Ayrıca oku: “Oğuz Alper Öktem Kimdir?

Sirer denildiğinde akla kripto paralarla ilgili yapmış olduğu çalışmalar gelir. İşletim sistemleri, dağıtık sistemler ve temel kripto para birimleri ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarla tanınmaktadır. Yapmış olduğu diğer çalışmalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletim sisteminin ara yüzünün ve uygulanmasının çalışma sırasında güvenli uzantı kodu ile güvenli olarak değiştirilmesine imkan veren SPIN’i geliştirmiştir.
  • Uzak programların anlamsal özelliklerinin doğrulanması ve bunlarla ilgili değerlendirmeler yapılasını sağlayan Nexus OS çalışmasında yer almıştır.
  • Emek ispatına dayalı olan dağıtık mint kullanan ilk kripto para birimini geliştirmiştir.

Sirer’in başarıları elbette bunlarla sınırlı değildir. Özellikle Bitcoin ile ilgili kaleme almış olduğu bir makale ile çok büyük ilgi çekmeyi başarmıştır. Bu makalesinde toplam hash gücünün yalnızca %30’unu kullanarak gerçekleştirilen saldırıyı anlatmıştır. Majority is not Enough, Bitcoin Mining is Vulnerable isimli makalesi, bencil madencilik saldırısı için önemli bir kaynağa dönüşmüştür. Bu makalede toplamda 2000’den fazla alıntılanmış ve bu alanda önemli bir başarıya imza atmıştır.

Emin Gün Sirer ile dikkat çekici bir diğer nokta ise FBI internet sitesindeki güvenlik açığına dikkat çektiği girişimi olmuştur. Buradaki sorunun internetin kendisinden kaynaklandığı ve kullanıcıların sunucuların risk içerdiğini ifade etmiştir. Bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi için henüz 2004 yılında merkeziyetsiz bir yapının varlığından söz etmiştir. İşte bu görüşleri, kripto varlıklara işaret etmektedir.

Emin Gün Sirer KimdirPin
Emin Gün Sirer Kimdir

Emin Gün Sirer ve Avalanche Protokolü

Sirer’in kripto dünyası tarafından yakından tanınmasının temel nedenlerinden bir diğer ise Avalanche protokolüdür. AVAX olarak da bilinen bu projenin kurucularından birisi Emin Gün Sirer’dir. Söz konusu proje ilk olarak Cornell Üniversitesi’nde yapılmaya başlanmıştır. Projede Kevin Sekniqi ve Maofan Yin de yer almıştır. Yapılan bu çalışmaların sonucunda Ava Labs teknoloji şirketi kurulmuştur. Söz konusu şirket, finans sektörü için alternatif blok zinciri geliştirmeyi hedeflemiştir.

İlgili İçerik: “Avax Coin Nedir? Avax Coin Geleceği

2020 yılına gelindiğinde Avalanche konsensüs protokolü için AVA kod tabanı açık kaynak kodlar olarak paylaşılarak büyük bir adım atılmıştır. Söz konusu paylaşım, dünya genelinde bilgisayar bilimiyle yakından ilgilendirenlere önemli bir yol gösterici olmuştur. Ayrıca bu kişilerin kaynak kodlara katkı yapmalarının da önü açılmıştır.

Avalanche ağının yerel tokenı olan AVAX ise 2020 yılının Eylül ayında yayınlanmıştır. Avalanche, özel bir ağdır ve üzerinde farklı platformların kurulmasına olanak vermektedir. Günümüzde büyük bir ekosisteme dönüşen Avalanche, bilgisayar ve kripto teknolojisi için büyük bir öneme sahiptir.

Yorum yapın