Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?; Elon Musk, FRS (28 Haziran 1971 doğumlu) bir iş adamı, endüstriyel tasarımcı ve mühendistir. SpaceX’in kurucusu, CEO’su, CTO’su ve baş tasarımcısıdır; Tesla, Inc.’in erken dönem yatırımcısı, CEO’su ve ürün mimarı; The Boring Company’nin kurucusu; Neuralink’in kurucu ortağı; ve OpenAI’nin kurucu ortağı ve ilk eş başkanı. Bir centibillioner olan Musk, dünyanın en zengin insanıdır.

Elon Musk’ın Hayatı

Elon Musk’ın Hayatı, Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babadan dünyaya geldi ve Güney Afrika’nın Pretoria kentinde büyüdü. Queen’s Üniversitesi’ne katılmak için 17 yaşında Kanada’ya taşınmadan önce kısa bir süre Pretoria Üniversitesi’ne katıldı. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada ekonomi ve fizik alanında ikili lisans derecesi aldı. 1995’te Stanford Üniversitesi‘ne katılmak için California’ya taşındı, ancak bunun yerine bir iş kariyeri sürdürmeye karar verdi ve kardeşi Kimbal ile birlikte web yazılım şirketi Zip2’yi kurdu. Başlangıç, 1999’da Compaq tarafından 307 milyon dolara satın alındı. Musk, aynı yıl çevrimiçi banka X.com’u kurdu, 2000 yılında Confinity ile birleşerek PayPal şirketini oluşturdu ve ardından 2002’de eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı.

Bir Girişimcilik Hikayesi de Sen Yazmak İstiyorsan “Genç Girişimci Desteği Nedir?” İçeriği İlgili Çekebilir!

2002 yılında Musk, CEO, CTO ve baş tasarımcı olduğu bir havacılık ve uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu. 2004’te elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, Inc.‘e (şimdi Tesla, Inc.) başkan ve ürün mimarı olarak katıldı ve 2008’de CEO oldu. 2006’da bir güneş enerjisi hizmetleri şirketi ve mevcut Tesla yan kuruluşu olan SolarCity’nin kurulmasına yardımcı oldu. 2015 yılında, dost canlısı yapay zekayı teşvik eden kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. 2016’da beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu ve bir tünel inşaat şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk ayrıca yüksek hızlı bir vactrain taşıma sistemi olan Hyperloop’u da önerdi.

2008’de Elon Musk, Tesla Motors’un CEO’su olduğunda tarih yazdı ve onu bir otomobil şirketini halka arz eden ilk kişi yaptı. O zamandan beri yenilikçi düşüncesi ve benzersiz iş girişimleriyle manşetlere çıkmaya devam etti. 2012 yılında SpaceX’i kurdu ve 2013 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna ticari uzay aracı gönderen ilk kişi oldu. Ayrıca SolarCity’nin başkanı olarak görev yapıyor ve Hyperloop’u geliştirmek için çalışıyor.

2015 yılında Forbes, Elon Musk’ı 12,7 milyar dolarlık net değeriyle dünyanın en zengin 81. kişisi seçti. Ancak sadece iki yıl sonra, 2017’de Musk’ın net değeri 20,8 milyar dolara fırladı ve onu dünyanın en zengin 55. insanı yaptı. Ve Haziran 2022 itibariyle, Musk’ın net değeri tahmini 335.4 milyar dolar, bu da onu dünyanın en zengin insanı yapıyor.

Peki Elon Musk Nasıl Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu?

Bu büyük ölçüde Tesla Motors’taki şu anda 50 milyar dolardan fazla olan hissesi sayesinde. Ayrıca Musk’ın SpaceX’te 15 milyar dolar değerinde önemli bir hissesi de bulunuyor. Musk’ın diğer ticari girişimleri Tesla veya SpaceX kadar değere sahip olmasa da yine de milyarlarca doları buluyor.

Elon Musk’ın zamanımızın en yenilikçi ve başarılı girişimcilerinden biri olduğuna şüphe yok. Ve 335.4 milyar dolarlık net değeriyle şu anda dünyanın en zengin insanı.

Yorum yapın