Ella İlaç Nedir? – Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Ella İlaç Nedir?; Ella İlaç, korumasız cinsel ilişkiye girilmesi veya koruyucunun yırtık ve delik olmasından dolayı hamilelik riskini önleyen altın renkli, her iki tarafında da “Ella” yazan bir Doğum Kontrol Hapı’dır.

Ella Etken Maddesi: 1 film kaplı tablet 30 mg Ulipristal Asetat içerir.

Ertesi gün hapı olarak da kullanılan Ella, vücutta 5 güne kadar yaşayabilen spermlerin yumurtaya geçmesini engeller. Ergenlik dönemi de dahil olmak üzere doğurganlık dönemine girmiş her kadın için kullanıma uygundur. Hap formunda Abdi İbrahim İlaç. San. ve Tic. A.Ş. tarafından reçetelendirilen ilaç, sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Adetiniz mi gecikti?; gebelik belirtileri mi olduğunu düşünüyorsunuz veya Ella kullanmak için gerekçeniz mi var, o halde içeriği okumaya devam edin!

Ella İlaç Ne İşe Yarar?

Adet döngüsü, pek çok kadın için takvim sayacı gibidir, gecikmeler veya döngünün değişmesi gebelik şüphesini arttırır. Bu nedenle, şüpheye yer bırakmamak için Ella sıklıkla kullanılır ancak herkes için Ella uygun değildir. Öncelikle hapın alınması ve faydasının görülmesi için belirli şartların sağlanması gereklidir.

Ella İlaç Ne İşe Yarar?

 • Korumasız girilen cinsel ilişkilerde doğum kontrol hapı görevi görür.
 • İstenmeyen gebeliklerin olmasını engeller.
 • Yumurtalıklara yerleşen spermlerin atılmasını sağlar.

Ella Doğum Kontrol Hapı, diğer doğum kontrol ilaçları gibi hormon menşeilidir, dolayısıyla yüksek doz progesteron hormonu içerir: temel etkin madde olmasıyla birlikte partnerlerde kıllanmayı arttırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTürkiye’de Sosyal Destek ve Yardım

Ella Hap Ne İşe Yarar?Pin
Ella İlaç Ne İşe Yarar?

Ella İlaç Yanlış Bilinen Gerçekler Nelerdir?

Ertesi Gün Hapı Ella, adet döngüsünün herhangi bir döneminde alınabilir ve cinsel ilişkiden 120. saate kadar (5 gün) kullanılır: 120. saat aşıldıktan sonra ilacın göstereceği etki azalır.

72 Saat Hapı, cinsel ilişkiden sonra sperm, partner vücudunda 5 gün yaşar, dolayısıyla 5 gün kuralının aşılmaması çok önemlidir, Ella kullanıldıktan sonra yaşanılan cinsel ilişkilerde koruma sağlanmaz ve dolayısıyla gebe kalınmasını önleyici bir etki göstermez. Gebe kişiler üzerinde bir etki göstermediği gibi cinsel yolla bulaşan diğer herhangi bir hastalığa karşı da korumaz. İlaç, HIV enfeksiyonuna (AIDS) veya mantar, genital uçuk, genital siğiller, frengi, bel soğukluğu ve hepatit B gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar karşısında koruma görevi görmez. Bununla birlikte Ella kullananlar da birtakım olası yan etkiler gözlemlenebilir ve kullanıcılar yan etkileri sıklıkla dile getirmektedir.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları;

“İstenmeyen bir gebelik yaşamamak için ilk 24 saatte Ella aldım ve bir sorun yaşamadım ancak baş ağrısı ve ishal yapıyor…”

 

“Meni sıvısı ile hamile kalınabiliyormuş çok korktum ve Ella kullandım ancak 5 günü geçti sonuçtan korkuyorum…”

 

“Korunmasız bir ilişki yaşadım ve 1 saat bile geçmeden Ella aldım. Adet döngüm değişti ancak gebe değilim…”

 

“Ella hap kullandım hormonlarımı bozdu ve yan etkileri oldukça ağır…”

 

“Hap çok etkili ve gebeliği kesinlikle engelliyor ama çok büyük ağrı ve sancılı yan etkileri var…”

 

“Bununla birlikte hapın yan etkileri pek çok kişi tarafından sıklıkla dile getirilmiştir…”

Ella Hap Yan Etkileri Nelerdir?

Ella, gebe olan kişi üzerinde etki göstermemektedir, dolayısıyla gebelik belirtileri olması durumunda Ella almak yerine derhal uzman bir doktor ile görüşülmesi gereklidir. Çünkü her ilaçta olduğu gibi ertesi gün olarak bilinen Ella’da da yan etkiler bulunmaktadır. İçerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler, kişide hassasiyete ve reaksiyona neden olabilir.

Ella Hap Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi ve kusma olur.
 2. Baş ağrısı ve baş dönmesi hissedilir.
 3. Ağrılı âdet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı ve meme hassasiyeti oluşur.
 4. Halsizlik ve uyuma hissi gelir.
 5. Duygu durumunda ani değişimler gözlemlenir.
 6. Kas/eklem ağrısı ve sırt ağrısından muzdarip olunur.
 7. Vajina ve çevresinde iltihabi durum, vajinal akıntı oluşur.
 8. Sıcaklık basması yaşanır ve terleme meydana gelir.
 9. Migren tutar.
 10. Görme bozukluğu oluşur.

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri içerisinde meme hassasiyeti, mide (abdominal) ağrı, kusma, halsizlik, uyuma hissi ve bulantı gebelik belirtileridir: adet döneminde gecikme varsa ve Ella kullanılmasına rağmen belirtiler devam ediyorsa derhal bir gebelik testi yapılması gerekir.

Ella Hap Yan Etkileri Nelerdir?Pin
Ella Hap Yan Etkileri Nelerdir?

Ella Ertesi Gün Hapı Kaç Saat Etkili?

Ella Ertesi Gün Hapı, ilk 24 saat içerisinde alındığında yüksek koruma sağlarken ilk 120. saate (5 gün) kadar etkilidir.

Ertesi Gün Hapı Ella Gebelikten Korur Mu?

Ertesi Gün Hapı Ella, gebe kalan kişilerde işe yaramadığı gibi gebe kalmadan önce kullanan kişiler üzerinde de kesin olarak koruma sağlamaz. İlk 24 saat içerisinde kullanılmasıyla birlikte 100 kişiden sadece 2 kişide gebelik gözlemlenmiştir, dolayısıyla gebelik koruma oranı kullanılma zamanıyla doğru orantılı olarak kuvvetlidir.

Ella İlaç Alındıktan Sonra Gebe Kalınabilir Mi?

Ella İlaç bir doğum kontrol hapıdır, ilaç alındıktan sonra cinsel ilişki yaşamanız halinde olası bir yumurtlamayı engellemez.

Ella Hap Ne İşe Yarar?

Ella Hap, doğal olarak vücutta bulunan ve yumurtlamanın ortaya çıkması için gerekli bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştiren Ulipristal asetat içerir ve yumurtlamayı engelleyerek gebelik ihtimalini azaltmaya yarar.

Ella Hap Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Ella Ertesi Gün Hap, yan etki olarak adet düzensizliğine sebebiyet verir, ilacın alınmasını takiben 3 gün boyunca yan etkiler kişi üzerinde gözlemlenir: adet düzensizliğini, bulantı; kusma, baş ağrısı ve halsizlik takip edebilir.

Sonuç ve Değerlendirme

Ella, cinsel ilişki yaşandıktan sonra gebe kalmamak veya gebelik şüphesini ortadan kaldırmak için 120. saate kadar alınan bir ilaçtır. Gebe bir kişide bilinen bir zararı yoktur ve gebelik oluştuktan sonra da Ella’nın bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla cinsel ilişki sonrasında ilk 12 saat içerisinde alınması, gebelik ihtimalinin azalmasında kuvvetli bir seçenek olarak öne çıkar.

Ella İlaç Nedir?; içeriğinde yer alan bilgiler, Ella İlaç Prospektüs bilgilerinden istifade edilerek hazırlanılmıştır, Doğum Kontrol Hapı olarak öne çıkan Ella Hap hakkında daha fazla araştırma yapılması ve uzman görüşü alınması şiddetle tavsiye edilir.

Yorum yapın