Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik Faturası Ödeme seçenekleri günümüzde oldukça fazladır, elektrik faturası ödemek isteyen kişiler, online, kredi kartı veya fatura ödeme merkezleri üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Burada en önemli nokta ise faturanın zamanında ödenmesidir. Son ödeme tarihi geçtikten sonra ödenen faturalar sonunda borç eklenebilmekte veya elektrik kesintileri yaşanabilmektedir. Bu nedenle pek çok elektrik şirketleri, faturaların zamanında ödenmesi için pek çok ödeme alternatifi sunmaktadır.

Elektrik faturası ödeme işlemlerinin fatura ödeme merkezlerinde gerçekleştirilmesi hem vakit kaybına hem de belirli bir maliyete neden olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi veya kurumlar ödeme işlemlerini online işlemler ile yapmakta ve büyük bir zaman kaybını önlemektedir.

Elektrik Borç Sorgulama

Evlerde veya iş yerlerinde kullanılan elektrik, genel itibariyle kullanım miktarına göre online olarak öğrenilebilmektedir, dağıtım şirketlerinin veya elektrik şirketlerinin web sitelerine giriş yapılarak bir ay boyunca kullanılan elektrik miktarı hesaplanabilmektedir. Fatura ödeme merkezlerinden de bu borç öğrenilebilmektedir fakat bu durum zaman kaybına neden olacağından online işlemler daha fazla tercih edilmektedir.

Ayrıca İlgini Çekebilir: “Enflasyon Ne Demek? – Enflasyon-Büyüme İlişkisi Nedir?

Elektrik hizmeti sunan kurum ve kuruluşların internet sitelerinde hem fatura borcunu sorgulayabilir hem de elektrik faturalarınızı buradan kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Elektrik borcunuz sorgulanırken sizden bazı bilgiler istenmektedir. Sizden istenen bilgileri doğru ve tam bir şekilde sisteme kaydetmeniz halinde bir aylık fatura bilgileriniz karşınıza çıkacaktır.

Elektrik Faturası ÖdemePin
Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturası hesaplaması yapılırken elektrik tüketimi birim elektrik maliyeti ile çarpılmaktadır. Belirli bir sınırın altındaki faturalar farklı, belirli sınırın üzerindeki faturalar farklı fiyat üzerinden değerlendirilir. Kademeli tarife sisteminde daha karmaşık hesaplama işlemi gereklidir.

Elektrik tüketimi kilowatt saat (kWh) ile ifade edilmektedir. Sayacın üzerinde bulunan son değer ve ilk değerin arasındaki fark kilowatt üzerinden hesaplanır. Bir ay önce ödenmiş fatura miktarı ile sonraki ay fatura miktarı karşılaştırılarak tahmini bir değer bulunabilir.

Elektrik faturalarındaki borç miktarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenmektedir. Kullanım bedeline ek olarak ek bedel ve vergiler de faturaya yansır. Fatura borçları hesaplanırken döviz kurları baz alınır. Döviz kurlarının yüksek olması, elektrik faturalarının borcunun yüksek olması anlamına gelir.

Ülkemizde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Verimlilik Odaklı Kademeli Tarife kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulamaya göre, aylık elektrik tüketim miktarı 150 kWh olan aboneler, 150 kWh üzerinde elektrik tüketen abonelere göre daha düşük ücret ödemektedir. Aylık 200 kWh tüketime sahip abonelerin faturalarının hesaplanması yapılırken 150 kWh ilk kademe, 50 kWh ikinci kademe olarak yapılmaktadır.

Elektrik Kesintisi Neden Olur?

Evlerde kullanılan elektrikli cihazlar hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Teknolojinin gitgide gelişmesi ile evlerde elektrikli cihazların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Fakat uzun süreli elektrik kesintileri hayatımızı kolaylaştıran bu cihazları kullanmayı engeller. Bu tarz durumlarda hayat durma noktasına kadar gelebilir. Peki, elektrik kesintisi neden onur? Uzmanlara göre elektrik kesintilerinin üç nedeni vardır.

Bu nedenlerin ilki doğalgaz santraline gönderilen doğalgazın BOTAŞ tarafından kesintiye uğramasıdır. Kesintinin uzun süreli olabilmesi için doğalgazın % 90 oranında kesilmesi gerekir. Doğalgaz arzının az olması kesinti sebeplerinin en başında yer alır.

Bir diğer kesinti sebebi soğuk hava koşullarıdır. Elektrik iletim hatları soğuk ve sert hava koşullarına uygun değildir. Bu nedenle kış aylarında pek çok bölgede yoğun elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Elektriği taşıyan ana hatlarda kopmalar genellikle kış aylarında meydana gelir. Elektrik direklerinin tamirinin yapılması zaman aldığından uzun süreli elektrik kesintileri görülebilmektedir.

Üçüncü sebep ise yaz saati uygulamasıdır. Yaz saati uygulamalarında elektrik tüketimi üst seviyelere çıkmaktadır.

Yorum yapın