E-Ticaret Nasıl Yapılır – Ne Kadar Kazandırır

E-Ticaret Nasıl Yapılır ve E-Ticaret Ne Kadar Kazandırır adlı içeriğimizde E-Ticaret olarak bilinen ve günümüzde teknolojinin gelişmesi her alanda yeniliklerin ortaya çıkmasını sağlanmasıyla E-Ticaret’in geldiği boyutu inceleyeceğiz. Bu yeniliklerden biri de e-ticaret platformudur.

E-ticaret sayesinde internet üzerinden kolayca hizmet ve ürün alışverişi yapılabilmektedir. Özellikle pandemi döneminde oldukça revaçta olan e-ticaret siteleri, şirketlerin ve kurumların kâr elde edebilmelerini ve ürünleri insanlara daha kolay ulaştırabilmeyi sağlamıştır.

E-Ticaret sitesi kurma aşamaları

 • Pazarlanacak ürünün belirlenmesi,
 • Mağaza ismi belirlemek,
 • İş planının hazırlanması,
 • E-ticaret altyapısının belirlenmesi,
 • E-ticaret için gerekli sitenin tasarlanması,
 • Marka oluşturma,
 • Sanal pos anlaşmalarının yapılması,
 • Kargo şirketleri ile anlaşmaların sağlanması.

Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra kendi e-ticaret sitesini kurmak isteyen kişilerin yapacağı tek işlem, satışını yapacağı ürünü veya hizmeti piyasaya sunmak olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR –  Amazon Nedir? Amazon Private Label Nedir?

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret (Elektronik Ticaret), bir marka, kurum veya kuruluşun ürün ve hizmetlerini internet üzerinden son kullanıcılara ulaştırdığı bir ticaret yöntemidir. Ürünlerin satışı, dağıtımı, ödemesi ve reklam süreçleri tamamen internet veya mobil ortamda gerçekleştirilir.

İnternet tabanlı ticaretlerde, geleneksel ve modern yöntemler bir arada kullanılır. İnternet tabanlı ticaret, 1995 yılından bu yana var olup zamanla gelişmiş ve büyümüştür. E-Ticaret Nedir Örnekleri konusunda, internet veya mobil platformlarda pos cihazlarının entegre edilmesi, kurumsal kimliklerin oluşturulması, pazarlama ve reklam faaliyetleri veya sosyal medya platformlarının pazaryeri olarak kullanılması gibi örnekler bulunmaktadır.

E-Ticaret Ne Demek?

E-Ticaret veya başka bir deyişle elektronik ticaret, satıcıyı müşterilerle, müşterileri de ürünler ile bir araya getiren online bir platforma denir ve geleneksel ticaret yöntemlerinin rafa kaldırıldığı günümüzde e-ticaret üzerinden büyük bir pazar alanı anlamına gelir.

E-Ticarete Kaç TL ile Başlanır konusunda E-Ticarete adım atabilmek için öncelikle bir bütçe oluşturmak ve özel finansman sağlamak gerekmektedir. Ancak, başlangıç için ne kadar para gerektiği sektörden sektöre değiştiği için belirli bir miktar belirlemek oldukça zordur. E-Ticaret sektöründe farklılıklar olsa da, para önemli bir faktördür, ancak bu parayı kazanmak veya kaybetmek tamamen kişinin deneyimine ve tecrübesine bağlıdır.

Ticaretin gelişmesine katkı sağlayan e-ticaret siteleri, müşterilerin ürünlere hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmasını sağlamanın yanı sıra ürünlerini pazarlamak isteyen kişi veya kurumlara da büyük kolaylıklar sunuyor. Bu siteler sayesinde satışı yapılacak ürün veya hizmet büyük kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşarak, satıcının kar elde edebilmesine imkan tanıyor.

E-Ticaret Ne DemekPin
E-Ticaret Ne Demek

E- Ticaret Sitesi Kurmak

Değişen dünyaya ayak uydurmak ve işletmesini online platformlara taşımak isteyen bireylerin kendi e-ticaret sitesini kurması gerekir. Bu işlem sonrasında satış yapacak firma veya şahıslar doğrudan hedef kitleleri ile bir araya gelecek ve ürünlerini online olarak pazarlayabileceklerdir.

E-ticaret sitesi oluşturmak isteyen kişi ve firmaların hosting ve domain almaları gerekmektedir. Hosting ve domain sayesinde kişi veya kurumlar kendi markalarını oluşturabilecek ve web sitenin yasal sahibi olacaklardır.

İşte E-Ticaret odaklı bir site kurmak için gerekenler

 • Pazar Araştırması: E-ticaret sitesi kurmadan önce, hedeflediğiniz pazarı ve potansiyel müşterilerinizi anlamak önemlidir.
 • İş Modeli ve Strateji: E-ticaret işletmenizin iş modelini ve stratejisini belirlemek, başarıya giden yolda önemli bir adımdır.
 • Teknoloji Altyapısı: E-ticaret sitesi kurarken kullanacağınız teknoloji altyapısı, sitenizin güvenliğini, kullanıcı deneyimini ve performansını etkiler.
 • Kullanıcı Deneyimi ve Arayüz Tasarımı: E-ticaret sitesi kullanıcılarınızın kolaylıkla gezinebileceği, ürünleri bulabileceği ve alışveriş yapabileceği bir arayüz tasarımına sahip olmalıdır.
 • Güvenlik ve Gizlilik: E-ticaret sitenizin güvenliği ve müşteri gizliliği, başarılı bir işletme için kritik öneme sahiptir.

E-Ticaret ile Ne Satabilirim?

E-ticarete yönelmek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de ‘’E-ticaret ile ne satabilirim?’’ sorusudur. E-ticarete yeni başlayan kişilerin kararını verebilmesi ve piyasada başarılı olabilmesi için araştırmalar yapması gerekir.

Bu noktada e-ticaret ürün fikirleri, bireylerin karar almasında önemli rol oynayacaktır. Bunlara ek olarak ürünün maliyeti, stoklu veya stoksuz e-ticaret sistemi de göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardır.

E-Ticaret ile birlikte en çok satılan ithalat ve ihracat ürünleri şöyledir

 • Elektronik cihazlar, giyim ve moda ürünleri, ev eşyaları, kozmetik ürünler, kitaplar, oyuncaklar, spor eşyaları gibi fiziksel ürünler.
 • El yapımı takılar, ev dekorasyon ürünleri, el yapımı giysiler, resimler, sanat eserleri gibi el sanatları ve özel tasarımlar.
 • E-kitaplar, müzik, yazılım, online dersler, dijital tasarımlar gibi dijital ürünler.
 • Müzik ve video akış platformları, online danışmanlık hizmetleri, yazılım abonelikleri.
 • ahve, çay, şekerlemeler, baharatlar gibi dayanıklı gıdalar veya özel olarak paketlenmiş atıştırmalıklar

E-Ticaret Ne Kadar Kazandırır?

E-Ticaret Ne Kadar Kazandırır noktasında, E-Ticaret içerisinde seçilen iş modeli, ürün veya hizmetin türü, pazar büyüklüğü, rekabet düzeyi, pazarlama stratejileri ve işletme yönetimi gibi faktörlere göre kazanç değişir. Statista’nın verilerine göre, 2023 yılında küresel e-ticaret satışları 8,4 trilyon doları aşmıştır.

E-Ticaret üzerindeki büyüme ve genişleme göz önünde bulundurulursa, arz-talep, rekabet ve pazarlama stratejileri gibi önemli parametrelerin kavranması halinde büyük meblağlar kazanılabilir.

E-Ticaret ile ithalat ve ihracat hayatına yaklaşık 1.000 TL ile başlayan birisi, satışlarla birlikte aylık yaklaşık 100.000 Dolar kazanabildiği görüşmüştür.

E-Ticaret Ne Kadar KazandırırPin
E-Ticaret Ne Kadar Kazandırır

Sonuç olarak E-Ticaret Nasıl Yapılır içeriğimizde E-Ticaret daha yakından incelendi.

Yorum yapın