Dünyadaki En Değerli 7 Para Birimi Nedir?

Dünyanın En Değerli 7 Para Birimi; ABD doları, Euro, İngiliz sterlini, İsviçre frangı, Japon yeni, Kanada doları ve Avustralya dolarıdır. Bu para birimleri dünyada en çok işlem gören ve aynı zamanda en istikrarlı olanlardır. Ayrıca FED kararları, en değerli para birimleri üzerinde etkilidir.

ABD Parası (Dolar)Pin
ABD Parası (Dolar)

ABD Doları

Amerika Birleşik Devletleri doları veya Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası uyarınca Amerika Birleşik Devletleri ve onun ada bölgelerinin resmi para birimidir. Aynı zamanda uluslararası işlemlerde en çok kullanılan para birimidir ve dünyanın birincil rezerv para birimidir. Bazı ülkeler onu resmi para birimi olarak kullanır ve diğerlerinde fiili para birimidir. Birkaç ülkenin euro ve İsviçre frangı gibi kendi benzersiz para birimi vardır.

Dolar, 1971’den beri dalgalı bir para birimidir. Doların diğer para birimlerine göre değeri, küresel döviz piyasalarında arz ve talep güçleri tarafından belirlenir.

ABD doları dünyanın birincil rezerv para birimidir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının kendi para birimlerini desteklemek için büyük dolar rezervleri bulundurduğu anlamına gelir. Küresel ekonomik koşullar belirsiz olduğunda, yatırımcılar dünyanın en likit ve yaygın olarak kullanılan para biriminde bir sığınak aradıkça dolar genellikle kaçıştan güvenliğe akışlardan yararlanır.

Dolar ayrıca uluslararası ticaret için önemli bir para birimidir ve genellikle petrol ve altın gibi emtiaları fiyatlandırmak için kullanılır. Güçlü bir dolar, ABD ihracatını daha pahalı ve ithalatı daha ucuz hale getirir, bu da yurtdışında satış yapan Amerikan şirketlerine zarar verebilir ve enflasyon maliyetini artırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kağıt para kullanma konusunda uzun bir geçmişi vardır ve ilk dolarlık banknot 1862’de tedavüldedir. Bugün, dolaşımda 11,7 milyardan fazla bir dolarlık banknot vardır. İlk olarak 1794’te basılan dolar madeni para artık dolaşım için üretilmiyor, ancak yasal ödeme aracı olarak kalıyor.

Euro Pin
Euro

EURO

Euro, Avrupa Birliği’nin resmi para birimidir. 1999 yılında tanıtıldı ve şu anda 28 üye devletin 19’u tarafından kullanılıyor.

Euro, ABD dolarından sonra en büyük ikinci rezerv para birimidir. Euro aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 28 üye devletinin 19’undan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir.

Euro, her gün 340 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor. ABD dolarından sonra dünyanın en çok işlem gören ikinci para birimidir. Euro aynı zamanda önemli bir rezerv para birimidir ve ABD dolarından sonra en büyük ikinci para birimidir.

Euro, en küçük birimi sent olan ondalık bir para birimidir. 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 sentlik ve 1 ve 2 Euro’luk madeni paralar var. Ayrıca 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro’luk banknotlar da var.

Euro, merkezi Frankfurt, Almanya’da bulunan Avrupa Merkez Bankası tarafından yönetilmektedir. ECB, Euro Bölgesi’ndeki para politikasından sorumludur ve faiz oranlarını belirler.

Euro istikrarlı bir para birimidir ve piyasaya sürülmesinden bu yana nispeten düşük enflasyon yaşamıştır. Aynı zamanda düşük işlem maliyetleri ile çok verimli bir para birimidir.

Euro çok başarılı oldu ve şu anda dünyanın en önemli para birimlerinden biri.

Sterlin Pin
Sterlin

İngiliz Sterlini

İngiliz sterlini, bugün hala kullanılan en eski para birimi ve aynı zamanda dünyanın en çok işlem gören para birimlerinden biridir. Sterlin, döviz piyasasında ABD doları, euro ve Japon yeninden sonra en çok işlem gören dördüncü para birimidir.

İngiliz sterlini ayrıca döviz piyasasında genellikle “kablo” olarak anılır ve 19. yüzyılda Londra ve New York arasında döviz kurları göndermek için kullanılan ilk transatlantik kabloya atıfta bulunur.

İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık, Jersey, Guernsey, Man Adası, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, Britanya Antarktika Bölgesi ve Tristan da Cunha’nın resmi para birimidir. Ayrıca Falkland Adaları, Cebelitarık ve Kıbrıs’taki Egemen Üs Bölgeleri gibi bazı İngiliz Kraliyet bağımlılıklarında da kullanılır.

Sterlin’in tarihi, ilk gümüş sikkelerin İngiltere’de basıldığı 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Pound’un 1/240’ı ağırlığındaki kuruş, ilk İngiliz madeni parasıydı.

İngiliz sterlini ilk olarak 8. yüzyılın sonlarında Mercia Kralı Offa tarafından İngiltere’nin resmi para birimi olarak tanıtıldı..

Sterlin başlangıçta her biri 12 peni olan 20 şiline bölünmüştü. Şilin, 5,67 gram ağırlığında gümüş bir madeni paraydı ve peni, 3,56 gram ağırlığında bir bakır madeni paraydı.

Sterlin, şilin ve kuruşun yerine 2,4 gram değerindeki ondalık kuruşla değiştirildiği 1971’de ondalık sayıya indirildi. İngiliz sterlini şimdi 100 pense bölünmüştür.

İngiliz sterlini, dünyanın halen kullanımda olan en eski para birimi ve aynı zamanda dünyanın en çok işlem gören para birimlerinden biridir. Sterlin, döviz piyasasında ABD doları, euro ve Japon yeninden sonra en çok işlem gören dördüncü para birimidir.

İsviçre Frangı Pin
İsviçre Frangı

İsviçre Frangı

İsviçre Frangı (CHF), İsviçre ve Lihtenştayn’ın resmi para birimidir. İsviçre Ulusal Bankası (SNB), İsviçre’nin merkez bankasıdır ve İsviçre para politikasından sorumludur. Frangı her iki ülkede de kullanılıyor, ancak farklı bankalar iki para birimini yayınlıyor.

Frank, 100 centimes veya rap’e bölünmüştür (Almanca: Rappen, Fransızca: centimes, İtalyanca: centesimi). Frankın ISO 4217 kodu CHF’dir. Franc adı (Fransızcadan “özgür” anlamına gelir) ilk olarak 13. yüzyılda kullanıldı ve 16. yüzyılın ortalarında resmi oldu.

İsviçre frangı, euro sisteminin bir parçası olmayan kalan birkaç ana para biriminden biridir. Bununla birlikte, İsviçre, Avrupa Tek Pazarına katılmasına izin veren Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin (EFTA) bir üyesidir ve aynı zamanda, İsviçre ile diğer Avrupa ülkeleri arasında insanların serbest dolaşımına izin veren Schengen Anlaşması’nın da imzacısıdır. ülkeler.

İsviçre frangı güvenli liman para birimi olarak kabul edilir ve bu nedenle genellikle servet depolamak veya döviz dalgalanmalarına karşı korunmak için kullanılır. Frank ayrıca merkez bankaları ve diğer kurumsal yatırımcılar tarafından rezerv para birimi olarak kullanılır.

İsviçre frangı, dünyanın en çok işlem gören para birimlerinden biridir ve özellikle Avrupa’da popülerdir. Aynı zamanda bir dizi Afrika ülkesinde ve Orta Doğu’da da kullanılmaktadır.

Japon Yeni Pin
Japon Yeni

Japon Yeni

Japon Yeni, Japonya’nın resmi para birimidir ve dünyanın en çok işlem gören üçüncü para birimidir. Yen, ABD doları ve eurodan sonra rezerv para birimi olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

“Yen” adı, “yuvarlak nesne” veya “daire” anlamına gelen Japonca “yen” kelimesinden türetilmiştir. Yen ilk olarak 1871’de Meiji hükümetinin yeni yasal ihale olarak kullanmaya başladığı bir para birimi olarak tanıtıldı. 1871 tarihli Yeni Para Birimi Yasası, yen’i ABD dolarına eşit yaptı ve bir yen değerini 0,50 gram altın olarak belirledi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yen, 360 yen ile 1 dolar arasında ABD dolarına sabitlendi. Bu sabitleme, Amerika Birleşik Devletleri’nin doların altına dönüştürülebilirliğini tek taraflı olarak sona erdirdiği 1971 yılına kadar sürdü. Sonuç olarak, yen diğer para birimlerine karşı dalgalanmaya başladı.

Yen, düşük enflasyon oranı ile nispeten istikrarlı bir para birimi olmuştur. Japon hükümeti, yenin çok güçlü hale gelmesini önlemek için zaman zaman döviz piyasasına müdahale etti, bu da ülkenin ihracata bağımlı ekonomisine zarar verebilir.

Haziran 2022 itibariyle, bir Japon yeni yaklaşık 0,0074 ABD doları değerindedir.

Kanada DolarıPin
Kanada Doları

Kanada Doları

Kanada doları, Kanada’nın resmi para birimidir. Aynı zamanda dünyanın en çok tutulan beşinci rezerv para birimidir. Kanada doları, 100 sente bölünmüştür. Aynı zamanda Kanada’nın Nunavut, Yukon ve Kuzeybatı Toprakları eyaletlerinin para birimidir. Kanada doları, diğer dolar cinsinden para birimlerinden ayırt etmek için dolar işareti $ veya bazen Can$ veya C$ ile kısaltılır. Genellikle “loonie” olarak adlandırılır, Kanada bir dolarlık madeni para üzerinde bulunan yaygın bir kuş olan loon’a atıfta bulunan bir terimdir.

1841’de Kanada Eyaleti, Halifax derecelendirmesine dayalı yeni bir sistem benimsedi. Yeni Kanada sterlini dört ABD dolarına (62.5 tane altın) eşitti ve bir sterlin 1 sterlin, 4 şilin ve 4 peni Kanada’ya eşitti (bkz. Kanada para biriminin tarihi). 1851’de, Kanada Eyaleti Parlamentosu, ondalık kesirli madeni para ile birlikte bir sterlin birimini tanıtmak amacıyla bir yasa çıkardı. Fikir, ondalık madeni paraların ABD doları kesirli madeni para ile ilgili kesin miktarlara karşılık gelmesiydi. Sterlin madeni para, ABD doları madeni para ile birlikte 1 $ = 4 şilin ve 8 peni (bir şilin 12½ sente eşittir) oranında piyasaya sürülecekti.

1865 yılında Kanada, New Brunswick ve Nova Scotia eyaletleri Kanada adında bir federasyonda birleşti ve üç para birimi tek bir para biriminde birleştirildi. Kanada parlamentosu, Nisan 1871’de, hangi yargının hangi para birimini çıkaracağı konusunda gevşek uçları birbirine bağlayan Tekdüzen Para Birimi Yasasını kabul etti. Kanada doları, 1 Temmuz 1867’de, Dominion of Canada kurulduğunda ve Kanada sterlini Kanada doları olduğunda yaratıldı.

Kanada doları ile ABD doları arasındaki döviz kuru, 1970’lerin başından beri nispeten istikrarlı olmuştur. Kanada doları şu anda ABD dolarından daha değerli (Mart 2008 itibariyle), çok fazla olmasa da. 1876’da Kanada doları ABD doları ile pariteye ulaştı ve 2013’te neredeyse 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kanada doları dalgalı bir para birimidir, yani değerinin arz ve talep gibi piyasa güçleri tarafından belirlendiği anlamına gelir. Kanada Bankası, faiz oranlarını değiştirerek ekonomideki para arzını etkileyebilir, ancak Kanada dolarının piyasadaki gerçek değerini kontrol etmez.

Avustralya Doları Pin
Avustralya Doları

Avustralya Doları

Avustralya doları, Christmas Adası, Cocos (Keeling) Adaları ve Norfolk Adası dahil olmak üzere Avustralya ve bölgelerinin resmi para birimidir. Aynı zamanda dünyanın en çok işlem gören beşinci para birimidir. Avustralya doları 100 sente bölünmüştür.

Avustralya doları, 14 Şubat 1966’da, Avustralya poundunun ondalıklaştırılmasının gerçekleştiği zaman tanıtıldı. Yeni para birimi, 1910’dan beri tedavülde olan eski Avustralya poundunun yerini aldı. Yeni para biriminin adı olarak “dolar” kelimesi seçildi, çünkü ABD doları, Kanada doları da dahil olmak üzere birçok para biriminin temel biriminin adıydı. ve Yeni Zelanda doları.

Avustralya dolarına bazen “Aussie doları” denir.

Avustralya doları dalgalı bir para birimidir, yani değerinin piyasa güçleri tarafından belirlendiği anlamına gelir. Döviz, döviz piyasalarında alınıp satılır. Avustralya dolarının değeri, piyasaya sürüldüğü 1966’dan bu yana dalgalandı.

1983’te Avustralya doları 0,50 ABD doları değerindeydi. 2001 yılına gelindiğinde, 0,48 ABD Dolarına kadar düştü. 2008’de küresel mali kriz, Avustralya dolarının değerinin 0,60 ABD dolarına kadar düşmesine neden oldu. Kısa süre sonra toparlandı ve 2011 yılına kadar 0,98 ABD Doları değerindeydi. 2015 yılında Avustralya doları 0,68 ABD doları ile altı yılın en düşük seviyesine geriledi. 2016 itibariyle, Avustralya doları yaklaşık 0,72 ABD doları değerindedir.

Avustralya doları, döviz spekülasyonu için popüler bir para birimidir ve genellikle “riskli” bir para birimi olarak anılır. Bunun nedeni, para biriminin Avustralya ekonomisinin sağlığı için bir vekil olarak görülmesidir. Avustralya ekonomisi iyi durumdayken, Avustralya doları genellikle güçlüdür. Avustralya ekonomisi mücadele ederken, Avustralya doları genellikle zayıflar.

Avustralya doları, Avustralya ve bölgelerinde 10 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Avustralya dışındaki birçok kişi ve işletme tarafından da kullanılmaktadır. Örneğin, Avustralya doları Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine hükümetleri tarafından kullanılmaktadır. Endonezya ve Doğu Timor’daki işletmeler tarafından da kullanılmaktadır.

Yorum yapın