2024’de Dijital İçerikten Para Kazanmak

Dijital içerikten para kazanmak, e-kitap, pdf ürünleri ve içeriklerini kullanarak ek gelir sağlamak olarak tanımlanabilir. Dijital olarak üretildiği için stok veya kargolama gerektirmez. Üstelik üretici siz olduğunuz için kâr marjları da oldukça yüksektir. Çünkü dijital içerikler, adı üzerinde birer sanal ürünlerdir: üretim masrafları oldukça düşüktür.

İçeriklerden nasıl para kazanılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Dijital İçerikten Para KazanmakPin
Dijital İçerikten Para Kazanmak

Dijital İçerikten Para Kazanmak 2024

Dijital içerikler, doğrudan online ortamda üretilip internetten para kazanma için online müşterilere pazarlanır. En kârlı iş modeli içerisinde yer alan dijital içeriklerden gelir elde etme sektörü, pek çok platformdan evde yapılabilmektedir.

İnternette dijital içerikten para kazanmak için kullanılabilecek platformlar.

R10

R10, Türkiye’nin önde gelen internet forumlarından biridir. Site, 2002 yılında kurulmuş olup, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Çeşitli konularda bilgi paylaşımını teşvik eden, kullanıcıların deneyimlerini paylaşabileceği ve birbirleriyle iletişim kurabileceği bir platform sunar.

E-kitap, Google, YouTube veya Twitch gibi platformlarda içerik üreticiliği gibi pek çok sektör R10 içerisinde pazarlanmaktadır. Dijital içerik kategorisinde yer alan her ürün veya hizmet, güvenilir ticaret ile web master platformu R10’da yapılabilir.

Bionluk

Bionluk, bir serbest çalışma platformudur ve Türkiye merkezli bir online hizmet pazarıdır. Bu platform, çeşitli becerilere sahip serbest çalışanlar ile iş ihtiyaçlarına sahip müşterileri bir araya getirir. Bionluk, birçok farklı kategoride hizmet sunan bağımsız profesyonellerin ve müşterilerin buluştuğu bir platformdur.

Etsy

Etsy, el yapımı ürünlerin ve vintage ürünlerin yanı sıra dijital ürünleri de satma imkanı sunan bir çevrimiçi ticaret platformudur. Dijital ürünler, örneğin dijital indirilebilir dosyalar, sanat eserleri, dijital tasarımlar, yazılım, e-kitaplar, fotoğraf albümleri ve daha pek çok şeyi içerebilir. Etsy, bu dijital ürünleri satmak isteyen yaratıcı kişilere ve dijital içerik üreticilerine bir pazar sağlar.

Armut

Armut, Türkiye merkezli bir hizmet pazarı ve online platformdur. Bu platform, kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarına yönelik profesyonel hizmet sağlayıcıları ile bağlantı kurmalarına olanak tanır. Armut, birçok farklı kategoride hizmet sunan bağımsız profesyoneller ve kullanıcıları bir araya getiren bir platformdur.

Yalnızca Türkiye sınırları içerisinde aktif olan ve neredeyse her sektöre hizmet sunan bu platform, geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Yetenekleriniz doğrultusunda, uzmanlık alanlarınızda çeşitli projeler alabilir ve becerilerinizi sergileme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sadece serbest çalışanlar değil, aynı zamanda çeşitli sektörlerden profesyoneller de bu platform aracılığıyla hizmet sunma ve iş yapma olanağına sahiptir.

Guru

Guru, adı en çok bilinen freelancer sitelerinden biridir ve sunduğu eşleştirme özelliği ile diğer platformlara kıyasla iş bulma sürecini daha kolay hale getirir. Bu platform, kullanıcılara kendi yeteneklerini sergileme ve potansiyel müşterilere daha ayrıntılı bir şekilde kendilerini tanıtma imkanı sunan portföy özellikleriyle öne çıkar.

Platform üyeleri, platform üzerinde oluşturdukları portföylerinde sundukları hizmetlere, geçmiş projelerine ve uzmanlık alanlarına dair detaylı bilgiler paylaşırlar. Bu sayede müşteriler, potansiyel serbest çalışanların yeteneklerini ve deneyimlerini daha yakından inceleyerek işe alım sürecine daha iyi bir şekilde karar verebilirler.

Upwork

Yıllar sonra oDesk ve Elance freelance platformları, güçlerini birleştirerek yeni ve güçlü bir web sitesi tasarlamışlardır. Bu büyük iş birliği sonucunda ortaya çıkan platform, serbest çalışanlar için iş bulma konusunda yeni ve heyecan verici fırsatlar sunmaktadır. Upwork adı altında birleşen bu platform, global serbest çalışma ekosistemine yön veren önemli bir oyuncu haline gelmiştir.

Upwork şirketi, güncel verilere dayanarak bugün 12 milyon freelancer’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu geniş ve çeşitli serbest çalışan topluluğu, farklı beceri setlerine sahip profesyonellerin çeşitli projelerde yer almasını mümkün kılar.

E-Kitap Satarak Para KazanmakPin
E-Kitap Satarak Para Kazanmak

E-Kitap Satarak Para Kazanmak 2024

E-Kitap yazmak ve pazarlamak, dijital içeriklerden para kazanma içerisinde en popüler modellerden bir tanesidir. Bilgili ve uzman olunan konularda yazılacak e kitaplar, konuyla ilgilenen müşterilere pazarlandığında çok yüksek gelirler elde edilecektir. Pazarlama ve reklam konusunda bir uzman ile çalışabilir veya hedef kitlenize göre uygun platformlarda e-kitapları satabilirsiniz.

Eski kitaplar nereye satılır içeriğimize göz attınız mı? Cevabınız evetse, e-kitap satarak para kazanmak için kullanabileceğiniz platformlar karşınızda.

 • Readz
 • Yudu
 • Joomag
 • Kitaboo
 • Sellfy
 • Flipbuilder
 • Payhip
 • Gumroad
 • Draft2digital
 • Kitapbebek

Readz

Readz, işletmelere etkileşimli içerik çözümleri oluşturmalarında yardımcı olan bir içerik oluşturucu para kazanma platformudur. Bu platform, işletmelere içeriklerini sorunsuz bir şekilde yayınlama ve dağıtma konusunda olanak sağlamaktadır. Ayrıca, çeşitli animasyonlar ve görsel düzenleyiciler içeren yapılandırılmış modüller sunarak kullanıcılara içerik oluşturma sürecinde esneklik sağlar.

Yudu

YUDU, çeşitli formatlardaki içerikleri, HTML, PDF, ses ve video içeriğiyle zenginleştirerek, kullanıcılara web, iOS, Windows ve Android platformlarında çevrimiçi olarak yayınlama imkanı sunan bir içerik oluşturma ve dağıtma platformudur. Bu platform, hem web tarayıcılarından hem de mobil uygulamalardan erişilebilen kapsamlı bir iş belgeleri yelpazesi sunar.

Joomag

Joomag, kapsamlı bir içerik oluşturucu ve para kazanma platformudur, sunduğu özellikler arasında etkileşimli içerik oluşturma, kurumsal iletişim, performans izleme ve para kazanma fırsatları bulunmaktadır. Joomag’un kullanıcı dostu arayüzü ve çeşitli özellikleri, içerik oluşturucuların çeşitli ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir platform olmasını sağlar. Çeşitli sektörlerden kullanıcılar, Joomag’ı içerik stratejilerini güçlendirmek ve gelir elde etmek için kullanabilirler.

Kitaboo

Kitaboo, bulut tabanlı bir dijital içerik para kazanma platformudur ve etkileşimli içerik oluşturmanıza, yayınlamanıza ve dağıtmanıza yardımcı olur. Platform, içeriklerinizi birden çok platformda güvenli bir şekilde yayınlamanız ve dağıtmanız için Dijital Hak Yönetimi (DRM) araçları ve koruma sağlar. Aynı zamanda, içeriğinizin kullanımını, kullanıcı içgörüleri ve analitiği aracılığıyla yakından izleyerek daha etkili stratejiler geliştirmenize olanak tanır

Sellfy

Sellfy, dijital ürünleri çevrimiçi olarak satmak isteyen kişilere yönelik bir e-ticaret platformudur. Bu platform, yazarlar, sanatçılar, tasarımcılar, müzisyenler ve diğer dijital içerik üreticileri için bir satış ve dağıtım çözümü sunar. dijital ürünleri (e-kitaplar, tasarımlar, müzik, yazılım, fotoğraf, vb.) çevrimiçi olarak satmak isteyenler için kullanıcı dostu bir platformdur.

Flipbuilder

FlipBuilder, günümüzde mevcut olan en iyi e-kitap satış platformlarından biri olarak öne çıkar. Bu platform, e-kitap oluşturma, yayınlama ve satma süreçlerini kolaylaştırmak için gerekli tüm araçları tek bir yerde sunar. FlipBuilder, özellikle e-kitaplarını satmak ve dağıtmak isteyen yazarlar, yayıncılar ve diğer dijital içerik üreticileri için kullanıcı dostu bir çözüm sunar.

Etkileyici tasarım özellikleri, satış ve dağıtım araçları ile FlipBuilder, dijital yayın dünyasında etkili bir varlık oluşturmak isteyenler için ideal bir platform olarak değerlendirilebilir.

Payhip

Payhip, dijital kitaplarınızı çevrimiçi olarak satmanızı sağlayan bir e-kitap satış platformudur. Kitabınızı platforma yüklemek, fiyatlandırmak ve satışa sunmak oldukça basittir. Ayrıca, kitabınızın kapağını ve açıklamasını ekleyerek ürününüzü daha çekici hale getirebilirsiniz. Kredi kartı ve PayPal gibi çeşitli ödeme seçeneklerini destekleyerek tüm ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirir, bu da kendi ödeme sistemini oluşturmakla uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Gumroad

Gumroad, e-kitap satış platformu olarak, vitrininizi kişisel markanız veya yazar platformunuzun özelliğini yansıtacak şekilde özelleştirmenize imkan tanır. Banner resmi ekleyebilir, renkleri ve yazı tiplerini ayarlayabilir, hatta özel bir alan adı oluşturabilirsiniz. Çeşitli ödeme seçeneklerini destekleyerek, kredi kartlarından PayPal, Apple Pay ve Google Pay’e kadar geniş bir yelpazede ödeme yöntemleri sunar.

Draft2digital

Draft2Digital, ücretsiz e-kitap dönüştürme ve biçimlendirme hizmetleri sunan bir e-kitap satış platformudur. Platforma, taslağınızı Word, PDF ve EPUB gibi çeşitli biçimlerde yükleyebilirsiniz ve Draft2Digital, bu taslağı profesyonel bir e-kitaba dönüştürerek sunar.

Draft2Digital’ın çeşitli e-kitap perakendecileriyle ortaklıkları bulunmaktadır, bunlar arasında Amazon, Barnes & Noble, Kobo, Apple Books ve Google Play gibi büyük platformlar yer almaktadır.

Kitapbebek

Dijital kitaplarınızı pazarlamak için ideal bir platform sunan BookBaby, ABD merkezli bir e-kitap satış hizmetidir. Bu platform, yazarlar ve bağımsız yayıncılar için kapsamlı bir e-kitap yayınlama ve dağıtım çözümü sunmaktadır. BookBaby, e-kitap oluşturma ve biçimlendirme hizmetlerinin yanı sıra büyük e-kitap perakendecileri arasında yer alan Apple Books, Amazon Kindle ve Barnes & Noble Nook gibi platformlara dağıtım imkanı sağlamaktadır.

E-Kitap Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

E-Kitap yazarak ayda ortalama 15.000 Türk Lirası ila 24.000 Türk Lirası kadar para kazanılır. Sürekli baştan yazmak gerekli olmadığı için yazılan bir kitabı sürekli satabilir ve pazarlayabilirsiniz. Tek bir e-kitap üzerinden asgari ücretin üzerinde aylık kazanç elde edilebilir.

Kitap satmak, Türkiye’de asgari 15.000 TL ila 24.000 TL para kazandırır;

 • Reklam ve pazarlama,
 • SEO
 • Satış platformu desteği,
 • İmzalar,
 • Kampanyalar ile kitap yazarak yaklaşık brüt 36.000 TL para kazanılır.

Yazılan e-kitabın türü, hizmet şekli ve pazarlandığı platform, ne kadar kazanılacağı konusunda etki sahibidir. Dolayısıyla ekitap yazarak yüksek miktar para kazanmak için tüm metriklerin dikkatlice takip edilmesi gereklidir.

Yazdığım E-Kitabı Nerede Satabilirim?

E-kitap yazmak, kendi bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanın veya yaratıcı hikayelerinizi dünyayla buluşturmanın harika bir yoludur. Bir e-kitap yazdıktan sonra, onu nerede satabileceğinizi düşünmek önemlidir. Yazdığınız e-kitabı satabilmek ve pazarlayabilmek için pek çok platform bulunmaktadır.

Yazdığım bir e-kitabı nerede ve hangi platformda satabilirim?

 • Amazon Kindle Direct Publishing (KDP)
 • Apple Books
 • Google Play Books
 • Nadir Kitap
 • Sahibinden
 • Smashwords
 • Etsy
 • N11
 • İdefix
 • Kitapyurdu
 • Eganba
 • D&R
 • Turkcell Kitap
 • Luppo
 • ePKitap
 • Kitap Koala

Sizler dijital içerikten para kazanmak için hangi platformları kullanıyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum yapın

1