Demet Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu Kimdir?; Demet Mutlu, 22 Ağustos 1981 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde dünyaya gelmiştir. Lise hayatını İtalya’da tamamlayan Mutlu, sonraki eğitim hayatını ABD’de devam ettirmiştir. Bir Türk teknoloji girişimcisi olarak Trendyol grubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Sidar Şahin tarafından kurulan oyun platformu olan Peak Games’in melek yatırımcısıdır. Aynı zamanda Demet Mutlu, TechCrunch, Davos Dünya Ekonomik Forumu, Financial Times Zirvesi, Noah ve Fortune gibi etkinliklerde konuşmacı olarak yer almıştır.

Eğitim Hayatı ve Trendyol’un Kuruluşu

Demet Mutlu, New York Üniversitesi’nin ekonomi bölümünden birincilikle mezun oldu. İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışan Demet Mutlu, 2008 yılında Harvard Business School’da işletme yönetimi yüksek lisans eğitimine başladı. Türkiye’ye yaptığı ziyaretleri sırasında özellikle giyim sektörünün e-ticaretinde büyük bir boşluk olduğunu gören Demet Mutlu, eğitiminin ikinci yılında Trendyol isimli bir mağaza kurmak için Harvard’ı bıraktı ve 2010 yılında Trendyol’u kurdu. Avrupa’daki pazarlara ulaşabilmek için Trendyol’un internet sitesini Avrupa’daki 27 ülkenin kullanıcılarının hizmetine açtı.

Demet Mutlu ve Başarıları

Demet Mutlu, Fortune’un en çok gelecek vaat eden kadın girişimciler, Fortune 40, Fashion 500, Avrupa’da teknoloji alanında en çok ilham veren 50 kadın, Fortune en güçlü 50 kadın, Avrupa’da teknoloji alanında ilk 100 kadın listelerine seçilmesi dışında, Ekonomist dergisi tarafından da 2013 yılında yılın girişimcisi seçildi. Online para kazanma yolları ile sende kendi başarı hikayeni yazmak istiyorsan stok fotoğraf ile gelir elde edebileceğin içeriği okuyabilirsin.

2011 yılında WEF (World Economic Forum/Dünya Ekonomik Forumu) tarafından küresel şekillendirici seçildi ve Küresel Şekillendiriciler Topluluğu’nun Türkiye ayağının kurucu üyelerinden biri oldu ve 2012’de Davos’a katıldı. 2016 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından genç küresel lider seçildi. Ayrıca Business of Fashion tarafından moda dünyasının en etkili 500 listesine ikinci kez seçildi ve bu listeye aday gösterilen ve seçilen tek Türk lider oldu. Bu başarılarının dışında:

  • 2011 yılında ABD’li Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” arasında seçildi.
  • 2016 yılında The Hundert ve Forbes dergileri tarafından Avrupalı girişimci kadınlara örnek isim olarak gösterildi.
  • 2017 yılında dünyaca ünlü günlük yaşam platformu Refinery29’un “İlham Veren Kadınlar” projesinin Türkiye temsilcisi oldu.
  • 2019 yılında Ekonomist Dergisi tarafından Yılın İş İnsanları Ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi.
  • 2021 yılında Demet Mutlu’nun girişimi Trendyol, Türkiye’de “Decacorn” unvanını alan ilk teknoloji şirketi oldu.
Demet MutluPin
Demet Mutlu

Trendyol’un Başarıya Giden Yolu

Trendyol şirketinin ilk adımları Demet Mutlu’nun evinin salonlarında atıldı. Büyük bir çalışma ve özveri ile küçük bir masa etrafında devam eden çalışmaları, yaklaşık üç ay boyunca devam etti. Mutlu’nun sıkı çalışmasıyla beraber Trendyol büyüdü; sonrasında ise çalışma alanı olan apartman dairesi bir ofise döndü. Demet Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile beraber Trendyol ismiyle özel alışveriş platformu olarak hayatımıza girdi.

Demet Mutlu hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmedi, pes etmedi ve olumsuzluklara karşı yenildiğini düşünmedi. Bir zamanlar bilgisayar bilgisi olmadığını söylediği röportajında uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştığını da ekliyor. Kendi markasını kurmak istemesi ise onu harekete geçiren en önemli etken oldu.

Trendyol’un Pazarlama Stratejisi

Ülkemizde 50 milyondan fazla kullanıcısı bulunan, moda sektörüne yön veren ve Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi olan Trendyol, pazarlama stratejisi ile pek çok kişiye yol gösterici olmaktadır. Merkezi İstanbul’da olan e-ticaret sitesi, veriye dayanan bir ilişkilendirme modeli ile hareket etti. Bunun için neredeyse tüm reklam yollarını deneyimledi. Elde ettiği analizler sonucunda zekice adımlar atarak ekip, cihaz ve ürettiği kampanyalar ile istediği sonuca ulaşabildi. Veriye dayalı ilişkilendirme ile daha doğru değerlere ulaşabildiler. Yaklaşımları sonucunda ise Trendyol’un uzman ve donanımlı ekibi kısa bir sürede inanılmaz başarılı sonuçlar elde etmeyi başardı.

Yorum yapın