Brufen Ne İşe Yarar? – 10 Brufen İlaç Faydası

Brufen Ne İşe Yarar içeriğimizde ibuprofen içeren Brufen İlaç hakkında bilgi vererek grip; soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde neden kullanıldığına değineceğiz.

Etkin maddesi olan ibuprofen olan ve non-steroid antiinflamatuar içeren bu tür ilaçlar (NSAİİ) olarak adlandırılan ağrı kesici grubunda yer alan bir ilaçtır. Brufen Tablet grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesi için kullanılır.

İlaç, eklemlerdeki romatizmal iltihabi hastalıklarda, gut (damla) hastalığında görülen eklem iltihabında, akut kas-iskelet ağrıların rahatlatılması ve cerrahi operasyondan sonra görülen ağrıları gidermeye veya hafifletmeye yarar.

Tablet formunda sadece eczanelerde satışa sunulan bu ilacın ne işe yaradığını, yan etkilerini ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek ister misiniz?; o halde içeriği okumaya devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRElla İlaç Nedir? – Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Brufen İlaç Nedir?

Brufen İlaç, ibuprofen içermesiyle birlikte; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer non-romatoid artropatilerin tedavisinde kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği kuvvetli olan bir ilaçtır.

Brufen tablet, kış aylarının başlamasıyla birlikte soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip semptomlarını gidermek amacıyla kullanılır. Grip özellikle kış aylarında toplumda sık görülen enfeksiyonlardan birisidir: Brufen ise soğuk algınlığının güncel tedavisinde hastalığın seyrinde görülen rinit, postnazal akıntı, boğaz ağrısı ve baş ağrısı gibi semptom ve bulgulara yönelik semptomatik tedavi için kullanılır.

İlaç, içerisinde bulunan etken ve yardımcı maddeler hem alfa hem beta adrenerjik reseptörlerin aktivitörü olan, efedrinin stereoizomeri sempatomimetik etkisi ile öne çıkar. Ancak sancıya neden olan durumu tedavi etmez, sadece ağrı hissini giderir veya hafifletir: doktor veya eczacı önerisi olmadan ilacın kullanımı kesinlikle önerilmez.

Brufen Ne İşe Yarar?

Brufen Ne İşe Yarar noktasında, Brufen ilaç, etken maddesinden dolayı  non-steroidal antienflamatuvar ilaç grubunda yer almaktadır. Bu itibarla, yaralanmalarda; ağrılı rahatsızlıklarda veya ameliyat sonrası ağrılarda sıklıkla doktorlar tarafından reçetelendirilir: ağrı kesici görevi görür. Ayrıca, soğuk algınlığının semptomatik tedavisinde yaygın olarak kullanılan sempatomimetik etkili bir ilaç olarak öne çıkar.

Brufen İlaç, ağrı kesici; ateş düşürücü, iltihap giderici ve soğuk algınlığı belirtileriyle endikedir: uzmanlar tarafından güçlü ağrı kesici olmasıyla sıklıkla reçetelendirilir.

Brufen olarak bilinen ilaç ne işe yarar?

 • Baş ağrısını geçirir veya hafifletir.
 • Soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelir.
 • Burkulma veya gerilme gibi spor kazalarında ağrı hissini dindirir.
 • Bel ağrılarına iyi gelir.
 • Diş ağrısını azaltır.
 • Regl sancısı (adet ağrısı veya dismenore) etkisi hafifletir.
 • Migren ağrılarını geçirir.
 • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit) ağrı hissini azaltır.
 • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit) iyi gelir.
 • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit) ağrılarını dindirir.

İlacın yukarıda ki faydalarına dayanarak uzman görüşüyle kullanılmaya başlanır ve kullanma talimatının dışarısına çıkılmaz.

Brufen Ne İçin Kullanılır?Pin
Brufen Ne İşe Yarar?

Brufen Nasıl Kullanılır?

İlaçların kullanımıyla ilişkin tıbbi bilgilendirmeler yapılmalıdır, aksi halde yan etkiler neticesiyle ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bir doktor gözetiminde bile olsa, ilaç kullanımı risk teşkil edebilir ve reçetelenen ilaçların düzenli olarak kullanılması, daha yüksek ve daha sık dozlar gerektiren bir kişinin toleransını ve bağımlılığını artırabilir. Dolayısıyla ilaç reçetelendirilirken doktor veya eczacı iyi dinlenmeli ve kullanma talimatlarına dikkat edilmelidir.

Brufen ilaç doktor tavsiyesi üzerine şöyle kullanılır

 • Tablet kırılmadan, çiğnenmeden veya çözülmeden bütün olarak 1 bardak su ile ağızdan alınır ve başka kullanım şekli yoktur.
 • 12 yaş üzeri çocuklarda önerilen başlangıç dozu 2 tablettir: tedavi devamında gerekli görülürse 4 saatte bir 1-2 tablet şeklinle kullanılır.
 • Yetişkinlerde önerilen başlangıç dozu 2 tablettir ve gerekli görülürse tedavi devamında 4 saatte bir, 1-2 tablet şeklinde devam edilebilir.
 • Yetişkinlerde günlük doz, bölünmüş dozlar halinde 1200-1800 mg’dır: günlük 2400 mg geçilmesi önerilmez.
 • Yaşlılarda kullanılması önerilmez, kullanılması gerekli görüldüyse en düşük dozun alınması gerekir.
 • Kısa kullanım içindir ve 5 günden uzun kullanılması önerilmez.

Doktor görüşü ile kullanılması şiddetle önerilen bu ilacın, istenmeyen semptomlarını kontrol altına almak için en düşük doz, en kısa sürede kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında önerilen sürenin aşılmamasına dikkat edilmelidir aksi takdirde yan etkiler gözlemlenebilir.

Brufen Yan Etkileri Nelerdir?

Brufen Yan Etkileri Nelerdir noktasında Brufen gibi bu ilaçların kullanılabilirliği arttıkça ve bu halk sağlığı sorunu klinik yararlarını da sınırladıkça, ilaçların kötüye kullanımı artmıştır. Ayrıca, kronik olarak kullanıldığında ağrı tedavisinde ne kadar etkili oldukları kesin olarak kanıtlanmamıştır. Son olarak, ağrı kesici sınıfında ki ilaçların kronik ağrının tedavisinde rolü, bu güçlü analjezilerin önemli sayıda yan etki ve komplikasyonla ilişkili olmasından da etkilenir.

Brufen Yan Etkileri içerisinde yaygın olarak sedasyon; baş dönmesi, bulantı, kusma, kabızlık, fiziksel bağımlılık, tolerans ve solunum depresyonu görülür. Fiziksel bağımlılık, doğru reçete edilmesini önleyebilecek ve buna bağlı olarak yetersiz ağrı yönetimi sağlayabilecek klinik endişelerdir.

Brufen ilacı kullanan kişilerde olası yan etkiler şöyledir

 • Spesifik olmayan allerjik reaksiyon,
 • Yaygın, şiddetli allerjik reaksiyon (anafilaksi),
 • Astım, astımda ağırlaşma, bronkospazm ya da sıkıntılı soluk alıp verme,
 • Solunum yolu reaksiyonları,
 • Kaşıntı (pruritus),
 • Deri ve mukozalardaki küçük kanamalar (purpura),
 • Yüz ve boğazda şişmeye (ödem) neden olan aşırı duyarlılık (anjiyoödem),
 • Steven-Johnson sendromu dahil büllöz deri iltihabı,
 • Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplaması şeklinde veya farklı büyüklüklerde kırmızı döküntülerle seyreden hastalık (eritema multiforme),
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla, deri soyulmaları ve doku kaybı ile seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz),
 • Kurdeşen (ürtiker),
 • Işığa duyarlılık (fotosensitivite) ve içi sıvı dolu kabarcıklı (vezikülobüllöz) döküntü,
 • Aseptik menenjit (beyin zarı iltihabı)

Yukarıda ki semptomlardan biri veya birden fazlasını gözlemliyorsanız derhal bir uzman görüşü almalı ve ilacı kullanmayı bırakmalısınız: çok küçük görülen tıbbi sorunlar, büyük hastalıkların habercisi olabilir. Dolayısıyla yan etkilerin boyutu küçümsenmemelidir ve derhal doktor veya eczacı ile şikayetler paylaşılmalıdır.

Brufen Yan Etkileri Nelerdir?Pin
Brufen Yan Etkileri Nelerdir?

Sonuç ve Değerlendirme

Bu içeriğimizde Brufen İlaç hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir:Brufen Tablet etkin maddesi olan ibuprofen olan ve non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) olarak adlandırılan ağrı kesici grubunda yer almasıyla kuvvetli bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Bununla birlikte yan etkileri ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir, dolayısıyla uzman görüşü olmadan kullanılmaması şiddetle tavsiye edilir.

Sonuç olarak, Brufen Ne İşe Yarar içeriğimizde Brufen İlaç incelendi.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın