Borsada Derinlik Nedir? Nasıl İzlenir?

Borsada Derinlik, şirketin Borsa İstanbul (BIST) üzerinde işlem gören paylarının alış veya satış emirlerinin fiyatlarına göre sıralandırıldığı ve derinlik oluşturduğu borsa aracına denir. Derinlik ile bir hissenin satın alma işleminde bekleyen lot sayısını ya da satma işlemi için sayının kaç olduğu görülür. Derinlikler, hissenin ne kadar çok alıcısının veya satıcısının olduğunu gösterirken aynı zamanda fiyat seviyeleri hakkında ipuçları barındırır.

Hissede Derinlik Ne Demek?

Hissede senedi üzerinde derinlik, bir hissenin piyasa katılımcıları tarafından alım ve satım emirlerinin kademe olarak tablo grafik üzerinde listelendiği borsa aracı demektir. Araçta, piyasa katılımcılarının hisse üzerindeki emirler takip edilerek hissenin geleceği üzerinde yorum yapabilme öngörüsü sağlanır. Böylece hissenin düşeceği veya artacağı yorumları yapılabilir ve borsa karşısında daha iyi pozisyon alınabilir.

Ayrıca, alım veya satım emirleri, hisse senedi miktarına göre beklenti oluşturduğu için borsadaki spekülatörler, derinlik algısı üzerinden hareket eder. Borsa aracı kullanıldığında spekülatif hareketlere karşı önceden önlem alınabilir ve yatırımlar daha stabil halde yapılabilir.

Tablo grafik halinde veri sunan derinlik aracı, her piyasa katılımcısı veya yatırımcının hissenin fiyat dalgalanmalarını ve aşamalarını daha kolay görmesini sağlar. Böylece, dalgalanmalar önceden görülebilir.

Borsada Derinlik Nasıl İzlenir?

Kademeler halinde verilen derinlikler kırmızı, mavi ve yeşil renklerle fonksiyonel olarak düşüş, artış, bekleyen piyasa katılımcısı ve emir sayısı olarak görüntülenir. Kademeleri izleyen piyasa katılımcısı, 1. kademeden başlayarak fiyatları ve ilgili fiyatlardan kaç kişinin emir verip beklediğini görür.

VIOP tarafından satışı yapılan derinlik kavramında, mavi alım bekleyen emirleri ve kırmızı satım bekleyen emirleri gösterir. 1. kademe lisansına sahip bir piyasa katılımcısı, en iyi fiyatlardan alım ve satım emirlerini listeleyebilir.

Borsada Derinlik Nasıl İzlenir?Pin
Borsada Derinlik Nasıl İzlenir?

Derinlik Verisi Ne Demek?

Derinlik verisi, borsada bir hissenin alım veya satım fiyatlarını 20 kademeye kadar bir grafikte toplayarak piyasa katılımcısına sunan ücretli bir borsa grafik yorumlama aracına denir. VIOP tarafından aracı kurumlara satılan bu analiz aracı, bir hisse üzerindeki alım veya satım emirlerini listeler. Piyasa katılımcıları, grafik aracını yorumlayarak kaç kişinin hangi fiyatlardan hissede alım veya satım beklediği görür: ilgili fiyatlardan emir vererek pozisyon alır.

Ayrıca derinlik verilerinde, hangi fiyatlardan kaç kişinin lot beklediği de anlık görüntülenebildiği için spekülatif hareketlerden de kaçınılabilir. Analiz yorumlama yeteneği sayesinde, hissenin üzerinde gerçekleşen fiyat artışları ve düşüşler, öngörülebilir veya tahmin edilebilir.

Özellikle en yoğun işlemlerin yapıldığı BIST 30 endeksinde, derinlik kavramını kullanmak, alım veya satım emirlerinin listelenmesinden dolayı oldukça avantajlı olabilir.

10 Kademe Derinlik Nedir?

10 kademe derinlik, borsa üzerinde scalping yaparken derinlik ve kademe analiziyle birlikte indikatör ve osilatörlerden faydalanmak amacıyla kullanılan borsa grafik aracındaki kademeye denir. Aracı kurumlar tarafından sağlanan grafik, 5 kademe, 10 kademe, 15 kademe ve 20 kademe şeklinde 4 ayrı servis ile sunulur.

Piyasa katılımcıları, 10 kademe derinlik kavramı sayesinde 5 alım ve 5 satım işlemini aynı anda görür ve takip eder. VIOP tarafından satılan derinlikler, ücrete, hacme ve talebe göre kademe olarak ayrılmaktadır. 10 kademe derinliği içerisindeki 1. derinlik alım fiyatında en iyi fiyattan kaç kişinin satışta lot beklediğini göstermektedir. Sıralama aşağıya doğru azalarak devam eder ve satış işlemlerinde de aynı mantık görülür.

10 Kademe Derinlik Nedir?Pin
10 Kademe Derinlik Nedir?

BIST Hisse 10 Kademe Derinlik Ne Demek?

BIST hisse içerisinde 10 kademe derinlik, VIOP tarafından satılan, hisselerin emir ile hangi fiyatlardan alım veya satım işlemi verildiğini gösteren borsa analiz aracına denir. 10 kademe derinlikte 10 kademe satım ve 10 kademe alım işlemleri görüntülenir. Analiz aracına göre hangi fiyattan kaç lot alım emri beklendiği veya satıldığı izlenilir.

Limit emir veya bekleyen emir olarak verilen alım ve satım emirleri, ilk sıradan 10. sıraya kadar değişen fiyat çizelgesine göre listelenir. Analiz aracını okuyan piyasa katılımcısı, hangi hissenin kaç adetten ve fiyattan alım veya satım beklediğini görebilir. Ayrıca kaç piyasa katılımcısının ilgili fiyatlardan alım veya satım emri verdiğini de takip edebilir.

1 Kademe Derinlik Nedir?

1. Kademe Derinlik, limit emir veya bekleyen emir olarak verilen emirleri alım ve satım işlemlerinde kaç kişinin beklediğini gösteren grafiğin ilk basamağına denir. Grafikte diğer piyasa katılımcılarının en iyi fiyattan alım beklediği ve kaç lot alacağı gösterilir. Alım veya satım işlemlerinde, 1. kademe de yer alarak lot bekleyen kişilere göre hissenin değeri üzerinde yorumlama yapılabilir.

İlk kademede en iyi satım ve en iyi alım basamakları anlık değişimlerle birlikte piyasa katılımcısına sunulmaktadır. Tabloda hissenin veya dövizin listelenen fiyatlardan almak veya satmak istenirse karşılığının ne derece olduğu görülmek için kullanılır.

Borsada derinlik nedir hakkında sık sorulan sorular.

Daha fazla borsa içeriğini;

Yorum yapın