Borsa Emirleri Nelerdir? Hangisi En İyisidir?

Borsa emirleri, piyasa katılımcısının borsa üzerinde işlem yapmasını sağlar. Bir piyasa katılımcısı borsa içerisinde doğrudan alım veya satım işlemi gerçekleştiremez. İşlemi yapabilmek için borsa kurallarına uygun olarak çalıştığı aracı kuruma emir iletir. Yazılı veya sözlü olarak ifade edilebilen müşteri emri, aracı kurum tarafından belirli saatler içerisinde gerçekleştirilir.

İçeriğimizde borsa emirleri nelerdir, hangisi en iyisidir, borsada emirler nasıl verilir gibi konulara değinilecektir.

Borsa Emirleri Nelerdir?

Borsa emirleri, herhangi bir borsa uygulaması üzerinde alım veya satım işlemi yapabilmek için kullanılan müşteri emirleridir. Borsa üzerinde işlem yapabilmek için aracı kuruma emir iletmek gerekir. Borsa emirleri olarak ifade edilen müşteri talepleri, birkaç farklı emir türünde aracı kuruma iletilerek borsa üzerinde işlem yapılmasına yarar.

Borsada emir tipleri;

 • Normal emirler,
 • Özel emirlerdir.
 • Borsada emir tipleri 2 tanedir ancak kendi içerisinde çeşitlenir.
Borsa Emirleri NelerdirPin
Borsa Emirleri Nelerdir

Normal Emirler

Borsada normal emirler, yatırımcıların finansal piyasalarda alım veya satım işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullandıkları temel emir türleridir. Bu emirler, hisse senedi, tahvil, vadeli işlem sözleşmeleri gibi finansal enstrümanlar üzerinde işlem yapmak için kullanılır.

Normal emirler 4 farklı gruba ayrılır.

 • Özel fiyatlı emirler: Borsa fiyat ve miktarın belirli olduğu emir türüdür.
 • Özel limit fiyatlı emirler: Emir miktarının “0” ve fiyat girilerek verildiği emirdir.
 • Özel limit değerli emirler: Özel fiyatlı emirlere sınırlama koyan ve fiyat belirten emir türüdür.
 • Kalanı iptal et emri: Sisteme gönderilen emrin bir kısmı veya tamamı iptal edilir.
 • Açılış fiyatlı emirler: Açılış seansında fiyat yazılmadan miktar belirtilen emirdir.
 • Kapanış fiyatlı emirler: Kapanış seansında bir miktar girilerek fiyat belirtilen emirdir.

Özel Emirler

Borsa İstanbul’un tanımına göre, özel emirler, Borsa Yönetim Kurulu tarafından belirlenen pay sayısını aşan ve başka bir özel emirle eşleştirildiğinde Borsa İstanbul yetkilisi onayıyla gerçekleştirilen, bölünmez bir bütün olarak işlem gören emirlerdir.

Bu özel emirler, borsa tarafından belirlenen miktarın üzerinde verilebilirler. Ödenmiş sermayenin en fazla %10’una kadar olan bir oranda özel emir miktarı belirlenmiştir. Ayrıca, bu emirler kısmi olarak eşleştirilemez ve sisteme girildikten sonra istenilen zamanda iptal edilebilirler. Bu özellikleriyle özel emirler, yatırımcılara esneklik ve özel ticaret stratejileri oluşturma imkanı sunar.

Özel emirler 3 farklı gruba ayılır.

 • Günlük emirler: Seans sonuna kadar sistemde işlem görmesi için bekletilen emir türüdür.
 • Anlık emirler: Emrin iletilmesiyle birlikte mümkün olan miktarın hemen karşılanması demektir.
 • Tarihli emirler: Emrin belirli tarihe kadar sistemde durması üzerine bekletilmesidir.

Borsada Emir Nasıl Verilir?

Borsada emir, piyasa katılımcısının aracı bir borsa kurumuna müşteri olarak talebini iletmesiyle verilir. Aracı kurumlara alım veya satım gibi emirlerin iletilmesine de müşteri emri denir. Sözlü veya yazılı olarak belirtilebilen emirler, aracı kurum tarafından borsa emri olarak merkeze yönlendirilir.

Piyasa katılımcısının borsada emir verebilmesi için bir borsa aracı kurumu ile çalışması gereklidir. Bireysel olarak borsa üzerinde alım veya satım işlemi yapamamaktadır. Aracı kurumlardan herhangi biriyle çalışması gereken piyasa katılımcısı, böylece müşteri emrini aracı kuruma iletebilir. Aracı kurum ise piyasa katılımcısının taleplerini borsa emri olarak merkeze gönderir.

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

Borsada en iyi emir tipi, normal emir grubunda yer alan en iyi fiyatla emir, limitli emir ve açılış fiyatıyla emirdir. Özel emir grubunda ise günlük emirler ve tarihli emirler en çok kullanılan emir tipleridir.

Piyasa katılımcısının borsa üzerinde yaptığı yatırım türüne göre en iyi olarak adlandırılabilecek emir tipi değişiklik gösterir. Günlük işlem yapan ve kâr kazanmayı umut eden piyasa katılımcısı özel emirlerde anlık emirler ve günlük emirleri tercih eder.

Borsada en iyi emir tipi genellikle yatırımcının amaçlarına, stratejisine ve piyasa koşullarına bağlıdır. Farklı emir tipleri, farklı ticaret stratejilerine ve risk toleransına sahip yatırımcılar için uygun olabilir.

Borsada En İyi Emir Tipi HangisidirPin
Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir

Borsada En İyi Fiyatlı Emir Nedir?

Borsada en iyi fiyatlı emir, yatırımcının hedeflerine ve stratejisine bağlı olarak değişebilir. Anında yürütme ve fiyat garantisi isteyenler için piyasa emirleri uygun olabilirken, belirli bir fiyat seviyesinden işlem yapmak isteyenler için limit emirleri daha uygun olabilir.

Borsada en iyi fiyatlı emir, “Gerçekleşmezse iptal et” ya da “Kalanı iptal et” emirleridir. Emrin girildiği andan itibaren piyasa katılımcısının talebine göre işleme koyulur. Piyasa katılımcısının talebi karşılanırsa müşteri talebi, emir olarak aracı kurum tarafından borsaya gönderilir. İşlem gerçekleşirse en iyi fiyatlı emir olarak piyasa katılımcısının yararına olur.

Sözleşmede bulunan en iyi fiyatlı emir, piyasa katılımcısının belirttiği tutar karşılığında sıraya alınır. Talep karşılanır veya karşılanmaz ancak piyasa katılımcısının en iyi fiyat için emir vermesini sağlar. Gerçekleşmezse iptal et veya kalanı iptal et emirleri, borsa içerisinde en iyi fiyatlı emir olarak piyasa katılımcısının müşteri talebini karşılar.

Borsada En Çok Kullanılan Emir Tipleri

Borsada en çok kullanılan emir tipleri içerisinde normal emirler ve özel emirler yer alır. Normal emirler içerisinde özel fiyatlı emirler, kalanı iptal et emri, açılış fiyatlı emirler ve kapanış fiyatlı emirler en çok kullanılan emir tipidir. Özel fiyatlı emirlerde ise günlük emirler ve tarihli emirler çok fazla tercih edilir.

Normal emirler ve özel emirler olmak üzere borsa en çok kullanılan emir tipleri.

 • Özel fiyatlı emirler
 • Kalanı iptal et emri
 • Açılış fiyatlı emirler
 • Kapanış fiyatlı emirler
 • Günlük emirler
 • Tarihli emirler

Piyasa katılımcısının yaptığı işleme göre borsada kullanacağı emir tipi değişebilir ve çeşitlenebilir. Genel itibariyle en çok kullanılan ve tercih edilen borsa emir tipleri içeriğimize konu olmuştur.

Sonuç olarak borsa emirleri nelerdir içeriğimizde borsada emirler konusu incelendi.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın