Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti

Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti, kripto para kavramının ortaya çıktığı günden bu yana, başta Bitcoin olmak üzere tüm birimlerin üretimi adına madencilik, yani mining işlemi yapılmaktadır. Gerekli ekipmanları sağladıktan sonra, her birey üretim yapma şansı elde ederek bir anlamda ek gelir kapısı yaratabilirler.

Madencilik için Gerekli Hesaplar için Okuyun: “Metamask Nedir-Ne İşe Yarar?

Madencilik işlemi sonrasında elde edilen kazançlar, günümüzde özellikle ilk dönemlere göre çok daha fazla düşmüş olsa da, hala bu alana duyulan ilgi fazlasıyla çoktur. Günümüz şartlarında, özellikle bazı ülkelerin Bitcoin Mining işlemi yapanlara uyguladığı kısıtlamalar, beraberinde bazı sorunları da getirmeye devam ediyor. Fakat yine de, bu alana olan ilgi günden güne artarak artık herkesin araştırdığı bir başlık haline geldi.

Bitcoin Madenciliğinin MaliyetiPin
Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?; madencilik en basit tanımı ile “Bitcoin üretim işlemi” şeklinde tanımlanabilir. Hem finansal transferleri sağlaması, hem finansal işlemleri onaylaması, hem de yeni Bitcoin’lerin üretiminin sağlanması itibariyle, çok fazla noktayı bir arada tutan bir detay olarak bilinir. Blok Zinciri teknolojisi ile çalışan Bitcoin madenciliğini yapan kişiler ise madenci, yani “miner” olarak tanımlanır. İşleyiş konusunda da bazı detayların olduğu bu alanda, zincirde yer alan full nodelar vasıtasıyla Genesis Bitcoin’den sonra gerçekleşmiş olan tüm işlemler bir bir kayıt altında tutulur. Miner Node’ların sorunları anlık olarak çözmesi ile beraber de Bitcoin üretme işlemi gerçekleşmiş olur. Özellikle Bitcoin’in rekor seviyelere geldiği dönemlerde mining işlemi yapan kişi sayısının da ciddi oranda arttığı görülmüştür. Bu bağlamda da Bitcoin Mining kavramının araştırmalarını yapan kişi sayısı da aynı oranda artış göstermiştir.

Bitcoin Madenciliği Giderleri

Bitcoin madenciliği her ne kadar kağıt üstünde basit bir işlem gibi gözükse de, işin detayına inildiğinde çok fazla gider kaleminin bir arada olduğu ortaya çıkar. Madenciliği ortalama düzeyde yapma amacıyla yola çıkılsa dahi, öncelikli olarak bu alanla ilgili kapsamlı bir bilgi birikimin olması şarttır. İşlem sırasında sorun yaşamamak, yaşansa dahi çözüm üretmek adına madencilikle alakalı tüm detayların akıllarda yer etmesi gerekir. Bu detayın ardından, ilk ihtiyaç olarak karşımıza sistem kavramı çıkmaktadır. Madencilik yapmak isteyen bir yatırımcı, öncelikle çok ama çok iyi bir bilgisayar sistemine sahip olmalıdır. Bunun en önemli sebebi de, Bitcoin üretiminin bilgisayarlardaki donanımlar vasıtasıyla gerçekleşmesidir. Madencilik kavramının ortaya çıktığı dönemlerde CPU üzerinden yapılabilen bu işlem, günümüzde yerini GPU’ya bırakmıştır. CPU’ya nazaran neredeyse 50 ve fazlası kat hız ile gerçekleştirilebilen işlemler sayesinde, ekran kartları madencilik işleminin temeli haline geldi. Bu anlamda da, madencilik işlemi için en önemli noktanın ekran kartı sahibi olmak olduğu gerçeği ortaya çıkar. Madencilik yapmak isteyenler, ne kadar iyi bir ekran kartına sahip olursa o kadar fazla üretim yapma şansı elde ederler. Dolayısıyla madencilik işlemi yapacak olanların, maliyeti artıran en önemli kalemin ekran kartı olduğunu bilmeleri gerekir.

Bunun yanı sıra enerji regülasyonu da, üretim konusunda maksimum verim alma konusunda büyük bir öneme sahiptir. Bir birim dijital para üretimi gerçekleştirmek adına 10 birim veri üretilmenin mecburiyet haline geldiği durumlar bulunur. Bu noktada, enerji regülasyonunun iyi yapılması harcanan veriyi de fiyat performans açısından daha kabul edilebilir noktalara getirir.

Tüm temel noktalara bakıldığında, enerji regülasyonu ve ekran kartı günümüzde mining yapmak isteyenlerin temel giderleri arasında ilk iki sıradadır. Piyasa şartlarında sıfır ve iyi bir ekran kartının da maliyeti düşünüldüğünde, 5 basamaklı toplam gider kalemleri “miner”ları karşılar. Dolayısıyla da harcamaların başında bu iki kalem gelir.

Yorum yapın