Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, hisse senedi fiyatları son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden veya daha fazla düştüğünde meydana gelir. Sonuç olarak, yatırımcı güveni düşük ve ekonomiyi ve borsayı çevreleyen artan bir karamsarlık duygusu hâkim olur.

Neden Ayı Piyasası Deniyor?

Terim, bir ayının pençelerini aşağı doğru kaydırarak avına saldırmasından gelir. Ayı piyasasında olduğumuzda bu, borsanın birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilecek bir ekonomik gerilemenin ortasında olduğu anlamına gelir. Ayı piyasasının ortasında neler olabilir:

Ayı piyasasına girdikten sonra işler gerçekten sarpa sarabilir, çok hızlı olabilir. Ayı piyasasında oynaklık oldukça yaygındır, bu da hisse senetlerinin oldukça hızlı bir şekilde yükselip düşebileceği anlamına gelir.

Piyasaya Güvensizlik Artar

Yatırımcılar risk almaktan korktukları ve para kaybetmekten endişe ettikleri zaman, bu, ayıların sinsi sinsi ilerlediğinin ve boğaların binayı terk ettiğinin bir başka işaretidir.

İşsizlik Artmaya Başlar.

Ayı piyasası genellikle yavaşlayan bir ekonomi anlamına gelir; bu da işletmelerin yeni insanları işe alma olasılığının daha düşük olduğu veya daha da kötüsü, insanları işten çıkarmaya zorlandığı anlamına gelir.

Tüketici Güveni Düşer

İnsanlar genellikle, ya işlerini kaybettikleri ve temel ihtiyaçlara odaklanmaları gerektiği için ya da işlerin daha da kötüye gitmesinden korktukları için bir ayı piyasasında tasarruf moduna girerler.

Ayı piyasası, hisse senedi fiyatları son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden   veya daha fazla düştüğünde meydana gelir. Sonuç olarak, yatırımcı güveni düşük ve ekonomiyi ve borsayı çevreleyen artan bir karamsarlık duygusu var.

Ayı Piyasasına Ne Sebep Olur?

Bir mali krizden (2008’deki konut piyasası çöküşü gibi) bir grup korkulu yatırımcının bazı kötü ekonomik haberlere aşırı tepki vermesine kadar herhangi bir sayıda nedenden dolayı bir ayı piyasası meydana gelebilir. İroni olarak, korku bazen bir ayı piyasasının ilk başta ona neden olan gerçek şeyden çok daha uzun süre devam etmesini sağlayabilir.

Ayı PiyasasıPin
Ayı Piyasası

Ayı Piyasaları Ne Sıklıkla Olur? Ve Ne Kadar Sürerler?

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Wall Street borsasında, 13 ayı piyasasından geçti ve genellikle yaklaşık 362 gün sürmüştür. Geçtiğimiz günlerde Kasım ayında başlayan boğa piyasası mart ayında sonlanarak ayı piyasasına girmiştir. BIST100 endeksi 1558 seviyelerindeyken 1390 seviyelerine 1 hafta içinde düşüş yaşanmıştı.

Bir ayı piyasası genellikle kendi kendine düzelir ve ekonomi oldukça hızlı bir şekilde toparlanır. Ancak hisse senedi fiyatları düşmeye devam ederse, durgunluğu tetikleyebilir. Bu, ekonominin uzun bir süre büyümeyi durdurduğu zamandır- genellikle iki çeyrek veya daha fazla negatif ekonomik büyüme.

Bu mevcut ayı piyasasının ne kadar süreceğini hala bilmiyoruz, ancak ayı piyasalarının ve resesyonların ekonomik döngünün normal parçaları olduğunu hatırlamak önemlidir. Borsa bir roller coaster gibidir- inişler ve çıkışlar ve aralarında çok sayıda bükülme ve dönüş olacak. Ama yaralananlar sadece atlayanlardır.

Ayı piyasası sürecek, ancak ayı piyasalarının ve durgunlukların ekonomik döngünün normal parçaları olduğunu hatırlamak önemlidir. Borsa bir roller coaster gibidir- inişler ve çıkışlar ve aralarında çok sayıda bükülme ve dönüş olacak.

Ayı Piyasası ile Boğa Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Boğa piyasası, yükselen hisse senedi fiyatları, yüksek yatırımcı güveni ve çok sayıda iyimserlikle bir ekonomiyi tanımlayan ayı piyasasının tam tersidir. Boğa piyasasındaysak, bu Duvar demektir.

Boğa ve Ayı Piyasaları

Boğa piyasasının genel bir iyimserlik duygusu ve açgözlülüğü harekete geçirme eğiliminde olan pozitif büyüme ile karakterize olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayı piyasası, hissedarların kalplerine korku salma eğiliminde olan genel bir düşüş duygusuyla ilişkilidir. Boğa ve ayı piyasaları söz konusu olduğunda, yatırım yapan halkın tam tersi hareket eder ve ayı piyasalarında düşük fiyatlarla kaliteli hisse senetleri bularak ve değerlerini geri kazandıklarında boğa piyasalarında satış yaparak onların duygularından faydalanılabilir.

Boğa Piyasası

Yükselen bir piyasa eğilimi, piyasadaki çeşitli menkul kıymetlerin, özellikle hisse senedi araçlarının yükselen hisse senedi fiyatları ile temsil edilir. Boğa piyasası olarak sınıflandırılabilmesi için ticaret hacmi ve alımlar bazında en az veya daha fazla büyümenin birkaç borsa tarafından tescil edilmiş olması gerekir.

Bu süre zarfında yatırımcılar borsa performansıyla ilgili yüksek beklentiler oluşturmakta ve paralarını bu sektöre kolayca havuzlamaktadır. Artan bir tüketici güven seviyesi, daha sonra bu sektöre nakit akışını artırmak, şirketlerin yıllık cirolarını artırmalarına ve bu da hissedarlar arasında daha yüksek kârların dağıtılmasına yol açar.

Boğa PiyasasıPin
Boğa Piyasası

Boğa Piyasası Nasıl Tanınır?

Borsa fiyatları sürekli dalgalandığından, bir yükseliş piyasası belirlemek zor olabilir. Ayrıca, gün içi tüccarlar dönemsel bir yükselişi yükseliş eğilimi olarak değerlendirebileceklerinden, boğa piyasasının tanımı yatırım hedeflerine ve elde tutma süresine göre farklılık gösterir.

Bununla birlikte, evrensel bir borsa boğası anlayışı, hisse senedi fiyatlarında en az veya daha fazla önemli bir artışla birlikte (en az iki ay boyunca) yaygın bir yüksek olarak tanımlanabilir.

Bu tür gösterge niteliğindeki yükseliş eğilimleri, akan parametreler aracılığıyla tanımlanabilir

Pazar Rallisi

Hisse senedi fiyatlarının herhangi bir yöndeki sürekli hareketi, piyasa rallisi olarak adlandırılır. Uzun bir süre için bir hisse piyasası boğa rallisi, esas olarak, düşük faiz oranları ve kapsamlı vergi oranı indirimleri gibi genişleyici talep tarafı politikaları nedeniyle meydana gelir. Hükümetler ayrıca altyapı inşaatı, okullar ve tıp merkezleri inşa ederek vb. ülkenin kalkınması için kapsamlı harcamalar üstlenebilir.

Bu tür genişletici politikalar nedeniyle artan gelir seviyesi, hisse senedi piyasasında yatırım için yeterli fonun bulunmasını sağlamakta ve böylece yüksek spekülatif talep nedeniyle hisse senedi fiyatlarını artırmaktadır.

Daha Düşük Tahvil Getirileri

Sıfır riskli menkul kıymetler, genellikle bir hisse piyasası boğası sırasında daha düşük faiz oranlarıyla ilişkilendirilir. Bu, yatırımcıları, paralarını daha yüksek ilişkili risklerle borsada bulunan öz sermaye araçlarında bir araya getirmeye teşvik eder.

Bir Ülkeyi Nasıl Etkiler?

Önemli parasal veya mali teşviklerin neden olduğu gelişen bir ekonomi, yerleşiklerin elinde önemli bir gelir yaratır ve bu da bir ülkede mevcut olan mal ve hizmetlere yönelik daha yüksek talebe yol açar. Bireylerin spekülatif harcamaları da yükselişte olup, borsada işlem gören menkul kıymetlerin ortalama hisse senedi fiyatlarındaki artış eğilimini yansıtmaktadır.

Hisse senedi piyasası performansına ilişkin olumlu bir görünüm, geçerli fiyatları yükselterek, ilgili halka açık limited şirketlerle bol miktarda nakit akışı sağlar. Bu da yüksek ciro yaratır, böylece üretilen toplam çıktıyı arttırır. Bir ekonomide üretilen toplam mal ve hizmetlerin piyasa değeri üzerinden hesaplanan GSYİH, verimlilik düzeylerindeki bu artış nedeniyle yükselir.

Talep tarafında, yüksek oranlar, artan üretkenlik yoluyla arzdaki artışı telafi etmekte ve böylece yerleşik bireylerin yaşam standardını yükseltmektedir. Bu, özellikle büyüyen ülkelerde daha düşük işsizlik oranları ve azaltılmış yoksulluk ile bir ülkenin sürdürülebilir çok yönlü kalkınmasına yol açar.

2021 Yılı borsaya yeni başlamış yatırımcılar için deneyim açısından avantajlı bir dönem oldu. Özellkile Yabancı yatırımcıların mayıs aylarında vergilendirme tabi tutulmasıyla Sell in May and Go away davranışını görebilme şansımız olmuştur. Unutmamak gerekir ki borsa da kaybeden sınıf küçük yatırımcıdır. Büyük yatırımcıların büyük olmasının sebebi uzun vadeli planlamalar yapmasıdır. Mart ayındaki sert bir şekilde ayı piyasasına girdiğimizde yabancı, tekrardan ucuz olan hisseleri toplamaya başladı. Bu davranışları izlemek borsanın temel taşlarıdır.

Yorum yapın