Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? – Nasıl Olunur?

Asker Öğretmen Maaşı, kamu kurumlarına atanmış subay maaşı alan öğretmenler tarafından sorgulanır. Zorunlu askerlik kapsamında uzun dönem asker öğretmen olarak görev yapacak olan bu bireyler, alacakları maaşı merak etmektedir. Yedek subay olarak yerleştirilen asker öğretmenler, TSK tarafından belirli ücret karşılığında çalıştırılmaktadır.

Asker öğretmenlik için görev yapan bireylerin maaşı için içeriğimizi okumaya devam edin.

Asker Öğretmen Nedir?

Asker öğretmen, herhangi öğretmenlik bölümlerinden bir tanesini tamamlamış olarak kamu kurumlarında çalışan uzun dönem askerlik yapmaya hak kazanmış öğretmendir. Bir öğretmen, KPSS sınavını başarıyla tamamlayarak herhangi bir kamu kuruluşuna atanırsa, asker öğretmen olabilmek için başvuru yapmaya hak kazanır.

Kamu kurumlarına atanmamış bir öğretmenin asker öğretmen olarak görev yapması mümkün değildir. Asker öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı emrinde çalışan kamu kuruluşlarında öğretmen olarak görev yapan öğretmenlere verilen bir statüdür. Maaş, şartlar ve görev süresi, öğretmenin bağlı olduğu MEB okuluna göre verilir.

Öğretmen askerde yedek subay rütbedir ve yedek subay rütbesine göre aylık maaş alır. Diğer yedek subaylardan maaşları, çalışma süreleri veya hakları farklı değildir. Ders saati, ders verme veya doğrudan asker öğretmenin askeriyede verdiği hizmetler farklıdır.

Asker Öğretmen NedirPin
Asker Öğretmen Nedir

Asker Öğretmen Nasıl Olunur?

Türkiye’de zorunlu ve vatani görev olan askerlik, bazı branşlara ve bölümlere göre farklı şekilde yapılabilir. Atanmış öğretmenlerde uzun dönem askerlik hakkı kazandıklarında maaş alarak diğer askerlerden farklı olarak hizmet verirler. Hizmetleri karşılığında maaş alırlar ve kendi görevlerini yerine getirirler.

Asker öğretmen olarak askeriyede olmak için ne yapmalı?

  • Öğretmenlik bölümlerinin bir tanesini tamamlamak.
  • KPSS sınavından yüksek puan almak.
  • MEB’e bağlı herhangi bir okula atanmak.
  • Asker öğretmen olmak için öğretmenlik bölümünü bitirip kamu kurumuna atanmış olmak gereklidir.

Asker öğretmen, kamu kurumuna atanmış bir öğretmenin uzun dönem askerlik hakkını kazanmış olması anlamına gelir. Uzun dönem askerlik sistemi, bir nevi kura sisteminde başvuruya göre seçilir. Başvuru olumlu sonuçlanırsa asker öğretmen, yedek subay olarak görev yapar ve maaş alır. Başvuru olumsuz sonuçlanır ise normal askerlik yapar ve çok cüzi bir rakamda cep harçlığı verilir.

Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar 2023?

Asker öğretmen maaşı, bir yedek subay maaşı ile aynı olmak kaydıyla 29.958 Türk Lirasıdır. Yedek subay olarak yerleştirilen asker öğretmenler, doğuda görev yapması; evli olması ve çocuk sahibi olması gibi çeşitli durumlarda daha fazla maaş alabilir. Deniz, hava veya kara hizmetlerinde görev yapabilir ancak genellikle karaya yerleştirilir.

Asker öğretmen olanların maaşı.

  • Asker öğretmen maaşı: 29.958 TL
  • Yedek subay öğretmen maaşı doğu: 33.457 TL
  • Yedek subay maaşı: 29.958 TL

Görüldüğü üzere yedek subay ile asker öğretmen aynı statüde görev yaptıkları için aynı maaşı alırlar. Ancak doğuda görev yapmak, evli olmak veya çocuk sahibi olmak maaşın artmasına veya azalmasına neden olabilir. Ayrıca mesleki olarak yedek subaylık yapanlar, kıdem tazminatı ve görev yılı uzunluğundan dolayı maaşı daha fazladır.

Asker Öğretmen Maaşı Ne KadarPin
Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar

Yedek Subay Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik görevini öğretmen olarak icra eden bireyler, hem öğretmen maaşları hem de asker maaşları üzerinden aylık gelir elde ediyorlar. Tazminatlar, askerlik süresince hesaplamalarda OYAK kesintisi göz önünde bulundurularak veriliyor. Bu durumda, bir öğretmenin normal maaşından daha yüksek bir gelirden bahsetmek mümkün olabiliyor. Sınıf öğretmenlerinin bağlı olduğu İLKSAN kesintisi, askerler için uygulanmıyor.

Asıl mesleği öğretmen olan asker adayları, doğudaki öğretmen açığını kapatmak amacıyla asker öğretmen olarak atanabiliyor. Bu bireyler, genellikle 12 ay boyunca bu bölgede öğretmenlik görevini icra ediyorlar. Hafta sonları, bayram tatilleri, ara tatiller ve yaz tatilleri gibi öğretmenlerle aynı tatil dönemlerine sahipler.  Yedek subay öğretmen, 12 ay boyunca askerlik yapmasına rağmen 9 ila 10 ay boyunca 29.958 TL maaş alır. Acemi ocağında maaş ödenmez ve yedek subay olarak atanacağı görev yerinde maaş almaya başlar.

Görev süreleri sonunda askerlik tezkereleri, hizmet verdikleri okulun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından veriliyor. Buna karşılık, yedek subay öğretmenler, görevlerinin karşılığında yedek subay öğretmen maaşı alıyorlar. Bu noktada, genellikle subay öğretmen maaşlarıyla ilgili detaylı sorgulamalar yapılabiliyor.

Atanmış Öğretmen Askerde Maaş Alır Mı?

Atanmış öğretmen, askerde uzun dönem hakkı ile yedek subay olarak yerleştirileceği için yaklaşık 9 ila 10 ay boyunca maaş alır. Acemi ocağında maaş ödemesi olmaz ve yaklaşık 3 ay boyunca düşük rakamlarda cep harçlığı alır. Yedek subay olarak yerleştirildiği yerde 29.958 TL maaş alır ve doğuya gittikçe maaşı artar.

Öğretmen olarak atanmış kişilerin askerlik hizmetlerini öğretmen olarak yerine getirmeleri durumunda, askerlik maaşı ile öğretmen maaşı arasında bir denge sağlanır. Bu denge, öğretmenin görev süresince normal öğretmen maaşına ek olarak askerlik maaşı da alması şeklinde olabilir.

Atanmış bir öğretmenin askerde maaş alması için uzun dönem askerlik başvurusunu yapması ve başvurunun olumlu sonuçlanması gereklidir. Her atanmış öğretmen, uzun dönem askerlik hakkını elde edemeyeceği için maaş alamaz. Maaş alabilmesi için uzun dönem askerlik hakkını kazanması ve yedek subay olarak yerleştirilmesi gereklidir.

Yorum yapın