Amazon Mağaza Nedir? – Amazon Mağaza Açma

Amazon Mağaza Nedir?; Amazon Mağaza Açma, e-ticaret ile gelir elde etmek isteyen ve harika fikirlere sahip olup bu fikri geliştirmek isteyenlere kapılarını açan bir E-Ticaret platformudur, Amazon’da Mağaza Açmak isteyen kişilerin, Amazon Türkiye’de satıcı hesabı oluşturmaları gerekir: istenilen bilgiler sisteme kaydedildikten sonra satışı yapılacak ürünler listelenmelidir

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması, internet üzerinden para kazanma imkanlarını artırmıştır. İnternetten para kazanmak isteyenler için amazon mağaza gibi sayısız iş seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de e-ticarettir. Kendi ürünlerini veya sunduğu hizmeti büyük çaptaki kitlelere ulaştırmak isteyen kişiler, internet sayesinde bu amaçlarına kolayca ulaşmaktadır. E-ticaret ile başarıya ulaşmak isteyen kişilerin izlediği yollardan biri de önemli markalar ile birlikte çalışmaktır. Bireylerin ve firmaların e-ticaret alanında gelişmelerini ve markalarını duyurmaları, birlikte çalıştığı firmaların önemine göre değişmektedir. Bu markalardan en sık tercih edileni ise Amazon’dur.

Konuyla ilgili olarak Amazon hakkında daha fazla bilgi almak için “Amazon FBA Nedir?” içeriğine göz at!

Bu listeleme ile müşteriler aradıkları ürünleri daha kolay bir şekilde bulabileceklerinden ekstra önem verilmelidir. Satışı yapılacak ürünlerin detaylı açıklamalarıyla birlikte ilgi çekici görseller siteye eklenmelidir.

Online satış yaparak gelir elde etmek isteyen kişilerin müşterilerinin ilgisini çekmek ve hedef kitlesini büyütmek için görsellere önem vermeleri gerekir. Online alışverişlerde müşteriler, alacakları ürünleri bu görsellere bakarak değerlendirdiklerinden kaliteli görsellerin kullanılması ideal bir seçim olacaktır.

Amazon Mağaza Nedir?

Amazon, e-ticaret, dijital akış ve yapay zeka odaklı merkezi Seattle, Washington’da bulunan Amerikan teknoloji şirketlerinden biridir. Amerika’nın en büyük beş şirketinden biri olan Amazon, dünyanın en değerli markalarından biri olarak değerlendirilmektedir. Amazon, pek çok ülkede kendi mağazasını açarak ürünlerini geniş bir pazara sunmaktadır. Ülkemizde de Amazon mağazaları bulunmaktadır.  Amazon hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Amazon Nedir? Amazon Private Label Nedir?” içeriğini de okuyabilirsin.

Amazon Türkiye mağazası, e-ticarette başarıya ulaşmak, müşteri kitlesini büyütmek ve ürünlerinin satışını yaparak gelir elde etmek isteyenlere kendi mağazalarını açmaları için fırsat vermektedir. Böylece kaliteli ürün satın almak isteyen müşteriler ile satıcıları bir araya getirmektedir.

Amazon Dropshipping Nedir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz dropshipping, stoksuz e-ticaret anlamına gelir. Dropshipping, ürün stoğu yapmakta zorlanan kişi veya firmaların, tedarikçi firma ile anlaşmaya sağlayıp siparişlerini tedarikçi depoları üzerinden vermelerine imkan tanıyan bir sistemdir. Amazon droshipping ise bireylerin Amazon üzerinden satışa çıkaracağı ürünlerin tedarikçilerden müşterilere teslim edilmesidir.

Amazon MağazaPin
Amazon Mağaza

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Amazon’da satış yapabilmek için bireylerin veya firmaların öncelikle satış stratejilerini oluşturmaları gerekir. Hangi ürünün satışının yapılmasına karar vermekte zorlanan bireyler bu noktada popüler ürünlere yönelmektedir. Kendi markalarına sahip veya kendi markalarını oluşturmak isteyen bireyler ise tasarladıkları ürünlerini satışa sunabilmektedir.

Tasarlanan ürünlerin satışının yapılabilmesi için Amazon Türkiye’de satıcı hesabı oluşturulması gerekir. Kayıt işlemleri esnasında bireylerin kimlik bilgileri, şirket kayıt bilgileri, işletme türü, şirket sicil numarası, vergi numarası, iş adresi, banka hesap dekontu veya kredi kartı ekstresi bilgileri, kredi kartı bilgileri ve telefon numarası istenmektedir.

Açılan satıcı hesabının takibinin yapılması, ürünlerin kolay bir şekilde bulunması, liste kayıtları, müşterilerinin sorularının yanıtlanması gibi önemli bilgilere erişmek için mobil uygulama kullanılması tavsiye edilmektedir.

Amazon mağazalarında satış yapabilmek ve müşterilerin isteklerine en kısa sürede yanıt verebilmek için ürünlerin liste haline getirilmesi önemlidir. Karmaşık bir yapıya sahip mağaza, müşterilerin ilgisini çekmemektedir. Bu nedenle müşterilerin aradıkları ürünlere en kısa sürede ulaşmaları hedeflenmelidir. Yapılacak ürün listesi ile satışı yapılacak ürünler belirli kategorilere göre sınıflandırılacaktır.

Müşteriler, satın alacakları ürünleri detaylı bir şekilde incelemek istemektedir. Bu nedenle satışı yapılacak ürünler hakkında detaylı bilgilere yer verilmesi gerekir. Bu sayede satıcılar ürünlerini daha iyi bir şekilde tanıtma, müşteriler ise satın alacağı ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olma fırsatı elde edecektir.

Online alışverişin dezavantajlarından biri de kargo süresidir. Uzun süre beklemek istemeyen, aldığı ürünü hemen kullanmak isteyen müşteriler için kargo süresi çok önemlidir. Bu nedenle satıcıların ürünlerini hızlı bir şekilde müşterilere iletmesi gerekir. Amazon lojistik merkezleri, ürünlerin müşterilere kısa süre içerisinde ve ücretsiz olarak ulaşmalarını sağlayarak müşteri memnuniyeti oluşturmaktadır.

Amazon Mağaza NedirPin
Amazon Mağaza Nedir

Amazon Mağaza Girişi

Amazon mağaza girişi için ürünlerinin satışını yapacak bireylerin sisteme kayıt olması gerekir. İstenilen bilgiler sisteme kaydedildikten sonra Amazon’da satıcı adına mağaza oluşturulacaktır. Tüm bu işlemlerin sonunda satıcılar, ürünlerin satışını gerçekleştirebilecek ve müşteriler ile bir araya gelecektir.

Amazon Mağaza Açma Ücreti

Amazon Türkiye mağazalarında kendi ürünlerini pazarlamak isteyen kişilerin Amazon mağaza açma ücreti ödemeleri gerekmektedir. Bu ücretlendirme ise üyelik bedeli olarak aylık 99 TL ve KDV’dir. Amazon satış komisyonu olarak satıcılardan ücret almaktadır. Kategoriye göre değişen ücret miktarı %6 ila %10 oranında değişiklik göstermektedir.

Satışını yaptığı ürünleri müşterilerine göndermek isteyen satıcıların lojistik tercihi önemlidir. Siparişleri müşterilerine kendi seçtiği kargo şirketleri ile gönderen satıcıların ödediği ücret ile Amazon Lojistik şirketlerini tercih edenlerin ödediği ücret değişiklik göstermektedir.

Satıcılar, ürünlerinin depolanması aşamasında da belirli ücret ödemektedir. Özellikle ürünlerini uzun süreli bir şekilde depolayan kişilerin ödeyeceği miktar artmaktadır.

Yorum yapın