Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?; Ahmet Nazif Zorlu, iş dünyasının önemli isimlerinden biridir. Yerli otomobil ve benzeri projelerde akla gelen ilk isimler arasında yer alır. Yazımızın devamında Ahmet Nazif Zorlu kimdir sorusunun detaylı yanıtını ve Ahmet Nazif Zorlu hayatı ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?; Ahmet Nazif Zorlu, 28 Ağustos 1944’te Denizli Babadağ’da doğmuştur, ilkokul eğitimini Gazi İlkokulu’nda tamamlayan Zorlu, daha sonra ortaokulda eğitim görmeye başlamıştır ancak ortaokul eğitimini yarıda bırakarak 15 yaşında Trabzon’a yerleşmiş ve ticarete atılmıştır.

Zülal Zorlu ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 78 yaşındaki ünlü iş insanı, sakin bir yaşam sürmeyi tercih etmektedir.

Ayrıca oku: “Erol Sabancı Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu İş Hayatı

Trabzon’da ailesinin üretmiş olduğu çarşafları satmaya başlamıştır. Burada açmış olduğu mağaza ile tekstil ticaretinde önemli mesafeler almıştır. Daha sonra ise ağabeyi ile Bursa’da tekstil fabrikası kurmuş ve işlerini ciddi anlamda büyütmüştür.

Trabzon’daki tekstil şirketinin büyümesi üzerine şirketin merkezini İstanbul’a taşıma kararı almıştır. Henüz 25 yaşındayken alınması zor kararlar almış ve büyük yatırımlar yapabilme cesaretini göstermiştir. Almış olduğu kararlar, Zorlu Holding’e giden yolların önemli taşları olmuştur.

1960 yılında İstanbul’a geçen ünlü iş insanı, bu dönemde Bursa ve Denizli’de fason olarak üretilen tekstil ürünlerini İstanbul ve Trabzon’da satmıştır. 1973 yılında TAÇ markası adı altında nevresim ve masa örtüsü üretimine başlamıştır. Bu süreçte Türkiye’de ilk olan 220 cm ebadında empirme nervesim ve çarşaf üretimi gerçekleştirilmiştir.

Ahmet Nazif Zorlu, ilk üretim şirketi olan Korteks’i 1976 yılında kurmuştur. Korteks, küçük bir atölye olarak kurulmuştur. Ancak kısa süre içerisinde büyümüş ve buna bağlı olarak 1982 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde tül ve dokuma fabrikası kurulmasını sağlamıştır. Korteks’te üretilen ürünler yurtdışına da ihraç edilmiştir. İlk ihracat, Libya ve Irak’a yapılmıştır.

Tekstil alanındaki hızlı büyüme sonucunda iplik alanındaki ihtiyaçlar artmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması için yine Bursa’da polyester iplik fabrikası 1988 yılında kurulmuştur. Bundan bir yıl sonra, 1989 yılında Zorlu, Lüleburgaz’daki Brode fabrikasını satın almıştır.

Şirketlerinin sayısının artması ve bunları tek merkezden yönetme ihtiyacının doğması üzerine 1990 yılında Zorlu Holding’i kurmuştur. 1990 yılına kadar neredeyse sadece tekstil alanına yoğunlaşan Ahmet Nazif Zorlu, bu dönemden sonra farklı alanlara giriş yapmıştır.

1992 yılında Korteks bünyesinde Ar-Ge ve desen bölümü kurulmuştur. 1993 yılında grup şirketlerine enerji sağlamak için Zorlu Enerji kurulmuştur. 1990’da ekonomik sıkıntılar yaşayan Vestel markasını 1994 yılında satın almış ve elektronik alanına giriş yapmıştır.

Ahmet Nazif Zorlu, tekstil ile başlamış olduğu iş yaşamına farklı alanlara giriş yaparak devam etmiştir. Beyaz eşya, enerji, elektronik, savunma ve metalürji gibi çok farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri, Zorlu Holding bünyesinde kurmuş veya mevcut şirketleri satın alarak Zorlu Holding bünyesine katmıştır.

Ahmet Nazif ZorluPin
Ahmet Nazif Zorlu

Ahmet Nazif Zorlu Sosyal Projeleri

Ahmet Nazif Zorlu, sadece iş hayatı ile değil, bunun yanında sosyal projeleriyle de dikkat çeken bir isimdir. Sivil toplum kuruluşları ile yakından ilgilenen ünlü iş insanı, birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulunda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)
  • Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD)
  • Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)
  • Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD)
  • Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR)

Sosyal sorumluluk çalışmalarına da özel bir önem vermektedir. Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nı kurarak, bu vakıf üzerinden öğrencilere burs vermiş ve yurt ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmiştir. Ahmet Nazif Zorlu kimdir sorusunun cevabı genel hatları ile bu şekildedir.

Yorum yapın