Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing (Satış ortaklığı) ürün satışlarından elde edilen kârın tedarikçi ve satış ortakları arasında paylaşılmasına dayanan bir ticari kazanç sistemine denir. “Affiliates” kelimesi Latince “affiliaire” teriminden türetilmiştir. Bir beyefendiye bağlılık yemini etmiş kimse anlamına gelir. Terim, internet pazarlamasında kullanıldığında aynı anlamı paylaşır.

Affiliate Marketing Nasıl YapılırPin
Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing), bir ortak veya şirketin (tüccar) satıcıya ürünlerini satması için bir satış ortağı olarak yapılır. Temel olarak, bu sistem, bu bağlantıdan, afişten vb. oluşturulan her satış için bir komisyon karşılığında, diğer kişilerin veya şirketlerin ürünlerini ve satışlarını bağlı kuruluş bağlantıları veya afiş paketleri aracılığıyla web sitelerinde tanıtarak gelir elde etmesine olanak tanır.

Affiliate marketing veya diğer adıyla satış ortaklığı;

 • Satıcı veya ürün tedarikçisi,
 • Kuruluş veya reklamveren,
 • Tüketici iletişimlerinin sağlanmasıyla yapılır.

Satış ortaklığının başarıya ulaşması için satıcı, reklamveren ve tüketicinin bir ticari sistem içerisinde buluşturulması gereklidir. Ayrıca İnternetten Para Kazanma içeriğimize okuyarak farklı yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Başlanır?

Affiliate olarak bilinen marketing pazarlaması, özellikle halihazırda kurulmuş bir blogu veya web sitesi olan bir web sitesi sahibi için ürünleri internette tanıtmanın en etkili yollarından biridir.

Bağlı kuruluş pazarlaması, bir bağlı kuruluş bağlantısı veya afişi kullanarak ve başka bir şirketin ürünlerini çevrimiçi olarak tanıtarak mevcut trafiğinizden yararlanmanıza olanak tanır. Bu durumda, sitenizdeki bağlantınızdan gelen ürünlerinin her satışından oluşturulabilecek tıklama başına ödeme (PPC) reklamından bir komisyon alacaksınız.

Web siteniz veya blogunuz bir süredir buralardaysa, diğer şirketlerin ürünlerini tanıtırken size katılmak için bir bağlı kuruluşlar ağı oluşturabilirsiniz. Kendi ortaklık programınızı kurabilir veya halihazırda bir ortaklık programı olan başkalarıyla çalışabilirsiniz.

1 Saatte Para Kazanma Yolları ile internet üzerinden ek gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Affiliate Marketing Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate Marketing, mevcut bir web sitesine veya internet varlığına sahip olanlara, bağlı pazarlamacılarla çalışma ve ürünlerini tanıtarak veya onaylayarak para kazanma fırsatı sunar. Tüccar veya web sahibi, site, blog, forum, kaynak listesi vb. aracılığıyla satış ortaklığı bağlantısı veya banner’ı ile yayınlanan başarılı bir şekilde sattığı her ürün için bağlı kuruluşa bir komisyon öder.

Satış ortağı ürünleri genellikle onları oluşturan şirket tarafından satışa sunulur. Bir müşteri, web sitenizden gelen bir banner reklam, bağlantı veya kaynak listesine tıkladığında ve satış ortağı bağlantınız aracılığıyla tanıtımını yaptığınız ürünü satın aldığında, o ürünün bağlantınızdan gelen her satışından komisyon parası alırsınız.

Ayrıca, ürününüzle ilgili benzer ürünleri tanıtabilirsiniz, böylece müşteriyle olan ilişkiniz nedeniyle müşterinin ürünü bağlantınızdan satın alma şansı daha yüksek olur.

Affiliate Marketing Satış Türleri Nelerdir?

Best Affiliate Sites, web yöneticilerinin bu hizmet üzerinden para kazanmalarını sağlayan ve dünya çapında 250.000’den fazla müşterisi olan şirketlerden biridir. Farklı alanlarda uzmanlığa sahip web yöneticileri ve bağlı kuruluş pazarlamacıları için geniş bir hizmet yelpazesi sunarlar.

Affiliate marketing sistemi satış türleri içerisinde 5 farklı hizmet sunar.

İçerik Tanıtım Ağı Hizmeti

Bu hizmet, web sitenizde, forumlarınızda, blogunuzda veya Facebook, Twitter veya LinkedIn gibi diğer çevrimiçi medya sitelerinde bağlı kuruluş ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmanıza olanak tanır. Her tıklama için ödeme yapmanız gerekir, sonuç, web sitenizle para kazanmanın kolay bir yoludur ve hiçbir yatırım yapmanız gerekmez.

Tıklama Başına Ödeme Ağ Hizmeti

Müşteriler, kaliteli web siteleri oluşturan ve arama motorlarının önüne çıkmalarını isteyen kullanıcıları bulabilir. Web yöneticileri, tıklamalardan teklifin bir yüzdesini alır. Bağlı kuruluş pazarlaması, şirketlerin ürünlerini mevcut web varlıkları aracılığıyla tanıtmasının başka bir yoludur.

Bağlı kuruluş pazarlamasında, ürünü oluşturan şirket müşterinin evinde bizzat bulunmayacaktır. Bunun yerine, ürünlerini satmaya yardımcı olması için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanmayı seçeceklerdir.

Satış başına Ücret Ağ Bağlantılı Hizmeti

Ortak siteler, müşterilerine ev ipotekleri, kredi kartları, döviz bozdurma ve farklı kategorilerdeki diğer fiziksel hizmetleri içeren çeşitli ürünlerden komisyon kazanma olanağı sunan en iyi bağlı kuruluş ürünleri ağlarından biridir. iş fırsatlarından, cep telefonu servis sağlayıcılarından ve çok daha fazlasından.

Banner reklamcılık, günümüzde en yaygın hizmettir. Web sitenizi, bağlı kuruluş ürününüzü veya başka herhangi bir web sitesini veya blogu tanıtmak için kullanılır. Bu hizmetin en büyük avantajı, kendi paranızı kullanmanıza gerek kalmadan kısa sürede farklı kaynaklardan trafik alabilmenizdir.

Ücretsiz Banner Reklam Ağı Hizmeti

Banner reklamcılık, günümüzde en yaygın hizmettir. Web sitenizi, bağlı kuruluş ürününüzü veya başka herhangi bir web sitesini veya blogu tanıtmak için kullanılır. Bu hizmetin en büyük avantajı, kendi paranızı kullanmanıza gerek kalmadan kısa sürede farklı kaynaklardan trafik alabilmenizdir.

En İyi Affiliate Marketing SiteleriPin
En İyi Affiliate Marketing Siteleri

En İyi Affiliate Marketing Siteleri

En iyi affiliate marketing siteleri içerisinde Amazon affiliate, Ebay affiliate, Etsy affiliate, Çiçeksepeti affiliate, Clickbank affiliate N11 affiliate ve sahibinden affiliate yer alır. Yurt dışı ve Türkiye yani yurt içi olmak üzere pek çok internet satış ortaklığı sunan web sayfaları bulunmaktadır.

En iyi satış ortaklığı fırsatı sunan affiliate marketing Türkiye siteleri.

 • N11 Affiliate
 • Sahibinden Affiliate
 • Arabam affiliate
 • Dolap Affiliate
 • Gardrop Affiliate
 • Letgo Affiliate
 • Trendyol Affiliate
 • A101 Affiliate
 • Yemeksepeti Affiliate
 • Hotels Affiliate
 • Teknosa Affiliate
 • Kitap yurdu Affiliate
 • Morhipo Affiliate

Bununla birlikte global veya uluslararası alanda satış ortaklığı imkanı veren web sayfaları da bulunmaktadır. İnternet satış ortaklığı konusunda hizmet veren yabancı Affiliate Marketing siteleri.

 • Amazon Affiliate
 • Clinkbank Affiliate
 • Ebay Affiliate
 • Etsy Affiliate
 • Aliexpress Affiliate
 • ShareASale Affiliate
 • Shopify Affiliate
 • Thirsty Affiliate
 • Rakuten Linkshare Affiliate
 • Leadpages Affiliate

Sonuç olarak, Affiliate Marketing Nedir içeriğimizde internet satış ortaklığı konusu incelendi.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın