1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler – 2024

1 doların en değerli olduğu ülkeler, ekonomik olarak zayıf ülkeleri tanımlarken en değersiz olduğu ülkeler ise pek çok açıdan gelişmiş ve güçlü ülkeleri ifade eder. Dolar, uluslararası finans ölçütü olarak kullanılır ve ülkelerin ne kadar dolar rezervi barındırdığı takip edilir. Doların az olması, ülkenin resmî para biriminin değerini düşürebildiği gibi bazı ülkelerde ise değerini yükseltebilir.

Birbirinden ilginç 1 doların en değerli ve en değersiz olduğu ülkeler listemiz için okumaya devam edin.

Dünyada Ne Kadar Dolar Var 2024?

Uluslararası finans verilerine göre resmî global rezerv varlıkları içerisinde dünyada 662 trilyon dolar var. Mevcut rezerv içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre Türkiye’de 111,6 milyar dolar var. Altın cinsinden ise 41,4 milyar doları olduğunu açıklayan Türkiye’nin uluslararası dolar likiditesinin 6/1’ine sahip olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, resmi global rezerv varlıkları içerisinde altın gibi değerli madenlerin dikkate alınmadığını ve dolaşımda olan dolara göre hesaplama yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Ödenmemiş döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler de rezerv varlıklarına dahil edilmemiştir.

İnternetten para kazanma içeriğimize bakarak içeriğimizdeki ülkeleri para kazanmak için kullanabilirsiniz.

1 Dolar En Yüksek Hangi Ülke?Pin
1 Dolar En Yüksek Hangi Ülke?

1 Dolar En Yüksek Hangi Ülke?

Dolar uluslararası finans kuruluşlarının analizlerine göre en yüksek İran, Vietnam, Laos, Sierra Leone, Lübnan, Endonezya, Özbekistan, Paraguay, Gine ve Uganda’dır. Bu ülkelerde doların değeri çok yüksekken kendi para birimleri ise dolar karşısında oldukça değersizdir.

1 dolar para biriminin en yüksek olduğu ülkeler arasında;

 • İran,
 • Vietnam,
 • Laos,
 • Sierra Leone,
 • Uganda,
 • Kamboçya,
 • Endonezya,
 • Arjantin,
 • Paraguay yer alır.

Ayrıca bu ülkelerde 1 dolay değer olarak en yüksek olduğu gibi en değerli olduğu ülkeleri de oluşturmaktadır. Doların az olması ve resmî para birimlerinin değersiz olması, doların değerini artırdığı gibi finansal karşılığını da yükseltmektedir. Bu içeriği okuyanlar, aynı zamanda bedava kripto para veren siteler içeriğimize de göz attı.

1 Doların En Değerli Olduğu ÜlkePin
1 Doların En Değerli Olduğu Ülke

1 Doların En Değerli Olduğu Ülke

Doların kendi para birimlerine karşı en yüksek olduğu ülkeler, genellikle gelişmemiş ve sömürge şeklinde yönetilen topraklarda yer alır. Fransa, İngiltere, ABD ve Rusya gibi devletlerin etkisinde kalmış bu ülkeler, ekonomik ve askeri açıdan oldukça zayıflardır. Bu nedenle Avrupa ülkelerinin sömürgeye karşı gelmek yerine ucuz iş gücü ve hammadde ihtiyaçlarını karşılar.

1 doların en değerli olduğu 5 ülke.

İran Riyali

İran’da kullanılan ve resmî para birimi olan riyal, dinara bölünmüştür. 1 riyal 100 dinar olarak hesaplandığı için dinarın ülke içerisinde kullanımı oldukça dardır. Ayrıca, riyalin dolar karşısındaki değersizliği nedeniyle pek çok ticaret dolar üzerinden yapılmaktadır. En yüksek enflasyon rakamlarının da göründüğü İran’da, hayat dolara endeksli durumdadır.

 • 1 Dolar – 42.275 İran Riyali

Kamboçya Riyali

Kamboçya, gelişmemiş ülke statüsünde yer alan ve doların en yüksek olduğu ülkelerden bir diğeridir. Ülke içerisinde ticari faaliyetlerin çoğu riyal üzerinden yapılmaktadır çünkü dolar bulunmamaktadır. Ülkenin net dolar rezervine bakıldığında doların çok az olduğu ve bir sömürge ülkesi olarak öne çıktığı görülmektedir.

 • 1 Dolar – 4058 Kamboçya Riyali

Vietnam Dongu

Vietnam, savaşlar ülkesi olarak bilinmekle birlikte bir türlü kendisini toparlayamamış ve sömürge ülkesi olmaktan çıkamamış bir ülkedir. Bu nedenle Vietnam içerisinde doların değeri oldukça yüksektir ve Dongu’nun ise parasal değeri oldukça düşüktür. Hammadde, insan gücü ve çeşitli ürünler için Avrupa ülkeleri tarafından sömürge ülkesi olarak kullanılmaktadır.

 • 1 Dolar – 22650 Vietnam Dongu

Gine Frangı

Fransız sömürgesi altında kalan ve ayakta kalmaya çalışan Gine, Avrupa’ya pek çok konuda hammadde ve insan gücü sağlayan bir sömürge ülkesidir. Ülke içerisindeki herkes Fransızcayı ana dili gibi bilir ve konuşur ancak ekonomik açıdan hiçbir faydası yoktur. Ülke dışına göç çok yüksektir ve ülke içerisinde ekonomik olarak yürütülen işletmeler oldukça azdır.

 • 1 Dolar – 9036 Gine Frangı

Laos Kipi

Asya kıtasında denize kıyısı olmayan Laos ülkesi, toplam 18 bölgeden oluşan hammadde konusunda zengin bir ülkedir. Avrupa ülkeleri, Laos’tan şeker; kahve, pirinç petrol ve antrasit madenler ihraç eder. Oldukça ucuza satılan bu ürünler, Laos ülkesinin ekonomisini oluştursa da, para birimlerini değersizleştirmektedir.

 • 1 Dolar – 11298 Laos Kipi

1 Doların En Değersiz Olduğu Ülke

1 doların en değersiz olduğu ülke, kendi para biriminin değerini artırabilmiş ve doları ticaret alanında en az kullanan ülkelerden oluşur. En değersiz olarak nitelense de doların değerinin olmaması, kendi para birimlerinin değer kazanmasına neden olmaktadır. Böylece, refah seviyesini artırdığı gibi ülke içerisinde de kendi para birimlerini tercih etmektedirler.

1 doların en değersiz olduğu 7 ülke.

 • Kuveyt Dinarı (KWD)
 • Bahreyn Dinarı (BHD)
 • Umman Riyali (OMR)
 • Ürdün Riyali (JOD)
 • İngiliz Sterlini (GBP)
 • Cayman Adaları Doları (KYD)
 • İsviçre Frangı (CHF)

Doların en değersiz olduğu ülkelerde Orta Doğu bölgesinde yer alan Arap ülkelerinin ağır bastığı görülür. Arap ülkelerinde ticaretler, kendi para birimlerine göre yapılır ve bu nedenle doların ülke içerisinde ağırlığı yoktur. Dünya petrolünün büyük çoğunluğunu karşılayan Arap ülkeleri, bütün antlaşmaları ve ticaretleri kendi para birimleri üzerinden yapmaktadır.

Yorum yapın